Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

"Przerwane śledztwo" Jacek Krakowski

 "Przerwane śledztwo" to już druga z kolei książka Jacka Krakowskiego w serii Super Kryminał.

1967 r. do podłódzkiego Skamielina wraca, dawno uznany za zmarłego podczas wojny, Stanisław Kornatowicz. Swoim przyjazdem burzy spokój i uporządkowane życie swojej rodziny i sąsiadów. Podczas wspólnego, niedzielnego obiadu dochodzi do sprzeczki młodych chłopców i ich ojców. Pada starał, ginie człowiek. Oskarżony przez milicję o morderstwo Stanisław trafia do więzienia i tam wkrótce umiera w niejasnych okolicznościach. Po czterdziestu latach jego syn pragnie poznać prawdę o tamtych wydarzeniach. Rudolf Kornatowicz ma szansę na awans i prestiżowe stanowisko. Jego planom może zagrozić tylko przeszłość jego ojca. Laura Sawicka obiecuje pomoc i rozpoczyna prywatne śledztwo.

Tak jak i w poprzedniej książce Jacka Krakowskiego tak i w "Przerwanym śledztwie" główną bohaterką jest Laura Sawicka, młoda adeptka Szkoły Policyjnej. Ma przed sobą trudne zadanie gdyż morderstwo wydarzyło się bardzo dawno temu a świadkowie tych zdarzeń są już w podeszłym wieku. Nie zniechęca jej to i z wielkim zaangażowaniem przystępuje do pracy. Jej młodość, bystrość, elokwencja oraz uparte dążenie do celu przynosi efekty. Dziewczyna metodą dedukcji i ciągłej konfrontacji poznaje prawdę. Zakończenie jest zaskakujące a sprawcą jest...

Ciekawe jest to jak pamięć ludzka jest wybiórcza. Pamiętamy tylko to, co chcemy a trudne i niechciane fragmenty wypieramy z naszych myśli. Nie chcemy również obciążać zeznaniami naszych bliskich i często zatajamy ważne informacje.

Jacek Krakowski w wyjątkowy sposób tworzy swoje kryminały. Posługuje się prawie wyłącznie dialogami. Opisy są oszczędne bądź w ogóle ich brak. Autor nie zanudza nas niepotrzebnymi informacjami a skupia się jedynie na rzeczach najistotniejszych. Mnie to prowadzenie fabuły bardzo odpowiada. Kryminał czyta się błyskawicznie, mile spędzając z nim czas.


Jacek Krakowski, "Przerwane śledztwo", wydawnictwo Pi, 2012, ISBN: 978-83-62781-70-6


>>5/6<<JACEK KRAKOWSKI

ur. 1950 r. Ukończył chemię na Uniwersytecie Łódzkim. Autor powieści Autopsja, czyli dziennik kryzysu, Trans, Zaraza, Lato naszej miłości, Klucze nieba i piekła, tomików wierszy Teatr pamięci, Stan tworzenia, książek dla dzieci, w tym Uśmiechy roku, Kto tak pięknie gra oraz opowiadań, recenzji i esejów drukowanych w „Gazecie Wyborczej”, „Wiadomościach Kulturalnych”, „Literaturze”. Współpraca z Wydawnictwem Pi zaowocowała między innymi powieściami kryminalnymi M.O.R.D., Za ciosem, Zły sen, Postrach-Zdrój.


Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję panu Janowi z wydawnictwa Pi, superkryminal.pl

11 komentarzy :

 1. Zapowiada się ciekawy kryminał, który toczy się dość blisko moich ,,stron'', więc będę go miała na uwadze w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń
 2. bardzo dobrze sie zapowiada i w dodatku polski autor :-) bede miala na uwadze :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakoś tak się dziwnie zbiegiem okoliczności złożyło, że w moje ręce ostatnio trafiają prawie same kryminały. I tę książkę na pewno również będę mieć na uwadze, tym bardziej, że naszego autora :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fabuła wydaje się ciekawa. Nie wiem tylko, czy będzie mi odpowiadał sposób narracji - jednak wolę książki, w których są obecne jakieś opisy;) Ale nie dowiem się, dopóki nie zacznę czytać.

  OdpowiedzUsuń
 5. chciałabym móc ją przeczytać :)
  ta książka jest m.in. w rozdaniu książek na portalu nakanapie.pl i nawet się zgłosiłam jako chętna do jej recenzji, kto wie, może będę miała okazję się z nią zapoznać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kryminały czytam z przyjemnością od czasu do czasu. :) Ten dobrze oceniasz, a a dodatek akcja umiejscowiona z tych latach, które lubię. Biorę. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. I znowu czuję się zachęcona:)))

  OdpowiedzUsuń
 8. Już dawno temu zorientowałam się, że kryminały nie są dla mnie.:D

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciężko jest mi wyobrazić sobie książkę złożoną w znacznej części z dialogów, bo najczęściej czytam te, które mają baaaardzo dużo opisów, ale i taka odmiana mogłaby być bardzo ciekawa! A literaturę polską warto znać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wow, thiѕ post iѕ ρleаsant, my sister іs analуzing such thingѕ, so I аm going to
  tell her.

  My page :: imprezy firmowe

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka