Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Za drzwiami pałacu, Cay Garcia


Luksus, bogactwo, pałac, księżniczki, kamerdynerzy... Brzmi jak bajka, ale wcale nią nie jest. Cay Garcia dotknęła świata, którego możemy pozazdrościć. Jednak jej doświadczenia są przestrogą, że nie wszystko złoto co się świeci. 

"Za drzwiami pałacu" to powieść oparta na faktach. Autorka z obawy przed swoim bezpieczeństwem posługuje się pseudonimem. Fakty z życia królewskiej rodziny, które zdradza, szokują i bulwersują. Pozwalają też poznać świat, który nie będzie, być może, dany nam poznać osobiście. 

Cay Garcia znudzona swoim korporacyjnym życiem, szarą codziennością rzuca pracę i zapisuje się na  intensywny, dziesięciotygodniowy kurs kamerdynerski. Liczy na przygodę i niezapomniane doświadczenia. Decyzja okazuje się trafna. Kończy kurs z wyróżnieniem i krótko po zdobyciu dyplomu otrzymuje propozycję pracy na stanowisku osobistej asystentki i osoby zarzadzającej pałacem księżniczki z królewskiej dynastii Saudów w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej. Otwierają się przed nią wrota do innej bajki...

Tuż po przyjeździe do Arabii, Cay przekonuje się, że czeka ją ogromne wyzwanie. Protokół królewski, z którym musi się zapoznać jest czterostronicową instrukcją, listą obowiązków i powinności. A akapit "Powinnaś być" daje wiele do myślenia: 

"Pozytywnie nastawionaWyrozumiałaEmpatycznaŁagodnaTroskliwaOddanaWspółczującaPowściągliwaCierpliwaStabilna emocjonalnieWyważonaSpokojna i odprężonaNiewybuchowaNiehumorzastaZabawnaDowcipnaZnająca swoje miejsceNiearoganckaNiesnobistycznaZorganizowanaNowoczesnaStylowaZ klasąKreatywnaDobrze poinformowana"

Protokół, sam w sobie, nie jest największą niedogodnością nowej pracy. Jest nim tęsknota za rodziną oraz surowe prawo szariatu, które całkowicie kontroluje życie zarówno Muzułmanów jak i cudzoziemców. Cay musi nosić abaję i hidżab, wyjątkowo uważnie dbać o swoją reputację i nie utrzymywać stosunków intymnych z mężczyznami. To bardzo uciążliwe warunki dla kobiety wyzwolonej. Sprawy nie ułatwia młodziutka pracodawczyni Cay. Księżniczka jest przyzwyczajona, że jej słowo jest najważniejsze, a jej życzenia spełniane są w lot. Jest apodyktyczna i bardzo agresywna. Swoją złość, frustracje, zły nastrój wyładowuje na podwładnych. Czerpie satysfakcję z ich poniżania. Znikąd nie widać ratunku.    

To okropne, że człowiek człowiekowi wilkiem. Nic nie usprawiedliwia zachowania księżniczki, która swoich pracowników traktuje jak wyposażenie wnętrza luksusowego pałacu. Kara ich za nawet najdrobniejsze przewinienie, a nawet takie, które dla naszej kultury są sytuacją naturalną, że aż niezauważalną. Przykro czytać o poniżeniach, które doświadczają kobiety pragnące jedynie zarobić na chleb dla swoich rodzin. Cay nie zamierza uczestniczyć w tej eskalacji nienawiści, przez co cała złość skupia się na niej.

Wiele spodziewałam się po książce. Niestety nie dała mi tyle, na ile liczyłam. Jest zbyt zachowawcza i ułagodzona. Owszem może zaszokować i z pewnością bulwersuje. Chciałabym jednak wnikliwiej poznać życie w Arabii Saudyjskiej, szczególnie arabskich księżniczek, o których krążą już legendy. 

"Za drzwiami pałacu" to taki pamiętnik z podróży do egzotycznego kraju, gdzie każdy przejaw impulsywnego zachowania może zostać ukarany. To co miało być ekscytującą przygodą, stało się przykrym, bolesnym ale pouczającym doświadczeniem. 

"Za drzwiami pałacu" Cay Garcia, tł. Maria Borzobohata- Sawicka, Znak, Kraków 2016


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka