Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Dziewczyna z ogrodu, Parnaz Foroutan

Życie kobiety nigdy ani nigdzie nie było łatwe. Od zarania dziejów, od praojca Adama i pramatki Ewy, kobiety choć są trzonem rodziny, to były i są traktowane jak służące, kucharki, opiekunki, kochanki. Wydaje się, że to się zmienia, jest większa świadomość, wszechobecny brak zgody na nierówne traktowanie, ale nie wszędzie wiatr zmian wieje równą miarą. Są miejsca gdzie silna tradycja patriarchatu pozbawia szczęścia i życia w zgodzie z samym sobą.

"Dziewczyna z ogrodu" to opowieść o pewnej Żydówce i losach kobiet z jej rodziny, która wydaje się pochodzić z zamierzchłych czasów, ale jest historią współczesną, czym budzi wiele emocji, porusza i zmusza do przemyśleń.

Mahbube, staruszka z bogatą przeszłością, wśród bujnej roślinności swojego ogrodu, bogactwa smaków oraz aromatów, powraca do swojego dzieciństwa i zdradza czytelnikowi bolesny sekret swojej rodziny, swojego pochodzenia. Z tych wspomnień wyłania się obraz irańskich kobiet żyjących pod władzą religii, wielopokoleniowej tradycji, kultywowanych wierzeń, zabobonów, silnej ręki mężczyzn, zmuszanych do określonych zachowań łamiących ich hart ducha, poczucie własnej wartości, trwających na straży skrajnych emocji, które z czasem prowadzą do tragedii.

Mahbube jest narratorką powieści, ale to nie ona jest jej główną bohaterką. Staruszka snuje wspomnienia, prowadzi czytelnika w swoją przeszłość i przedstawia losy dwóch bardzo bliskich jej kobiet, które musiały wyrzec się tego, co dla nich najważniejsze. Tymi kobietami są Chorszid i Rachel, matka i ciotka, które wywarły ogromny wpływ na dziewczynkę i ukształtowały ją jako kobietę. One zamknięte w domu pełnym zasad, dały Mahbube siłę by walczyć o wolność i szczęście skrojne na jej własną miarę.
Los Chorszid i Rachel jest burzliwy i budzący szereg różnych emocji. Ich zachowanie też nie zawsze jest jednoznaczne. Czasem budzą podziw, czasem złość. Raz budzą sympatię, raz ją tracą niefortunnym zrządzeniem losu, siłą swojej agresji, nienawiści, zazdrości. Miejsce, w którym przyszło im żyć, zestaw surowych norm moralnych, zwyczajowych sprawia, że muszą chcieć więcej, bardziej przy ograniczonych środkach zdobycia szczęścia. W  tych zawiłych kolejach ciężkiego losu, wyłonił się portret kobiety cierpiącej, zderterminowanej, ogarniętej pewnym szaleństwem, który daje wiele do myślenia.

Parnaz Foroutan jest z pochodzenia Iranką, a powieść "Dziewczyna z ogrodu" została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Z pewnością dzięki temu został zachowany cały koloryt świata tak odmiennego od tego, który znamy z własnej codzienności. Prosta historia o wielkiej miłości w jednej chwili stała się skompilowaną historią o emocjach, kobiecości, wpływie kultury i religii na życie kobiety. Debiutująca autorka z dużym wyczuciem balansuje na granicy bólu, niewyobrażalnego cierpienia i szaleństwa wywołanego poczuciem krzywdy, niesprawiedliwości, oczekiwań ponad miarę, patriarchatu zmuszającego do zachowań sprzecznych z naturą człowieka, etyką, moralnością. "Dziewczyna z ogrodu" jest także powieścią o odwadze w dążeniu do życia na własnych zasadach i poszukiwaniu szczęścia bez względu na ryzyko.

"Dziewczyna z ogrodu" to książka, którą warto zauważyć, poznać. Parnaz Foroutan zabiera nas w podróż, która przyniesie wiele nauk.

"Dziewczyna z ogrodu" Parnaz Foroutan, tł. Ewa Morycińska- Dzius, Wydawnictwo Kobiece, Białystok 2016


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka