Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Nieudany eksperyment medyczny, czyli... Poczęcie, Chase Novak

Ostatnio wybieram lektury, które dotykają tematyki macierzyństwa, rodzicielstwa, wspomagania rozrodu, leczenia niepłodności. "Poczęcie" To książka, która doskonale wpisuje się w ten trend, ale... Opisuje problem z zupełnie innej strony. Jest totalną karykaturą tego, co znamy z powieści obyczajowych. Seks, ciąża, poród już nigdy nie będzie takie samo...

Alex i Leslie Twisdenowie są zgodnym, kochającym się, dobrze sytuowanym małżeństwem. Do pełni szczęścia brakuje im jedynie potomka. Mają za sobą wszystkie medyczne procedury, ale na koncie brak sukcesów. Są zdesperowani. Zdesperowani tak bardzo, że poszukują pomocy nawet takiej, która jest niekonwencjonalna, ryzykowna, kontrowersyjna, niemoralna. Czek na pokaźną kwotę otwiera im drzwi do słoweńskiego lekarza, który może spełnić ich marzenie. Eksperymentalny lek daje nadzwyczajne rezultaty. Przynosi również zmiany w kodzie genetycznym , który hamuje zdrowy rozsądek, znamiona człowieczeństwa, a przywraca instynkt łowcy, żądzę krwi i ofiary. 

Czy posiadanie potomstwa za wszelką cenę, jest warte zatraceniu własnej osobowości? Czy dziecko może być bezpieczne w rękach zmutowanego rodzica?

Dzieci, które boją się mamy i taty, to bardzo przykry i smutny obrazek. 

Bliźnięta Adam i Alice instynktownie wyczuwają, że rodzice mogą zrobić im krzywdę. Swoje obawy potwierdzają dyskretnie obserwując ich w sytuacjach intymnych. To co widzą i słyszą budzi ich największe przerażenie. 

Każdy dzień tej rodziny nasiąknięty jest strachem. Strachem w oczekiwaniu na nadchodzącą krzywdę i ból oraz strachem przed konsekwencjami własnych żądzy. Boją się dzieci i dorośli. Adam i Alice zaczynają dostrzegać inność swoich rodziców. Alex i Leslie zaczynają godzić się ze zmianami. Życie w ciągłej niepewności, rozdarciu między zachowaniem zdrowego rozsądku, a pofolgowaniu żądzy burzy właściwy porządek relacji rodzinnych. Chase Novak całą opowieść buduje na dwuznaczności i przeciwieństwach. Walka rozgrywa się pomiędzy miłością a pierwotnymi instynktami, poczuciem bezpieczeństwa a codziennym ryzykiem niedostatecznego opanowania, człowieczeństwem a zezwierzęceniem obyczajów. 

Chase Novak to nic nie mówiące nazwisko w środowisku twórców grozy i horroru. A jednak ku  naszemu zaskoczeniu , okazuje się że autor to nikt inny, jak dobrze znany Scott Spencer (Miłość bez końca, Statek z papieru, Mężczyzna z lasu, Szczęśliwi frajerzy) tworzący powieści obyczajowe z elementami romansu. Lubię kiedy pisarz eksperymentuje i stara się zdobywać nowe doświadczenia. W przypadku Scotta zmiana była ryzykowna i pewnie stąd ten pseudonim. Na szczęście udało się stworzyć ciekawą, klimatyczną, zaskakującą, budzącą wiele emocji historię o nieprzewidywalności ludzkiego życia i podejmowanych decyzji. Autorowi udaje się zwieść czytelnika. Najpierw wprowadza go w świat pełen blasku,światła, bogactwa by na koniec rzucić go w mrok śmierdzący padliną, krwią, odpadami ludzkiego i zwierzęcego ciała. Przedstawia nam bestię, która z pozoru nie budzi lęku, a przy bliższym poznaniu okazuje się jak złudne może okazać się pierwsze wrażenie. 

"Poczęcie" to książka, która odsłania brutalność świata i wprowadza go do zamkniętego, hermetycznego kręgu jakim jest rodzina. Burzy ustalony porządek świata, niszczy zaufanie, zrywa więzy bliskości. Jest również przestrogą przed eksperymentami medycznymi, które zmieniają marzenia w prawdziwy horror.


"Poczęcie" Chase Novak, tł. Piotr Kuś, Replika 2015

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka