Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Na pomoc! Dziecko się nudzi, Natalia i Krzysztof MingeNie wiem jak Wy, ale ja zauważyłam, że obecne pokolenie dzieciaków ma spory problem z wymyśleniem zabawy, która mogłaby je zająć na długie godziny. Rower szybko je nudzi, w chowanego też bawią się bez entuzjazmu, a poskakać w gumę nie każdy umie, a często nawet nie wie co to takiego... Po części to wina wszechobecnej komputeryzacji, internetu i telewizji ale i my rodzice możemy mieć sobie coś do zarzucenia. Łatwiej jest wręczyć dziecku tablet czy włączyć bajkę niż razem z nim kreatywnie spędzić wolny czas. Oczywiście rozumiem, praca, obowiązki. Sama ostatnio doświadczyłam notorycznego braku czasu... na wszystko... Tym bardziej doceniam chwile spędzone z moimi dziećmi na zabawie, na bliskości, rozmowie. O ile ze starszym synem mam ograniczone pole manewru (w sensie zabawy), tak z młodszym możemy jeszcze wszystko :)

Dużą pomocą okazał się poradnik "Na pomoc! Dziecko się nudzi", który opracowali Natalia i Krzysztof Minge, psychologowie dziecięcy zajmujący się wspieraniem rozwoju dzieci, a także podpowiadaniem rodzicom, jak pomóc dzieciom w radzeniu sobie z emocjami i otaczającym światem. Sami mają troje dzieci i każdy pomysł "testują" na swojej gromadce :) 

Zabawy przedstawione w poradniku są oparte na dobrze mi znanej serii gier komputerowych Akademia Umysłu Junior, które pomagają rozwijać ważne umiejętności tj.: skupienie uwagi, pamięć, spostrzegawczość, z którymi łatwiej nauczyć się czytać, pisać, liczyć. Razem z książką znajdziecie zabawy domowe, plenerowe oraz płytę z czterema tematycznymi grami komputerowymi (wiosna, lato, jesień, zima), karty edukacyjne i kolorowanki. Cały pakiet gwarantuje nie tylko dobrą zabawę ale i rozwój naszego dziecka na wielu płaszczyznach, stymulujący ich psychicznie i fizycznie. 

Zabawy są uszeregowane pod cztery pory roku i związane z nimi wydarzenia. Warto więc, szukając zabaw, kierować się aurą panującą za oknem i do woli korzystać z dobrodziejstw natury. Zimą (bo taką mamy teraz porę roku) możemy tworzyć Ozdoby świąteczne, oglądać pod lupą piękne kształty śnieżynek, obserwować ślady zwierząt poszukujących pożywienia pod śniegiem, zbudować ptasią stołówkę, malować zimowe pejzaże, stworzyć kalendarz zachodzącego słońca i mój typ: 
zabawa nazwana Jaja dinozaurów, która polega na zamrożeniu w wodzie przedmiotu, które dziecko mogłoby własnoręcznie wydobyć. Ćwiczenie to oprócz wielkiej frajdy, wyrabia także umiejętności manualne i pozwala na obcowanie z materiałem, którym zazwyczaj nie mogą się bawić.

Wiosną można bawić się w malowanie pisanek, rzeźbienie w maśle, wyścigi w toczeniu jaj, budowę miniszklarni, obserwację zwierząt, narodzin ich młodych i mój typ:
zabawa nazwana Znajdź budzik, która polega na schowaniu przed dzieckiem minutnika, który swoim tykaniem ma naprowadzić poszukiwacza na trop. Maluch musi odnaleźć minutnik zanim ten zacznie dzwonić. 

Latem rozpalcie razem ognisko, pójdźcie na spacer, nazbierajcie roślin i stwórzcie zielnik, zróbcie klocki z pudełek po soczkach, posmakujcie owoców świata, oglądnijcie ich pestki, stwórzcie z nich ciekawe obrazki, poobserwujcie owady, pogodę, zróbcie warcaby z muszelek i mój typ:
zabawa nazwana Ciężkie słowa, to nic innego jak pisanie słów i ozdabianie ich kamieniami. 

Jesienią też może być ciekawie. Choć pogoda nie zawsze zachwyca to już dary jesieni, jak najbardziej :) Pozbierajcie kasztany, żołędzie, kolorowe liście i zróbcie z nich ludziki, jesienny stroik, liściasty pasek albo oryginalną biżuterię, stwórzcie własną walutę, węża z ciasta solnego i mój typ:
malowanie herbatą- wystarczy zaparzyć kilka herbacianych torebek, naręcze białych kartek i wyobraźnia :) Namalowane i wysuszone obrazki można poddać zmianie za pomocą soku z cytryny :)

Poradnik "Na pomoc! Dziecko się nudzi" to zbiór prostych i nie wymagających wysokich nakładów finansowych zabawy, które w większości znamy, a które umknęły naszej pamięci. Pomysły są twórcze i z pewnością przyniosą wiele radości dzieciom, a także rodzicom. Serdecznie polecam :)


"Na pomoc! Dziecko się nudzi" Natalia i Krzysztof Minge, Formsoft 2015


Poradnik przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka