Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

"Okrucieństwo w majestacie prawa" Nonie Darwish


Autor: Nonie Darwish
Format: 150 x 222 mm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 352
Wydawca: Wydawnictwo Kefas
ISBN 978-83-62715-05-3
Moja ocena: 4+/6

Nonie Darwish urodziła się i przeżyła w muzułmańskim kraju, Egipcie, 30 lat. Wszystkie aspekty jej życia podporządkowane były islamskiemu kodeksowi prawnemu zwanemu szariatem. Odwołując się do własnego doświadczenia oraz do licznych dokumentów i badań Nonie Darwish naświetla fakty i ujawnia globalne zagrożenia związane z ekspansja islamu. Celem islamskich fundamentalistów jest wprowadzenie szariatu we wszystkich krajach świata. Jak to wygląda? Emigranci zamieszkujący chrześcijańskie prawa, postulują i "żądają od goszczących ich rządów, możliwości życia zgodnie z prawem szariatu".
Pewnie zastanawiacie się czym jest szariat? Szariat to esensja muzułmańskiego prawa. obejmuje wszystkie aspekty ludzkiego życia. Nie widzi różnicy pomiędzy życiem oficjalnym a prywatnym. Reguły szariatu oparte są na koranie i hadisach (wypowiedziach i przykładach z życia Mahometa) oraz na kilkusetletniej praktyce. Rozróżnia się trzy główne kategorie przestępstw:
Hudud- morderstwo, apostazja (odejście od islamu), kradzież, cudzołóstwo lub picie alkoholu. karą za takie przestępstwo może być ukamienowanie, ucięcie głowy lub kończyn, surowa chłosta.
Qesas- przestępstwa, za które należy się zemsta. ofiara może żądać odszkodowania bądź zemsty na swoim krzywdzicielu.
Tazir- przestępstwa mniej poważne, za które grożą lekkie kary tj. grzywna, publiczne upomnienie, potępienie ze strony rodziny, konfiskata mienia, zamknięcie w areszcie śledczym lub domowym, chłosta.
Nonie Darwish wyjaśnia również jaki wpływ na ataki terrorystyczne ma islam. "Chwytajcie ich i zabijajcie ich, gdziekolwiek ich napotkacie" tak nawołuje Koran do zabijania niemuzułmanów Nakaz porywania dla okupu czy podcinania gardeł niewiernych jest taki sam dla każdego wyznawcy islamu. Wszystkie ataki terrorystyczne w tym na World Trade Center 11. 09. 2001 r. są zgodne z Koranem i ku chwale Allaha. I na tym się nie skończy dopóki islam nie opanuje całego świata. "Święta księga islamu podsyca ogień odwiecznego konfliktu i wciąż od nowa wypowiada wojnę wszystkim, którzy nie wierzą w Allaha i proroka Mahometa".

Autorka przybliża nam powstanie islamu. Kiedy i w jakich okolicznościach spisano prawa szariatu. Opisuje znaczenie stroju kobiet. Długie suknie przypominające namiot i chusta na głowę nie są wymysłem religijnym ale jest odpowiedzią na trudne warunki w jakich żyli ludzie w VII w. naszej ery. W tym samym wieku zaczyna działać Mahomet.

Dla mnie najważniejszym treścią książki było życie kobiet muzułmańskich w świetle szariatu. Kobieta w islamie jest podgatunkiem. Nic jej nie wolno robić czy myśleć od urodzenia po śmierć. Kobieta jest podporządkowana mężczyźnie i to on decyduje o jej losie, często niestety tragicznym.
Kobieta może zostać zabita za rozmowę z mężczyzną, który nie jest jej krewnym i wychłostana za to, że nie nosi na głowie chusty. Dopuszczalne są pewne rodzaje nadużyć seksualnych wobec nieletnich. Mąż "nieposłusznej" kobiety może odmówić jej opieki medycznej lub uwięzić ją w areszcie domowym. Kobieta, która została zgwałcona poniesie dodatkowo karę surowej chłosty gdyż to ona swoim zachowanie sprowokowała mężczyznę, wystarczyło że uśmiechnęła się do nieznajomego chłopca. Młoda dziewczyna nigdy nie wychodzi za mąż z miłości. Małżeństwa są aranżowane i wg. szariatu jest to kontrakt prawno- finansowy między dwiema rodzinami. Na wszystkich tradycyjnych egipskich weselach sprawdza się dziewictwo panny młodej. Dziewczyna, która straci dziewictwo przed ślubem skazane są w najlepszym przypadku na pogardę społeczeństwa, "często jednak są po prostu zabijane przez własnych krewnych". I tu dochodzimy do najbardziej kontrowersyjnego i niesprawiedliwego prawa szariatu wobec kobiety, zabójstwo honorowe. Kobieta może być zabita przez męża, rodzinę czy policję obywatelska prawie za każde przewinienie, od nieskromnego ubioru poprzez gwałty do cudzołóstwa. Na kobietę można zwalić grzechy całego świata i jeszcze ją za nie ukarać. Za każdym razem gdy czytam o losach muzułmanek, ukrywających się przed zabójstwem honorowym dopada mnie i nienawiść i smutek i melancholia. Jak takie rzeczy mogą się dziać w XXI w. na oczach całego demokratycznego świata? Nie mieści mi się to w głowie.

Książkę naprawdę warto przeczytać. Można dowiedzieć się rzeczy, które są dla nas ukryte albo znamy je tylko pobieżnie. Nonie Darwish pomaga nam zrozumieć milczenie kobiet muzułmańskich, zachowanie mężczyzn. czym tak naprawdę jest szariat i dżihad Czy mamy się czego obawiać i czy ataki terrorystyczne jeszcze bardziej się nasilą?


Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję  pani Julicie z wydawnictwa Kefas

8 komentarzy :

 1. Nie moje klimaty i jakoś specejalnie nie ciągnie mnie do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. O książce słyszę pierwszy raz, ale przeczytałabym z wielką chęcią.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Może to być naprawdę całkiem interesująca lektura. Będę miała ją na uwadze w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń
 4. Egzotyczne klimaty i podejmowanie ważnej tematyki to coś dla mnie:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam już wiele książek w tej tematyce i zawsze mnie szokują i zastanawiam się: dlaczego? i jak tak można?. Ale tam tak właśnie jest.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam do Ciebie pytanie odnośnie książek.
  Co prawda dopiero zaczynam z nimi przygodę.
  Szukam czegoś fajnego, łatwego do czytania, pisanego najchętniej w formie pamiętnika, coś dla 20-latki. ;)
  Lubię czytać o takich tematach jak narkotyki, patologia albo po prostu jakieś perypetie młodych dziewczyn, miłość, smutek.
  Mam nadzieję, że mogłabyś mi coś doradzić.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie chciałabym mieszkać w krajach islamskich.Tam kobieta jest niczym.Nie rozumie dziewczyn wychodzących za arabów.
  Lubię czytać książki Joanny Chmielewskiej i takie tam.Pozdrawiam i dziękuję za udział w moim Candy.

  OdpowiedzUsuń
 8. książka w moich klimatach dlatego jak tylko znajdę przeczytam . Interesujący blog. Dlatego został dodany przezemnie do obserwowanych . Zapraszam do mnie

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka