Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

"Teściową oddam od zaraz" Małgorzata J. Kursa

 "UWAGA! TO NIE JEST KSIĄŻKA DLA WIECZNIE NIEZADOWOLONYCH PONURAKÓW!"

Wydawnictwo Prozami wydaje literaturę piękną polską i światową , ze szczególnym nastawieniem na powieści obyczajowe oraz polską prozę współczesną. "Teściową oddam od zaraz" jest właśnie taka powieścią.

Nie znam powieści Małgorzaty J. Kursy a do lektury tej książki zachęcił mnie przewrotny tytuł i ciekawy opis na jej okładce. Któż z nas od czasu do czasu nie ponarzekał na teściową, albo chociaż zna jeden dowcip na jej temat...

Akcja powieści rozgrywa się w Kraśniku gdzie mieszka Izabela Łęcka. Niech Was nie zmylą skojarzenia. Ta Iza to fajna babka, jak to mówią "do tańca i do różańca". Niestety nie miała łatwego życia. Jej pierwsze małżeństwo skończyło się rozwodem, gdyż nie chciała być wieczna służącą męża. Kiedy poznała Pawełka, odzyskała radość życia. Niestety ktoś sukcesywnie zakłóca jej rodzinne szczęście. Kto? Teściowa. Ada Łęcka to bardzo miła i chętna do pomocy kobieta. Zadręcza wszystkich swoją uczynnością. Pani Ada ma dobre chęci, ale jak wiadomo dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane. Z tej pomocy rodzą się same kłopoty a to przesolone ziemniaki gdyż teściowa chciała wyręczyć synową w obowiązkach domowych, a to pomieszane faktury bo posprzątała w warsztacie syna. Co jest gorszego od wtrącającej się teściowej? Teściowa nadopiekuńcza,

 "Państwo powinno ustanowić specjalny kodeks karny, który chroniłby nieszczęsne synowe przed przesadną ekspansją teściowych"

Izabela układa plan, jak w humanitarny sposób pozbyć się starszej pani. Pomaga jej w tym przyjaciółka Ama ale w jej życiu również szykują się wielkie zmiany. Członkowie jej rodziny są zamieszani w kradzieże i paserstwo. Nielubiana ciotka umiera w niejasnych okolicznościach a w jej zabytkowych, antycznych meblach kryje się skarb o jakim im się nie śniło. Dodatkowo śledztwo w sprawie śmierci ciotki i jej tajemniczego stolika, prowadzi przystojny prokurator. Co z tego wszystkiego wyniknie?

"Teściową oddam od zaraz" to niebywale optymistyczna i lekka powieść. Perypetie przyjaciółek opowiedziane są z wprawą i dużą dawką humoru a wątek kryminalny jest bardzo ciekawie poprowadzony. Z każdą stroną intryga zakreśla szersze pole i co róż zmieniaja tok wydarzeń.  Dużym atutem powieści są dowcipne dialogi. Słownictwo i wyrażenia użyte w książce są żywcem wyjęte  z naszych polskich ulic i domów, bez wulgaryzmów.
"Teściową oddam od zaraz" czyta się bardzo przyjemnie. Jest to lektura, przy której świetnie się zrelaksujesz a na pewno poprawia humor.
Ja już teraz czekam z ogromną niecierpliwością na kolejne spotkanie z Małgorzatą J. Kursą.


Małgorzata J. Kursa, "Teściową oddam od zaraz", Prozami 2011, ISBN: 978-83-932841-1-5


>>5+/6<<Małgorzata J. Kursa - Urodzona na Rzeszowszczyźnie, od dzieciństwa kraśniczanka. Ogólnie optymistka i śmieszka, od ludzi poważnych i ponurych ucieka spłoszonym truchtem.       Agresywnie reaguje jedynie na głupotę i politykę. W ciągu ponad pół wieku żywota dorobiła się małżonka i córki, a także apodyktycznej kocicy Kropki. Rodzinę stara się oszczędzać, wyżywając się gastronomicznie w kuchni, bądź pisując humorystyczne czytadła. "Tajemnica Sosnowego Dworku" to jej druga książka po "Babskiej misji".


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości pana Henryka z wydawnictwa Prozami

8 komentarzy :

 1. Na półce mam "Sosnowy dworek" tej autorki, ale jeszcze go nie przeczytałam. Jeśli książka mi się spodoba to pewnie sięgnę po resztę powieści. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam tę książkę, można się przy niej pośmiać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdzieś czytałam wywiad z tą autorką - przemiła, pogodna osoba. Jej twórczości nie znam, ale wygląda na to, że to dobra rzecz na odprężenie:-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tytuł mistrzowski ;] Może kiedyś się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiedziałam Olu, że masz teściową do oddania he he ;-) A tak na poważnie ciekawa książka, trzeba się za nią rozejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 6. od czasu do czasu sięgam po tego typu książki, a ta wydaje się być naprawdę sympatyczna :))
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Koniecznie musze po nią sięgnąć:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dosiak- zazdroszczę Ci "Tajemnicy Sosnowego Dworku" :)))
  Trinity801, Agnieszka- to ciepło, humor i pogodę czuć również w ksiązkach autorki. Uśmiałam się przy lekturze tej książki :)
  Cyrysia- od jakiś 8 lat nie mam ani teściowej ani teścia...
  Miłośniczka Książek- ksiązka zapewnia relaks w 100% :)
  anetapzn- gorąco polecam :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka