Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

"Sztuka uprawiania róż z kolcami" Margaret Dilloway

Margaret Dilloway jest autorką bloga American Housewife i autorką książki o tym samym tytule. "Sztuka uprawiania róż z kolcami" to jej druga powieść. W dużej mierze została ona zainspirowana życiem i zmaganiem z chorobą szwagierki Margaret Dilloway.

Główną bohaterką "Sztuki uprawiania róż z kolcami" jest Galilee Garner trzydziestosześcioletnia nauczycielka biologii w katolickiej szkole. Jej pasją są róże, ich uprawa i hodowla. Największym marzeniem Gal jest stworzenie róży wyjątkowej, o pięknym wyglądzie, oryginalnym ubarwieniu i przecudnym zapachu. Z wielkim oddaniem poświęca się więc swojej pasji.
Gal wiedzie żywot samotnicy, uwielbia ciszę i spokój. Jednak choroba, która dręczy ją od wczesnego dzieciństwa nie daje jej wytchnienia-  częste dializy, ciągła obawa o zdrowie, to jej codzienność.
W ten świat niespodziewanie wkracza nastoletnia siostrzenica Gal- Riley. Jak ułożą się ich relacje? Jak i czy odmieni się ich życie? I najważniejsze pytanie: Czy spełni się marzenie Gal?

Galilee to trudna bohaterka. Nie łatwo ją polubić ale i trudno znienawidzić. Choroba, która rządzi życiem człowieka musi mieć wpływ na jego zachowanie i relacje międzyludzkie. Trudno jest zwierać przyjaźnie, angażować się emocjonalnie wtedy, kiedy życie wisi na włosku.
Poza tym Gal jest właścicielką piekielnie trudnego charakteru. Wszystko i wszyscy ją denerwują, zawsze musi mieć rację i postawić na swoim. Każdy przejaw sympatii traktuje jako litość i to też ją denerwuje. Ehh... Są jednak momenty kiedy wybacza się jej wszystkie przewinienia.
Galilee ma cudowny kontakt z rodzicami. Są na każde jej zawołanie, służą radą i pomocą o każdej porze dnia i nocy. Niestety te relacje są kością niezgody między Gal a jej siostrą. Zazdrość prowadzi do przeróżnych niepotrzebnych, dziwnych, złych zachowań a mogło być inaczej...
Te niesnaski są również powodem braku więzi i między siostrami jak i na linii ciotka- siostrzenica. Dopiero gdy sytuacja do tego zmusza, Riley i Gal na nowo się poznają, uczą się siebie, wzajemnej tolerancji.

"Sztuka uprawiania róż z kolcami" to bardzo mądra i życiowa opowieść. Wznieca nadzieję w ludziach ciężko chorych. Ich życie się nie kończy, na każdym etapie swojej choroby, istnienia mogą odnaleźć pasję i się w niej zatracić. To od nas zależy czy się poddamy czy będziemy żyli pełną piersią. Pomaga także docenić troskę innych, zmusza do spojrzenia na siebie z dystansu, docenienia  prawdziwej sympatii i przyjaźni.  Pozwala również spojrzeć na własne problemy z zupełnie innej perspektywy i uczy doceniać to co mamy.

Książka jest również pochwałą na temat przyjaźni. Można z niej wyczytać jak ważni dla człowieka, jego rozwoju i metamorfozy są inni ludzie. Ile warte są relacje międzyludzkie, jak ważna jest rozmowa czy troska o drugiego człowieka, jak łatwo jest odkryć bratnią duszę...

"Sztuka uprawiania róż z kolcami" to również nietypowy poradnik dla każdego miłośnika róż. Zawiera wiele cennych wskazówek i porad dotyczących uprawy tych wspaniałych kwiatów.

"Sztuka uprawiania róż z kolcami" bardzo mnie zaskoczyła. Spodziewałam się lekkiej, banalnej historii a otrzymałam ciekawą wielowątkową powieść, w której największą wartością jest człowiek.
Margaret Dilloway "Sztuka uprawiania róż z kolcami", tł. Anna Jędrzejczyk, wydawnictwo M 2012, ISBN: 978-83-7595-532-3


5/6


Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Pani Dorocie reprezentującej wydawnictwo M :))) Dziękuję za zaufanie :)


17 komentarzy :

 1. Właśnie czytam :). Mimo że jestem dopiero w okolicach dziesiątego rozdziału, książka już mi się podoba :).

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesująca książka. Jak uporam się z moimi zaległościami, to będę ją miała na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Skoro to nie tylko poradnik dla początkujących ogrodników, a również wartościowa opowieść o życiu, to nic tylko poszukać i przeczytać :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi naprawdę ciekawie :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Książa właśnie do mnie idzie.

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja jakoś nie czuję się przekonana, choć naprawdę nie wiem dlaczego.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dużo o niej pozytywnych recenzji czytałam. Muszę sama po nią sięgnąć

  OdpowiedzUsuń
 8. Wartościowa, ciekawa książka, bardzo mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Właśnie czytam. Na razie jest świetna:)

  OdpowiedzUsuń
 10. O, to już druga recenzja tej książki, którą dziś czytam :) Brzmi dobrze, jestem coraz bardziej zainteresowany.

  OdpowiedzUsuń
 11. Właśnie się za nią zabieram :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Tyle dobrego o niej słyszałam :) Zanotuję sobie tytuł i rozejrzę się za nią w bibliotece!

  OdpowiedzUsuń
 13. Cieszę się ze wszystkich pozytywnych opinii na temat tej książki, ponieważ czeka na mnie na półce. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jestem zła na samą siebie, bo mogłam zgodzić się na współpracę z tym wydawnictwem - teraz będę musiała poszukać tej książki własnymi siłami :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Czekam na swój egzemplarz tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Książka bardzo mi się podobała, ale chwilami zachowanie Gal doprowadzało mnie do szału, zwłaszcza jej stosunek do Marka.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka