Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Uwolnij mnie, Daria Skiba // Miłość jest ślepa


Miłość jest ślepa

Przemoc domowa w dalszym ciągu jest tematem tabu. Przez kilkadziesiąt lat może i zmieniła się świadomość o agresji słownej, psychicznej, seksualnej, ale syndrom wstydu i strachu przed stygmatyzacją  pozostał niezmienny. Ofiary obawiają się wykluczenia ze swojego środowiska, boją się  życia po, którego kompletnie nie znają, a także litościwych spojrzeń, które kłują prosto w serce. 

Diana przez wiele lat znosiła pijaństwo, narkomanię i złodziejstwo swojego partnera. Z pokorą znosiła wyzwiska, bolesne razy, gwałty. Choć dostrzegała swoje beznadziejne położenie, to z wiarą ufała, że takie zachowanie się skończy, że Patryk w końcu przejrzy na oczy, zmieni się, ustatkuje, wreszcie pokocha ją, tak jak na to zasługuje. Niestety. Chłopak robi się coraz bardziej agresywny, co uzmysławia Dianie, że ma niewiele czasu, by zmienić swoje życie. Czy uda jej się uciec spod jarzma tyrani? 

Diana jest mądrą, wykształconą dziewczyną. Kocha literaturę i często oddaje się swojej pasji czytania. Z pewnością zna z książek schemat działania prześladowcy. Nie do końca potrafi przełożyć to na rzeczywistość, a ta  przytłacza ją z dnia na dzień. Narzeczony pod wpływem alkoholu i narkotyków podnosi na nią rękę i kradnie ciężko zarobione pieniądze, by mieć na używki. Potem przeprasza, kupuje kwiaty, jest miły i romantyczny. Dalej jak w błędnym kole każdy z elementów pojawia się idealnie zsynchronizowany. Jak długo można znosić podłość, okrucieństwo, ból fizyczny i psychiczny? Na przykładzie Diany widzimy, że długo, o wiele za długo. Patryk zdążył już zachłysnąć się swoją władzą i nie chce odpuścić choćby na sekundę. 

Główna bohaterka Uwolnij mnie chwyta za serce i wciąga w bardzo pozytywną relację z czytelnikiem. Z uwagą śledziłam jej losy, z radością obserwowałam próby wyrwania się z matni, z ulgą dostrzegałam każdy krok ku normalności, z obawą dostrzegałam symptomy burzy, po życiodajnym deszczu. Ta feria emocji i doznań uwierzytelniło jedynie w moich oczach postać Diany.

Daria Skiba równie rzetelnie zbudowała postać tyrana. Brutalnego, bezdusznego, obleśnego, z szaleńczym obłędem. Włosy jeżą się na głowie, gdy czytamy jakie pomysły roją się w chorej głowie Patryka. Ze zwykłego agresora, staje się psychopatą, który już dawno przekroczył granicę pomiędzy dobrem i złem.

Na szczęście Dianie udaje się wyrwać z więzów i wreszcie zacząć żyć pełną piersią. Okazuje się, że codzienność może stać się kolorowa, może być miło, słonecznie, pięknie. Dziewczyna odkrywa także, że miłość, prawdziwa miłość była na wyciągnięcie ręki. 

I wydaje się, że dalej historia ciągnie się słodko i tęczowo. I tu się zdziwicie. Nad Dianę nadciągnęły burzowe chmury, które po raz kolejny wpędzają ją na mroczna stronę życia. 

Uwolnij mnie to przejmujący debiut literacki młodej mamy, blogerki,  miłośniczki dobrej literatury. Każdy, kto zna blogowe alter ego Darii Skiby, wie że ma wysokie wymagania wobec słowa pisanego oraz jest doskonałym krytykiem polskiej i zagranicznej prozy. W swojej książce doskonale spożytkowała wiedzę, którą nabyła przez lata blogowania. Autorka doskonale zna trendy i wie, co może błyskawicznie pochłonąć czytelnika. Akcja Uwolnij mnie może nie jest jakoś spektakularnie dynamiczna, ale zaskakuje kilkoma mocnymi zwrotami, które mogą wbić w fotel. A finał jest mistrzowski. Już teraz nie mogę doczekać się kontynuacji, by poznać dalsze losy Diany. 

Uwolnij mnie to książka, która pokazuje, jak tragiczna bywa przemoc domowa i jakie niesie za sobą konsekwencje. To kolejny głos, który dołącza do chóru o walkę o swoje życie, siebie i swoje marzenia. Może też dać siłę dziewczynom, kobietom, które boją się przyznać, w jakim piekle żyją, co przeżywają każdego dnia i o czym myślą, gdy słyszą zgrzyt  klucza w zamku. 

Zdecydowanie warto sięgnąć po debiut Darii Skiby. Uwolnij mnie, Daria Skiba, Agencja Reklamowo- Wydawnicza Vectra 2018
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka