Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Wojenne związki, Maren Röger

II wojnę światową najczęściej rozpatrujemy od strony represji okupanta, walk narodowościowych, wywiadu, świadectw obozowych czy Powstania Warszawskiego. Maren Röger, niemiecka historyk i kulturoznawca, postanowiła spojrzeć na ten okres historii z zupełnie innej perspektywy. Założyła sobie temat bardzo kontrowersyjny, bo opisuje związki miłosne pomiędzy Polakami a Niemcami, pomiędzy ofiarą, a katem. Nie było łatwo zebrać dokumentację, bo ta jest niepełna i fragmentaryczna. Jednak zebrane informacje pozwoliły postawić tezy dotyczące rodzaju wojennych związków oraz ocenę ówczesnego społeczeństwa.

Wojenne związki. Polki i Niemcy podczas okupacjiMaren Röger skupiła się na trzech założeniach: prostytucji, dobrowolnych związkach i przemocy seksualnej. Jak wiadomo naziści zabronili „stosunków płciowych z kobietami wywodzącymi się spośród ludności odmiennej „rasowo””. Nie przeszkadzało im to jednak wykorzystać zasoby pracownicze domów publicznych, ku uciesze rzeszy żołnierzy. Stanowiło to alternatywę dla niekontrolowanych relacji i możliwość sprawowania kontroli nad tym sektorem, również kontroli zdrowotnej. Nie wszystkie kobiety były przymuszane do pracy. Mogłabym powiedzieć, że większość prostytutek dobrowolnie wybierało niemieckich klientów, chociażby z uwagi na stały dochód. Istniała również grupa kobiet, która wykorzystywała swój zawód w służbie Polskiego ruchu oporu. Zbierały od żołnierzy informacje dotyczące stacjonowania wojsk, przewożonych rozkazów itd.

Poza domami publicznymi Polski spotykały się z Niemcami na prywatnych kwaterach z kilku powodów np.: okupacyjna bieda i brak innych perspektyw, zmuszała je do szukania możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb. Niemcy mieli dostęp do środków pieniężnych, artykułów luksusowych i chętnie się nimi dzielili w zamian za spotkanie, rozmowę, seks. Innym powodem była konieczność zapewnienia bliskim bezpieczeństwa. Kontakty z nazistami stawały się czasem gwarancją życia dla członków konspiracji czy ukrywanych Żydów. W wielu wypadkach taka zażyłość tworzyła więź poważniejszą, miłość, która wzbudzała kontrowersję i agresję po obu stronach. Trudno było zalegalizować takie związki. Niemcy mnożyli problemy, a Polacy sądzili jak za kolaborację. Stosowane kary były niewspółmierne z winą...

Najtrudniej było znaleźć dowody dotyczące przemocy seksualnej. Niezaprzeczalne są gwałty na polskich kobietach podczas wkraczania niemieckich wojsk i tłumienia Powstania Warszawskiego. W pojedynczych przypadkach winę spychano na ofiarę, a obraz zdarzenia fałszowano.

Maren Röger jest jedną z pierwszych, żeby nie powiedzieć jedynym eksplorerem tej tematyki po obu stronach Odry. Mimo kontrowersji autorka znalazła pomocników i sojuszników w poszukiwaniu wszelkiej dokumentacji i relacji, zarówno w Niemczech, jak i Polsce. Prostytucja i związki z Niemcami podczas II wojny światowej w dalszym ciągu nie są zbyt dobrze kojarzone, być może dlatego, że zaburzają wizerunek Polski walczącej z okupantem do ostatniej kropli krwi. Jednak miłość poza schematem, poza podziałami miała miejsce, rodziły się dzieci, które często bardzo cierpiały w powojennej rzeczywistości. 

„Wojenne związki” to bardzo zajmująca lektura dla miłośników historii, a w szczególności tych zafascynowanych okresem II wojny światowej. To bardzo skrupulatna publikacja podparta bogatą bazą źródłową i cytowanymi dokumentami. Książka jest niemal kompletną skarbnicą wiedzy o seksualności obu narodów, polityce rasistowskiej, nazistowskiej w okupowanej Polsce, dwulicowości okupanta, który zakazywał wszelkich stosunków z Polkami, a z drugiej strony wprowadzał przepisy pozwalające sformalizować związek. 

Maren Röger bardzo ciekawie opracowała książkę i pozwoliła wgryźć się w tekst z zaskakującą łatwością. „Wojenne związki” Maren Röger, tł. Tomasz Dominiak, Świat Książki, Warszawa 2017

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka