Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Przedpremierowo: Kadry z życia, czyli... Te chwile, Herbjørg Wassmo

Premiera: 3 czerwiec 2015 


Herbjørg Wassmo to wybitna norweska pisarka, która zasłynęła jako autorka znakomitych powieści, w tym trylogii poświęconych dwóm bohaterkom: Torze i Dinie. Wielokrotnie nagradzana, otrzymała między innymi prestiżową nagrodę literacką Rady Nordyckiej, Nagrodę Krytyków, Nagrodę Księgarzy oraz Nagrodę im. Amalie Skram. Najbardziej znanym jej dziełem jest „Księga Diny”, która została zekranizowana w 2002 roku. Herbjørg Wassmo napisała również wiele nowel i sztuk teatralnych. Jej książki zostały przetłumaczone na dwadzieścia sześć języków. Dzięki wydawnictwu Smak Słowa polscy czytelnicy mieli okazję zapoznać się i rozsmakować w powieściach Norweżki: Stulecie i wspomnianej już Księdze Diny. Szczerze przyznam, że jeszcze nie miałam okazji ich przeczytać, ale to tylko kwestia czasu.

"Stoję pod drzwiami
wszystkie chwile
godziny nie są moje
wszystko jest nierzeczywiste
ludzie mnie mijają
biorę się w garść
pukam
i wchodzę
do świata, w którym nikt
nie zna nikogo"

"Te chwile" to autobiograficzna powieść Herbjørg Wassmo, w której dzieli się doświadczeniem niełatwego życia i drogi na szczyt pisarskiej kariery.

Bezimienna bohaterka powieści w znaczących kadrach wspomina swoją przeszłość: biedę w dzieciństwie, niełatwe relacje z ojcem, milczenie matki, przedwczesne macierzyństwo, skomplikowane stosunki z rówieśnikami, trud związany z założeniem i utrzymaniem rodziny, dojrzewaniem do roli matki, żony, ścieżkę wykształcenia, kariery  oraz poszukiwanie swojego miejsca na ziemi, wyrwanie się z kajdan tradycji, wzorca rodziny tworzonego przez pokolenia, zasad, konwenansów i społecznych zależności.

Życie kobiety dawniej jak i we współczesnym świecie nie jest łatwe. W dalszym ciągu trwamy w niewidzialnych okowach płci, dawnych tradycji, zwyczajów, konserwatywnego wychowania, strachu przed opiniami, oceną, bez wiary we własne siły pozwalamy zamykać się w sztywne ramy tego co wypada, tego co należy. Powieść "Te chwile" uświadamia, że nie warto cierpieć i skazywać się na byt bez spełniania własnych marzeń i realizowania pasji. Bo to, co nas określa to odwaga w wyrażaniu siebie. Emocje skryte głęboko w sercu, w duszy nie pozwolą na osiągnięcie pełni szczęścia. Życie życiem innych również. Co więcej powodować będzie frustracje i generować konflikty, które w krótkim czasie prowadzić mogą do rozpadu uczuć, związków, relacji, poczucia własnej wartości.

"Warto jest robić coś dla sprawy,w którą się wierzy."

Nasza bohaterka próbuje żyć jak inni, pod linijkę, bez wychodzenia przed szereg. Przyjmuje zasady utworzone przez innych, chce spełniać oczekiwania bliskich i jednocześnie zamyka się w swojej skorupie nieśmiałości, cierpi w samotności. Żyje w poczuciu winy, że pragnie coś osiągnąć, że w skrytości wychodzi jej natura wrażliwca, literatki, poetki, pisarki. W tajemnicy bierze życie we własne ręce, realizuje swoje marzenia, staje się spełniona.

"Nie wiesz, że bez marzeń i ambicji nikomu nie uda się zrobić niczego ze swoim życiem."

Herbjørg Wassmo z niezwykłą wrażliwością, subtelnością, szczerością powraca w przeszłość, życie w tak samo zimnym klimacie jak i chłodnych, wykalkulowanych uczuciach bez pozostawienia miejsca na margines niespodzianych, nietypowych sytuacji. Wyjątkowo realistycznie kreśli sylwetki bohaterów, wskazuje wady i zalety, uwikłanie w społeczne zależności, którzy w obawie przed stygmatyzacją zapomnieli jak żyć pełnią piersi.

"Te chwile" to powieść o prawdziwym życiu, prawdziwych ludziach i czerpaniu radości z nielicznych chwil wartych upamiętnienia.

"Te chwile" Herbjørg Wassmo, tł. Ewa M. Bilińska, Smak Słowa, Sopot 2015Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka