Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

W szeregach Nocnej Szkoły"Dziedzictwo" to druga część bestsellerowej sagi o Akademii Cimmerii. C.J. Daugherty udowadnia, że po entuzjastycznym przyjęciu "Wybranych" (recenzja) i pozytywne opinie, stać ją na wiele więcej i ma jeszcze coś do powiedzenia. Jej głowa jest pełna pomysłów z mroczną poświatą zbrodni, obłąkańczych wizji i pragnień, paranoidalnych zachowań zestawionych z delikatnymi porywami młodzieńczej miłości, idei i zapalczywości.


Pierwsza część cyklu kończy się atakiem Nathaniela, zagorzałego wroga Akademii i Isabelli oraz pożarem wznieconym przez jego zwolenników , który niemal doszczętnie niszczy wnętrze wiktoriańskiego budynku Akademii Cimmerii.
W "Dziedzictwie" obserwujemy jak szkoła podnosi się z kryzysu, niczym feniks z popiołów. Dzieje się to z pomocą i zaangażowaniem uczniów najstarszego rocznika.
Nathaniel nie poprzestaje na tym jednym akcie przemocy. Już szykuje kolejną niebezpieczną zasadzkę, w którą próbuje uwikłać Allie. Dlaczego akurat ona zwróciła jego uwagę? Czy Allie uda się przejrzeć plany szaleńca i im przeciwdziałać?

Bardzo szybko Akademia Cimmerii przypadła Allie do gustu. To co z początku miało być karą za złe zachowanie, staje się furtką do ekscytujących przygód, nowych przyjaźni i miłości, wejrzenia w swoją tajemniczą przeszłość i odkryciem rodzinnych sekretów. Także zachowanie dziewczyny ulega znacznej poprawie. Przestaje podążać w destrukcyjnym kierunku i skupia się na rozwoju osobowości i kształtowaniu przyszłości. Adrenalina, niebezpieczeństwo, nagła śmierć uczą Allie pokory i wpływają na jej przyspieszone dojrzewanie. Zupełnie inaczej zaczyna postrzegać swoje otoczenie i stara się podejmować rozważniejsze decyzje. Jednak młodość, gwałtowność co róż wpędzają ją w nowe kłopoty. Doskonałą okazją ku kształtowaniu charakteru i pielęgnowaniu zmian staje się szkolenie w tajemniczej Nocnej Szkole. To tam ujawniają się i zostają dostrzeżone jej predyspozycje i nowe umiejętności.

Podczas letniego semestru w Akademii Cimmerii, Allie poznała dwóch chłopców, których obdarzyła gwałtownym uczuciem. Obaj są dla niej ważni ale tylko z jednym może stworzyć bliski związek. "Dziedzictwo" nie rozstrzyga definitywnie tej kwestii, co więcej jeszcze bardziej ją wikła i doprowadza do kuriozalnych sytuacji i powiązań. Nawet mnie jako czytelniczce, trudno było przychylniej spojrzeć na którąś ze stron. Zarówno Sylvain jak i Carter są posiadaczami pełnego wachlarzu zalet i wad, z którego czerpią pełnymi garściami. Co spowodowało, że raz jednemu a raz drugiemu udało się wychylić na prowadzenie w drodze do serca Allie.

Jednak to zawarte przyjaźnie okażą się największą wartością zdobytą w Akademii. Allie, Jo, Rachel, Zoe tworzą zgraną paczkę, z którą raźniej spędza się wolny czas, której można zwierzyć się ze swoich problemów, i która stanie w obronie w najgroźniejszym i najstraszniejszym momencie. W Akademii Cimmerii grasuje szpieg, który czyha na każdą dogodną okazję by zniszczyć szkołę. Przyjaźń, lojalność, zaufanie zostaną wystawione na próbę i okaże się kto z tej potyczki wyjdzie zwycięsko.
C.J.Daugherty "Dziedzictwo", tł. Martyna Bielik, Otwarte, Kraków 2013


Podsumowanie


Plusy:
- mroczny, wiktoriański budynek Akademii
- tajemnicza Nocna Szkoła
- szaloniec próbujący przejąć władzę
- nastolatki kontra brutalni przestępcy
- gloryfikacja przyjaźni, lojalności, miłości
- spójne połączenie obu części
- wartka akcja
- ewolucja głównej bohaterki
- rodzinne sekrety
- emocjonujące związki

Minusy:
- kolejne miłosne trio
- czasami autorka zbyt szybko ujawniała swoje zamiary
- z początku zbyt zachowawcza, za bardzo stonowana i pragmatyczna

Jednym zdaniem:
W drugiej części cyklu historia nabiera właściwych rumieńców.

"Dziedzictwo" przeczytałam dzięki uprzejmości Pani Moniki reprezentującej wydawnictwo Otwarte :)))) Dziękuję za okazane zaufanie :))


10 komentarzy :

 1. Nie mogę się doczekać, aż sięgnę po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ach, te bestsellerowe serie ;-) Mnie to raczej nie kręci, ale zawsze chętnie czytam opinie, warto wiedzieć co w trawie piszczy ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dopiero będę czytać "Wybranych" jupi czekają już na mojej połce :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Już od jakiegoś czasu jestem ciekawa tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 5. Rozglądam się za pierwszą częścią.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna książka. Doskonale trzyma poziom swojej poprzedniczki (choć prawdę mówiąc, maiłam cichą nadzieję, że będzie trochę lepiej).

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam w planach oba tomy :) przyjaciółka obiecała mi pożyczyć :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiele słyszałam o tych książkach, muszę poszukać

  OdpowiedzUsuń
 9. A ja mam wielką słabość do miłosnego trójkąta, dlatego z wielką przyjemnością poznam powyższą serię, tym bardziej, że od dłuższego czasu szalenie mnie ona intryguje.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka