Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

"Dotyk martwych" Charlaine Harris
Charlaine Harris jest fenomenem literackim w Stanach Zjednoczonych. Jako jedyna autorka wprowadziła jednocześnie 7 tytułów serii na listę bestsellerów New York Times. Na podstawie jej serii o Sookie Stackhouse, laureat Oscara i nagrody Emmy, Alan Ball nakręcił serial, który z miejsca stał się hitem na całym świecie, zdobywając dwie nominacje do Złotych Globów i prawie 4 miliony widzów w samych USA. W Polsce emitowany na HBO serial jest najlepiej oglądanym serialem tego kanału. Prawa autorskie do serii książek Charlaine Harris o Sookie Stackhouse sprzedano do ponad 20 krajów.

 Charlaine Harris na nowo definiuje i ożywia świat istot nadnaturalnych – w cyklu bestsellerowych powieści o wampirach z Południa, których główną bohaterką jest kelnerka-telepatka Sookie Stackhouse. A oto wszystkie opowiadania o Sookie, pierwszy raz zebrane w jednym tomie.
    We „Wróżkowym pyle” telepatyczny talent Sookie przydaje się do odkrycia tajemnicy morderstwa jednej z wróżek-trojaczków.
    „Noc Drakuli” ma być wprawdzie upamiętnieniem narodzin Księcia Ciemności, ale to Sookie dostaje z tej okazji smakowicie wyglądający prezent.
    Wiadomość o śmierci kuzynki jest dla Sookie wstrząsająca, a  wieść o tym, że kuzynka była wampirzycą i zginęła przebita kołkiem, dosłownie odbiera jej mowę – w „Krótkiej odpowiedzi”.
    Kiedy Sookie sprzymierza się z zaprzyjaźnioną wiedźmą, Amelią, żeby odkryć, komu zalazł za skórę najlepszy agent ubezpieczeniowy w Bon Temps, obie mają „Fart”.
    W „Prezencie” Sookie zmaga się w samotności ze świąteczną chandrą – ale tylko do momentu niespodziewanego spotkania z kimś, kto ma o wiele większe problemy niż samotność.

Dla każdego laika w tym temacie spieszę wyjaśnić kim jest Sookie– obdarzona urokiem mieszkanki amerykańskiego Południa i zmagająca się z tysiącem głosów w głowie – szybko staje się ulubienicą wszystkich gości baru i katalizatorem nadprzyrodzonych wydarzeń w świecie, który jest dziwny i niesamowity, a zarazem prawdopodobny.

Prawdę mówiąc książka mnie nie zachwyciła. Podejrzewam, że "Dotyk martwych" jest gratką dla wielbicieli serii. Potrafią oni powiązać miejsca, czas oraz postacie z opowiadań i serii o Sookie Stackhouse.
Dla mnie te opowiadania były nudne. Wyróżnię tylko jedno, które naprawdę mi się spodobało "Noc Drakuli" przybliża nam życie nieumarłych żyjących w miasteczku Bon Temps. Wampiry powszechnie się ujawniły, mają własną gazetę "American Vampire", radiostację WDED, piją syntetyczną krew ale ci z najbardziej wytwornym gustem pijają Raylety- rzadka butelkowana krew syntetyczna z domieszką utytułowanej ludzkiej tzw. błękitnej. Atakowanie ludzi i wyssysanie  bez zgody i woli ofiary  grozi śmiercią przez przebicie kołkiem bądź spalenie na świetle słonecznym.
Takich rewelacji nie przeczytamy w żadnej innej książce o wampirach. To jest bardzo rewolucyjny pomysł po wszyskich Edwardach czy Stefanach, którzy są do siebie bardzo podobni.
Powielanie pomysłów przez innych autorów robi się nudne i przewidywalne. Charlaine Harris zaskoczyła mnie dzięki czemu książkę przeczytałam do  samego końca.


3/6

3 komentarze :

  1. Jestem fanką twórczości Charlaine Harris, lecz tej książki jeszcze nie mam w swej kolekcji. Muszę tę lukę szybko uzupełnić ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem trochę sceptycznie nastawiona do tej ksiązki. Z jednej strony sama mam na półce całą serię o Sookie, ale ten zbiór jakoś mnie nie przekonuje. Wydaje mi się to takim odcinaniem kuponów od popularności. Poza tym książka niestety gruba nie jest, a cena mnie nie zadowala. Pewnie kiedyś i tak sięgnę, ale na razie odpuszczam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Może urządzę jakąś wygrywajkę :)

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka