Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

"Pasja budzi się nocą" Anna Kossak

Rzadko zwracam uwagę na okładkę książki. Jednak ta, która zdobi powieść  "Pasja budzi się nocą" zniewoliła moje zmysły, wryła się w pamięć i zawładnęła moimi marzeniami :) Ale sama okładka nie jest wyznacznikiem dobrej książki. Najważniejsza jest treść. To co zaproponowała nam Anna Kossak to dojrzale i skrupulatne spojrzenie na różnorodny i ekscytujący świat kobiet. "Pasja budzi się nocą" to podróż w meandry kobiecej psychiki, tajniki zmysłowości, emocji, marzeń i pasji :)

Anna Kossak to wschodząca gwiazda na firmamencie kobiecej literatury. Możemy o niej przeczytać: pasjonatka życia i wszelkich przyjemności. Nonkonformistka, często podcina gałąź, na której siedzi. Uważa, że kłopoty pojawiają się po to, by odrobić swoją „lekcję” i wyciągnąć wnioski. Niespokojny duch, często wywraca swoje życie do góry nogami, co jej najbliżsi znoszą z dużą wyrozumiałością. Uważa, że dobro zawsze zwycięża. Nie znosi sztuczności i udawania. Miłośniczka zwierząt, podróży i tanga argentyńskiego."Pasja budzi się nocą" to debiut literacki Anny Kossak, moim zdaniem niezwykle udany i pozytywnie rokujący na przyszłość.


"Pasja budzi się nocą" to historia kilku kobiet, różnych jak ogień i woda, przedstawiające różne wartości, stosunek do życia, do rodziny, do mężczyzn. Łączy ich wieloletnia przyjaźń, która jest ostoją i opoką w chwilach zwątpienia, kryzysów, niebezpieczeństwa ale i w momentach radości i szczęścia. 

Ewa właśnie rozstała się z partnerem choć liczyła na białą suknię, obrączki i Marsz Mendelsona. Jej pasją i pociechą jest tango argentyńskie. Carmen to szczęśliwa i spełniona zawodowo żona i mama. Beata jest singielką, która poszukuje tego jedynego. Zuza to sprośna pani adwokat, która jest skupiona wyłącznie na zaspokajaniu własnych potrzeb. Skrywa pewną tajemnicę, która jest wyjaśnieniem jej zachowania. 

Anna Kossak przedstawia nam własne spojrzenie na kobiecą przyjaźń, taką prawdziwą, bez ukrytej zazdrości. Jej bohaterki są dla siebie oparciem w każdym momencie, ale nie tylko klepią po główce i sypią mądrymi maksymami. Kiedy trzeba potrafią przeklnąć, powiedzieć prawdę prosto w oczy. Nie obawiają się, że mocne słowa rozluźnią ich związek. W tej przyjaźni jest miejsce jedynie na szczerość. I tym wygrywają. 


Postacie są dojrzałe, sylwetki spójne bez żadnych histerii w zachowaniu. Wykształcenie psychologiczne autorki zapewne miało duży wpływ na tak rzetelne przedstawienie sylwetek postaci. Ewę, Carmen, Beatę i Zuzę polubiłam od samego początku, a z każdą przeczytaną stroną stawały się bliższe mojemu sercu. W każdej z nich odnalazłam część siebie, część moich przyjaciółek i bliskich osób. 

Bliskie mi było również poczucie humoru autorki, wszelkie aluzje, niedopowiedzenia, żarty rozumiałam w pół słowa  przez co lektura sprawiła mi podwójną przyjemność. Dialogi są ciekawe, nie ma w nich miejsca na bezsensowne lanie wody, a jedynie na same konkrety. Dziewczyny wysławiają się zgodnie ze swoim wiekiem, niezbyt wyniośle i nie prostacko. 

W książce oprócz typowo obyczajowo- romansowego wątku znalazło się miejsce na dreszcz ekscytacji, strachu, czujności i detektywistycznego zacięcia. Anna Kossak wprowadziła bardzo tajemniczą i niebezpieczną postać mężczyzny. Umiejętnie dawkowała informacje, pobudzając ciekawość i wyobraźnię. Portret szaleńca poszukującego piękna idealnego i próby jego uchwycenia i zachowania na zawsze wzbudził we mnie wstręt i fascynację jednocześnie. Chętnie poznałabym całą jego historię, dzieciństwo, relacje z matką, siostrą i kobietami...i chciałabym odnaleźć impuls, który wyzwolił w nim tę dewiację. 


Jednak "Pasja budzi się nocą" to hołd złożony tangu argentyńskiemu. Dzięki Ewie wkroczyłam w te nieznane mi wcześniej środowisko, poznałam wiele fachowych określeń, nowinek, wiadomości i tajemniczej aury otaczającej ten taniec. Jest tu pasja, zmysłowość i erotyzm. W opisach wyraźnie odczuwa się zafascynowanie autorki tangiem argentyńskim, przez co powieść nabiera bardziej rzeczywistego wymiaru. 


Książkę debiutującej Anny Kossak "Pasja budzi się nocą" polecam wszystkim, dla których pasja to jaśniejsza część życia i tych, którzy w dalszym ciągu jej poszukują. Anna Kossak "Pasja budzi się nocą", Prozami 2013, ISBN: 978-83-63742-02-7


5/6


Książkę miałam przyjemność przeczytać dzięki Pani Annie z wydawnictwa Prozami :)) Dziękuję za zaufanie :)22 komentarze :

 1. Nie spodziewałam się, że to taka interesująca i dobrze napisana historia. Po tytule wnioskowałam, że to kolejna powieść erotyczna, ale skoro nie, to zapisuje na listę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też pomyślałam tak samo. Dobrze, że jednak nie bo całkiem ciekawie się zapowiada

   Usuń
  2. Erotyzm jedynie w podtekście :) Żadnej tandety :)

   Usuń
  3. W takim razie piszę się na tę książkę :)

   Usuń
  4. Życzę miłych czytelniczych doznań :)

   Usuń
 2. Jednak intuicja mnie nie zawiodła i jak dobrze , że ją kupiłam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Czekam zatem na Twoją recenzję :)

   Usuń
 3. Przepiękna recenzja. Skutecznie mnie zachęciłaś do sięgnięcia po tę książkę. Rozejrzę się zatem za nią w wolnej chwili. Cieszy mnie, że coraz więcej mamy udanych debiutów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Mnie również cieszą takie debiuty jak Pani Anny :)

   Usuń
 4. Bardzo mnie cieszy Twoja pozytywna opinia , ponieważ książka już do mnie leci, a dzięki Tobie wiem, że nie będę rozczarowana

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cała przyjemność po mojej stronie :)

   Usuń
 5. Już o książce słyszałam, na pewno będę chciała ją przeczytać, a Twoja recenzja mnie w tym utwierdziła.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem tej książki bardzo ciekawa i z tego co widać warto po nią sięgnąć ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Rewelacyjna recenzja... a okładka rzeczywiście przyciąga oko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładka szalenie mi się podoba. Magnetyczna :)

   Usuń
 8. Czytałem i książka mi się podoba. Kolejny udany, polski debiut :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka nie jest w moim klimacie, dlatego za nią podziękuję:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie dość, że okładka przepiękna, to i jeszcze środek niczego sobie :D Mimo wszystko nie jestem do końca pewna czy się skuszę :D

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka