Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Bezsenność, Monika Siuda


Brak snu jest wyzwaniem, z którym nie jest łatwo żyć. Fizyczne wyczerpanie, zmęczenie, obniżenie  nastroju łatwo mogą doprowadzić do depresji, a powód bezsenności mocno skomplikować przyszłość. Z pozoru banalny problem, okazuje się złożoną piramidą zaburzeń, niosącą nieoczekiwane doświadczenia.
Monika Siuda wyeksploatowała ten temat i stworzyła wnikliwą, hipnotyzującą i tajemniczą powieść, która również czytelnikowi, nie pozwoli spokojnie zasnąć. 
Od kilku tygodni Lidia Nowa nie może przespać spokojnie żadnej nocy. Cały czas śni sen, który budzi w niej panikę, a także niezrozumiały strach. Za namową przyjaciółki, postanawia skorzystać z porady psychoterapeuty. Ten z kolei, zaleca hipnozę, pod wpływem której koszmar senny staje się bardziej realny. Im więcej szczegółów poznaje Lidia, tym wokół niej zaczyna robić się coraz bardziej niebezpiecznie. Najbliżsi umierają w nietypowych okolicznościach, stając się jednocześnie ostrzeżeniem. Przed czym, albo przed kim? Czy Lidia odważy się poznać prawdę?

Od pierwszych słów da się zauważyć wyjątkową drobiazgowość Moniki Siudy z jaką kreuje postaci i ich otoczenie. Dzięki temu z łatwością można wizualizować poszczególne sceny i poczuć się częścią poznawanej historii. Zatem sympatia do głównej bohaterki rodzi się niemal niezauważenie. Dodatkowo pomaga w tym przyjemna aparycja oraz serdeczna osobowość Lidii. Kobieta opływa w dostatki, ale potrafi się nimi dzielić z tymi, których los okrutnie doświadczył. Gdyby nie koszmar senny, który nawiedza ją niemal co noc, moglibyśmy założyć, że Lidia prowadzi spokojne i szczęśliwe życie. Niestety, bezsenność okrutnie daje jej się we znaki. Nie chodzi tu jedynie o fizyczne zmęczenie, ale o paniczny strach, który wyziera z jej podświadomości. Hipnoza ma stać się remedium na jej problemy, a staje się koszmarem rodem z hollywoodzkich horrorów. 

Monika Siuda w ułożone, stabilne życie Lidii upycha zbrodnię, gwałtowną, niezrozumiałą i brutalną. Miała być przestrogą, ale okazuje się zachętą do śledztwa, które zaczyna rządzić jej życiem i wyznaczać wyboistą drogę w przeszłość, do poznania prawdy o sobie, swoim otoczeniu, swojej rodzinie. 

Monika Siuda równolegle i naprzemiennie opisuje dwie historie. Jedną z nich jest Lidia i jej senne koszmary. Drugą- tajemnicze morderstwa, które rozpoczęły się kilkadziesiąt lat temu. Początkowo sprawy wydają się ze sobą zupełnie niepowiązane. Z czasem poznajemy więcej szczegółów, które dają zupełnie inny, nowy obraz wydarzeń. Z ciekawością śledziłam rozwój wypadków i wypatrywałam kolejnych poszlak, które mogłyby mnie naprowadzić na rozwiązanie zagadki. Niestety, autorka doskonale zwodzi i nie pozwala zbyt łatwo odgadnąć puenty. Co z mojego punktu widzenia jest jedną z ważniejszych zalet powieści. Innymi są bohaterzy skrojeni na miarę. Doskonale się uzupełniają, a każdy z nich wnosi inny bagaż doświadczeń, które wzbogacają sens powieści. Spodobała mi się również płynna i wartka akcja. Monika Siuda zaskakiwała kolejnymi odsłonami swojej historii, przez co nie pozwalała na nudę, ale zachęcała, zmuszała do wnikliwej analizy poznawanych faktów i aktywnej lektury. 

Tematem przewodnim powieści „Bezsenność” są zaburzenia snu i hipnoza. Podobało mi się ujęcie tej koncepcji przez Monikę Siudę. Problemy z jakimi boryka się jej bohaterka, nabierają zupełnie innego znaczenia i wprowadzają niepokój, który udziela się także czytelnikowi. Przerażające wydaje się „grzebanie” w podświadomości oraz manipulacja i wpływ takich działań na dalsze życie, przyszłość. Nie udało się jeszcze w pełni poznać potencjału ludzkiego mózgu, a eksperymenty jakim jest poddawany może budzić trwogę. 

„Bezsenność” to udany i intrygujący thriller psychologiczny, który obnaża ludzkie słabości, umiłowanie pieniądza i uzależnienie od władzy, wpływów i egoizmu tak wielkiego, że może doprowadzić do okrutnych, sadystycznych zbrodni. 

Jeżeli masz problem ze snem, to ta książka na pewno tego nie zmieni, a wręcz przeciwnie, nie pozwoli Ci zasnąć, dopóki nie poznasz wszystkich tajemnic... 


„Bezsenność” Monika Siuda, Agencja wydawniczo- reklamowa Skarpa Warszawska, Warszawa 2017


  

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka