Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Grzechy przodków

Poszukiwanie korzeni, badanie drzewa genealogicznego i historii własnej rodziny to bardzo ekscytujące i ciekawe doświadczenie. Znalezione informacje bywają są często pozytywnym zaskoczeniem ale bywa, że odbiegają od tego, czego oczekujemy. Przeszłość może skrywać również tragedię, która nieodkryta, nie zadośćuczyniona mści się na kolejnych niczego nieświadomych pokoleniach.

Umiera nestorka rodziny. To wydarzenie wpływa na dalsze losy Renaty i jej wnuczki Anieli. Pierwsza z nich musi kompletnie przeorganizować swoje życie. Do tej pory opiekowała się jedynie swoją schorowaną matką i była na każde jej zawołanie. Dzwoniąca w uszach cisza i wszechogarniająca pustka wzbudza w niej lęk, niepokój ale i niepewność oraz pewną nieporadność.
Aniela z kolei śni bardzo realistyczne sny, w których widzi okrutne skrawki z przeszłość swojej prababki. Jest jednocześnie zafascynowana i przerażona tymi wizjami. Chciałaby odnaleźć w nich sens ale i prawdę o pochodzeniu swojej rodziny. W ty celu namawia Renatę na terapię ustawień rodzinnych Hellingera. Do czego je to doprowadzi? Czy wyjaśnią się senne koszmary? Co skrywa przeszłość?

Już sam pomysł na fabułę wzbudził mój entuzjazm. Lubię nieoczekiwane połączenia wątków, gatunków, przeszłości z teraźniejszością i odkrywanie rodzinnych sekretów, grzeszków ukrywanych przez całe pokolenia. Karolinie Monkiewicz- Święcickiej udało się połączyć te składniki w odpowiednich proporcjach. Fabuła nie tylko pobudza ciekawość, jeży włos na głowie ale zmusza do refleksji nad tym co jest ukryte przed naszymi oczami, oczami żyjących. Autorka pozwala nam zastanowić się nad tym, co dzieje się z człowiekiem po śmierci i czy można mieć wpływ na losy bliskich zza grobu...Metafizyka, ezoteryka w takim wydaniu jest bardzo lekkostrawna i inspirująca. Mam ochotę skorzystać ze źródeł, z których wiadomości do książki czerpała Pani Karolina :)

Niezaprzeczalnie moim faworytem wśród składników powieści jest pamiętnik zesłańca. Wywózki, transport bydlęcymi wagonami, surowy klimat Syberii i trudne często tragiczne losy polskich rodzin od lat należą do kręgu moich zainteresowań. I choć opisane wydarzenia pochodzą tylko i wyłącznie z wyobraźni autorki, to czerpała ona wiedzę z tych czasów z opowiadań, wspomnień i doświadczeń swojego dziadka, babci i ojca.

Również bohaterowie przypadli mi do gustu. Szeroki wachlarz postaci pozwoli czytelnikowi na różnorodne emocje. Razem z Renatą odszukamy własną tożsamość przez lata tłamszoną i fałszowaną przez matkę. Odkryjemy także przewrotną próbę uchronienia dziecka przed własną miłością. Aniela pozwoli nam dotknąć świat niematerialny, sferą duchową i niekonwencjonalne metody leczenia relacji rodzinnych. Diana uosabia hipokryzję współczesności, pęd za pieniądzem i ułudę szczęścia. Tadeusz w całej okazałości ukaże wpływ poranionego dziecka na przyszłość, dorosłość, dojrzałość. Okazuje się także, że autorka jest doskonałą obserwatorką życia. Nie tylko dostrzega choroby cywilizacyjne naszych czasów ale potrafi swoje obserwacje, spostrzeżenia przelać na papier.
"Taniec z przeszłością" odkrywa wszystkie pułapki i błędy życia, niewłaściwych decyzji, uczuć i emocji. To co dzieje się w przeszłości, ma wpływ na przyszłość. Warto więc zastanowić się nad każdym kolejnym krokiem.

"Taniec z przeszłością" to książka, którą mogę polecić każdemu. Znajdziecie w niej złożone relacje rodzinne i damsko- męskie, okrutny los zesłańców, metafizykę, ezoterykę oraz lekki wątek kryminalny. Jednak najważniejsze jest to, że Karolina Monkiewicz- Święcicka porusza serce i duszę czytelnika.Karolina Monkiewicz- Święcicka "Taniec z przeszłością", Świat Książki, Warszawa 2013


Podsumowanie

Plusy:
- doskonały pomysł na fabułę
- wplecone wspomnienia z wywózki, doli, przetrwania na Sybirze
- idealne wkomponowanie treści metafiki, ezoteryki, seansów spirytystycznych
- rodzinne sekrety
- trudne relacje rodzinne
- poczucie odrzucenia i jego wpływ na przyszłość bohaterów
- nieszczęśliwa miłość
- trujące związki
- różnorodne postawy matek
- wpływ dzieciństwa na dorosłość
- tajemnicze zaginięcia
- delikatny wątek kryminalny
- pełna napięcia i zwrotów akcji
- ciekawe sylwetki bohaterów
- alkoholizm, hipokryzja, ludzkie maski

Minusy:
- jak dla mnie autorka mogłaby bardziej rozwinąć wątek Syberii i Sybiraków

Jednym zdaniem:
Karolina Monkiewicz- Święcicka ujęła mnie umiejętnym połączeniem wątków: zesłańczo- miłosno- metafizyczno- kryminalnych .

Za cudowne chwile z książką "Taniec z przeszłością" dziękuję Pani Zofii reprezentującej wydawnictwo Świat Książki :)))) Dziękuję za okazane zaufanie :))13 komentarzy :

 1. Widzę, że zalety przeważają zdecydowanie nad wadami. W takim razie będę mieć na uwadze tę książkę, jak tylko uporam się z moimi obecnymi lekturami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również będę o niej pamiętać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tej nowej serii Świata Książki, ta pociąga mnie najbardziej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mnie zaciekawiłaś, zwłaszcza tymi różnymi wątkami, w szczególności ezoteryką. W ogóle sama z chęcią bym kiedyś prześledziła losy moich przodków :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam 'wchodzić" w takie zagmatwane rodzinne historie

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię książki z takimi rodzinnymi tajemnicami w tle, więc muszę przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja chyba nawet wolę by wątek Syberii nie był za bardzo rozwiniety. Ciekawie się zapowiada.

  OdpowiedzUsuń
 8. Interesujące bogactwo, może uda mi się wypożyczyć :) Jak dla mnie najbardziej interesujące są relacje rodzinne i sekrety, ezoteryka trochę mniej

  OdpowiedzUsuń
 9. Kolejna książka, którą pisze życie. Bardzo mnie zaciekawiła.

  OdpowiedzUsuń
 10. Widzę, że autorka porusza ciekawą tematykę i robi to bardzo umiejętnie. Jeżeli ta książka porusza serce, tak jak piszesz, to jestem zdecydowanie na tak! :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka