Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

"Cwaniary" Sylwia Chutnik

Od jakiegoś czasu nosiłam się z myślą żeby poznać jedną z książek Sylwii Chutnik. Jednak zawsze coś stało na przeszkodzie, a to w bibliotece książki nie były dostępne a to wybór padał na inną pozycję. Kiedy w ofercie Świata Książki ukazały się "Cwaniary" wiedziałam, że tym razem nie odpuszczę. Jakie są moje wrażenia? Jestem zaskoczona i w sumie sama nie wiem czy pozytywnie, negatywnie czy obojętnie. W każdym bądź razie "Cwaniary" zmuszają do refleksji, a to już ogromny plus.

Bohaterkami książki są cztery kobiety: Halina, Celina, Stefania i Bronka z warszawskiego Mokotowa, które mają już dość męskiego szowinizmu, cwaniactwa, brutalności i braku wrażliwości ekologicznej. Postanawiają z tym walczyć na własną rękę. Zemstę warunkuje również fakt, że jedna z naszych fighterek właśnie straciła narzeczonego i ojca dla swojego nienarodzonego dziecka. Mężczyzna został śmiertelnie pobity bo stanął w obronie niewinnych i oszukanych mieszkańców pewnego warszawskiego osiedla. Halina poprzysięga sprawcy srogą zemstę...

Tytułowe cwaniary to nie żadne małolaty, które bójki i krwawe zemsty traktują jak zabawę. Nasze chuliganki to kobiety w różnym wieku, sytuacji życiowej czy statusie społecznym. Każda jednak zmaga się z własną tragedią. Halina jest młodą wdową, która poprzysięgła zemstę mordercy narzeczonego. Chce mu odpłacić za samotność swoją i nienarodzonego dziecka. Celina wiecznie nieszczęśliwie zakochana. Mści się na mężczyznach, którzy odrzucili jej miłość. Stefania jest z pozoru szczęśliwą żoną i matką. Niestety we własnych czterech ścianach jest katowana przez męża. Bronka zmaga się z chorobą nowotworową. Nie chce biernie poddać się śmierci, walczy i z rakiem i wszelką niesprawiedliwością. 

Czy zemsta jest remedium na wszystko? Czy ukoi ból jaki tkwi w głębi naszego serca? Czy przywróci życie, odegna chorobę? Czy prawo pięści to jedyna słuszna droga? 
Nasze bohaterki za dnia są zwykłymi kobietami- pracują, robią zakupy, gotują. Za to w nocy przeobrażają się silne i bezkompromisowe bojowniczki. Jedna ustawka prowadzi do drugiej, małe wykroczenia urastają do ogromnych przestępstw gdzie koniec z góry można przewidzieć. Działania kobiet nie pozostają bez echa, efektem domina rozsypuje się ich świat i życie.

Książka jest szczera, brutalna i dosadnym. Językiem na wskroś współczesnym przedstawia bolączki dzisiejszego społeczeństwa takie jak przemoc w rodzinie, alkoholizm czy nieuczciwi developerzy. Bardzo trafnie ukazuje rzeczywistość, którą nie zawsze chcemy dostrzec. Skoro nas nie dotyczy, tego nie ma. 

Atrakcyjności książce dodają ilustracje Marty Zabłockiej, które idealnie podsumowują treść.


 Cytaty z książki :

1. "Bo to się trzeba jednoczyć przeciwko chamstwu i znieczulicy społecznej w komunikacji miejskiej."
2. "Bo Warszawa jest jak kromka chleba. Smaczna, zapychająca, ale niezdrowa."Sylwia Chutnik "Cwaniary", Świat Książki 2012, ISBN: 978-83-273-0187-1


4+/6


Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Pani Agnieszce z wydawnictwa Świat Książki :))))))


17 komentarzy :

 1. ooo Świat Książki jeszcze się reklamuje? ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Powiem że książka może być ciekawa, nie znam jeszcze twórczości tej autorki ale widzę że warto sięgnąć po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Trochę obawiam się brutalności i bezpośredniości tej książki, ale doceniam Chutnik za jej szczerość.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na razie nie interesuje mnie taka tematyka, ale może kiedyś... :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. O, w Trójce w kategorii książka roku, "Cwaniary" znalazły się na ósmym miejscu. :)
  Na mnie czeka inna książka autorki, mam nadzieję, że równie dobra.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety, ale nie przemawia do mnie ta książka :/

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślałam, że jest to jakaś publikacja dla dzieci, ale dzięki tobie zrozumiałam, że jest to niezwykła powieść skłaniająca do refleksji a ja lubię takie mocne, bezpośrednie historie, dlatego chętnie zapoznam się z tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 8. Koniecznie muszę przeczytać! Gdy moją lekturą był "Kieszonkowy atlas kobiet" byłam pod wrażeniem. Uwielbiam styl pisarski Sylwii Chutnik, dlatego w Nowym Roku z pewnością sięgnę po "Cwaniary".

  OdpowiedzUsuń
 9. Widzę, że powieść jest dość... hmm, bezpośrednia. Czyli coś ciekawego dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Okładka mnie odrzuca, ale fabuła zapowiada się nieźle. Jakoś nie mogę sobie wyobrazić, żeby zwykłe kobiety zamieniły się w mścicielki, więc chętnie o tym poczytam. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja nic jeszcze Chutnik nie czytałam. teraz na tej wyprzedaży w Weltbildzie za 5,90 zamówiłam powieść autorki, zobaczymy czy przypadnie mi do gustu, jak nie to podam dalej:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nieszczególnie ciągnie mnie do tej książki. Miałam okazję otrzymać ją do recenzji, ale zrezygnowałam. Póki co nie żałuję :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam ochotę na "Cwaniary" i na pewno sięgnę po tę pozycję, bo znam już twórczość Sylwii Chutnik, dzięki "Mama ma zawsze rację". Podoba mi się ta ironia i bezpośredniość, których nie brakuje w książkach tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 14. Uch trudne tematy, nie sądzę czy zemsta jest najlepszym rozwiązaniem choż z drugiej strony poczucie bezsilności potrafi człowieka pchnąć do czynów trudnych i nieobliczalnych :(

  OdpowiedzUsuń
 15. Autorka porusza kontrowersyjną tematykę. I sądzę, że ktoś to musiał zrobić. Gdy usłyszałam o tej książce początkowo byłam sceptycznie nastawiona, ale teraz gdy przybliżyłaś mi problematykę powieści myślę, że przeczytam.
  Wszystkiego dobrego w nadchodzącym roku!

  OdpowiedzUsuń
 16. Dawno mnie u Ciebie nie było a tu taaaakie zmiany. :) Na plus oczywiście. :)

  A o książce słyszę już od dawna, reklamę miała świetną. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Niech Nowy Rok przyniesie Ci radość,
  miłość, pomyślność i spełnienie
  wszystkich marzeń, a gdy się one już spełnią niech dorzuci garść nowych,
  bo tylko one nadają życiu sens!
  WSZYSTKIEGO CO NAJWSPANIALSZE NA NOWY ROK!!!

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka