Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

"Czwarty kąt trójkąta " Ewa Siarkiewicz

"Czwarty kąt trójkąta" to atrakcyjna propozycja na nadchodzące mroźne, ciemne i długie zimowe wieczory. 
 
Książka rozpoczyna się wielkim urodzinowym przyjęciem Katarzyny Rajewskiej, która kończy 50 lat. Kobieta świętuje ten dzień wśród swojej najbliższej rodziny, przyjaciół i wynajętej wróżki Eleonory, znanej ze swoich trafnych przepowiedni. Jedynym marzeniem jubilatki jest odnalezienie miłości, spełnienie i dożycie dni u boku ukochanego mężczyzny. Katarzyna od kilku lat jest wdową i uważa, że ma prawo na nowo ułożyć sobie życie. Aby dopomóc przeznaczeniu założyła agencję matrymonialną. Jednocześnie szuka bliskiej osoby dla siebie jak i swoich klientów. Samotność uwiera nie tylko Katarzynę, ale i obie jej córki: Julię i Monikę. Pierwsza z nich założyła już własną rodzinę, ale tragiczne wydarzenia z przeszłości powoli i nieustannie  niszczą od środka jej małżeństwo. Z kolei Mona jest bardzo zagubiona. Ciągle poszukuje swojego miejsca w życiu, swojego celu. Co rusz zmienia zdanie, pracę, partnerów. Pewna wróżba, uwaga, ostrzeżenie Eleonory mobilizuje rodzinę Rajewskich do działania.


Ewa Siarkiewicz przedstawiła nam trzy zupełnie różne postacie kobiece. Każda jest bardzo interesująca i każda daje się lubić. Katarzyna jest cierpliwą, wyrozumiała matką, która potrafi poklepać po głowie z aprobatą, jak i wyrazić to, co jej się nie podoba w zachowaniu córek. Jej postępowanie, sposób myślenia jest bardzo optymistyczny. Nie traci czasu na użalanie się nad własnym losem, ale bierze go w swoje  ręce. Jest przykładem matki godnym naśladowania.

Julia z kolei jest bardzo cicha, skromna, skryta. Nie zwierza się ze swoich problemów ani matce, ani siostrze. Swoje porażki przeżywa głęboko w sobie, co niszczy ją i jej małżeństwo. Można nawet powiedzieć, że Julia jest we władaniu depresji, z której ciężko jej się wydostać. W przeszłości przeżyła traumę, której skutki odczuwa po dzień dzisiejszy. Niestety, nie umie poprosić o pomoc. Budzi ogromny żal i współczucie.

Mona to żywiołowa, pełna pomysłów, rozrywkowa młoda kobieta. Poszukuje w życiu ideałów i to pod postacią mężczyzny czy zawodu. Mona próbuje również odnaleźć równowagę pomiędzy realnością a metafizyką. Posiada dar, który zapowiada niebezpieczeństwo, a który często jest ignorowany przez otoczenie.

Te trzy kobiety są filarem historii stworzonej przez Ewę Siarkiewicz.  To je stawia nam za przykład, byśmy mogły czerpać z ich doświadczeń, życiowej mądrości, by móc ustrzec się przed błędnymi wyborami lub odrzucić schematy, wyzwolić się spod wpływu stereotypów i uczynić nasze życie lżejszym. Pod pozorem lekkiej, banalnej opowieści skrywają się prawdy rządzące naszym losem, wystarczy je odkryć i sięgać z nich pełnymi garściami.

Wydaje się, że o związkach rodzinnych, jej relacjach i tajemnicach, napisano już wszystko. A jednak nie! Ewa Siarkiewicz dodała własne odcienie na mocno już przykurzone ramy, które do tej pory nam proponowano. "Czwarty kąt trójkąta" to godny uwagi mariaż powieści obyczajowej z małym, ale znaczącym wątkiem sensacyjno- kryminalnym i z domieszką elementów grozy. Całość odświeża pierwiastek białej magii. Treści ezoteryczne są delikatnie wkomponowane w powieść. Autorka nie epatuje mocami nadprzyrodzonymi i nie zarzuca czytelnika czarami, przepowiedniami czy widzeniami "obciachowych" wróżek z infolinii. To subtelne zwrócenie naszej uwagi na to, że niektórzy ludzie posiadają zdolności, które warto poznać, słuchać i stosować. Wystarczy sięgnąć w głąb siebie.
Cytaty z książki:

1. "Póki w moich żyłach płynie krew i nie jestem pomarszczona jak zwiędłe jabłko, mogę szokować i cieszyć się z tego."
2. "Nie ma nic bardziej bolesnego niz poranek po imprezie. Wszystkiego jest za dużo, wszystko jest zbyt intensywne. Człowiek ma ochotę zgasić słońce, wystrzelać ptaki, wyrzucić swój mózg i żołądek na śmietnik."
3. "Niewiedza jest błogosławieństwem."
4. "W przeciwieństwie do ciebie, nie jestem podejrzliwy jak PiS- owiec z kompleksem Machiavellego i nie widzę w każdym cieniu zamachowca."
5. "Mój Boże, żyjemy obok najbliższych ludzi tyle lat, widzimy się z nimi codziennie, a tak naprawdę nie mamy pojęcia, co się z nimi dzieje."


Ewa Siarkiewicz "Czwarty kąt trójkąta", Prószyński i s- ka 2012, ISBN: 978-83-7839-255-2

5/6

Recenzja napisana dla serwisu DlaLejdis, któremu dziękuję za egzemplarz recenzyjny książki :) 

20 komentarzy :

 1. Nie widziałam nigdzie wcześniej tej książki, ale na szczęście dzięki tobie być może będę miała ją niedługo w swoich rączkach, bo bardzo chce ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje się ciekawa, chętnie się za nią rozglądnę. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa książka, a ja ostatnio właśnie na coś takiego mam największą ochotę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kusi mnie ta książka już od jakiegoś czasu:)Fajna recenzja.Dzięki:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Odkąd obejrzałam recenzję na babskietv tej powieści to zapragnęłam ją przeczytać;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam o niej, ale mnie zaciekawiłaś

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna recenzja. Książkę z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Recenzja ciekawa, ale książka kompletnie nie moje klimaty :/

  OdpowiedzUsuń
 9. Obecnie ciągnie mnie bardziej do historii z nutą magii i niezwykłości, ale nie mówię tej książce "nigdy".

  OdpowiedzUsuń
 10. Okładka przyciąga uwagę... Nietypowa.:P
  Książka ciekawie się zapowiada...:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam się w sekrecie, że dla okładki wybrałam tę książkę :)

   Usuń
 11. Coś dla mnie. Chętnie przeczytam, jeśli książka wpadnie mi w łapki:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 12. Twoja recenzja zrobiła na mnie wrażenie. Ja również dołączam do osób, które z przyjemnością tę książkę przeczytają.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka