Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Gwiazda nad gwiazdami

Dopiero co minęły święta Bożego Narodzenia. Jeszcze żywe są wspomnienia o Dzieciątku położonym w żłobie, sianku ukrytym pod obrusem, opłatku w rękach taty, szczerych życzeniach, wigilijnych potrawach, rodzinnym kolędowaniu, ukrytych pod gałęziami choinki prezentach, śmiechu dzieci. Jeżeli i Wy macie ochotę przywrócić te wesołe chwile, dobrym wspomagaczem są opowiadania Barbary Derlickiej.

Jest ich dziewięć, a wszystkie łączy zimowa pora roku- magiczna, nastrojowa, krystalicznie piękna. Razem z najmłodszymi czytelnikami poznamy historię starej, gałgankowej ozdoby choinkowej, która udowodni co tak naprawdę liczy się podczas świątecznego czasu a poniekąd i w całym życiu. Swoje przeżycia opisze także pewna leśna choinka, która głęboko skrzywdzona odzyska radość i przekona się, że dobre uczynki popłacają. Z kolei ciężko chora dziewczynka dzięki głębokiej wierze w aniołkową ochronę doświadczy cudu spełnianych marzeń. Pewien chłopiec ze swoim ulubionym dinozaurem przekonają się, że rodzice i inni dorośli skrywają w sobie małe dziecko skore do wybryków. Michaś odkryje radość z pomagania innym, a Małgosia i Krzyś odkryją prawdę o Świętym Mikołaju. W kolejnym opowiadaniu dziadek uwrażliwi dzieci na krzywdę zwierząt. Poznamy także legendę o Pepicie i kwiecie zwanym Gwiazdą Betlejemską.

Opowiadania są krótkie, proste ale poprzez wybraną tematykę wzruszają i łączą pokolenia. Słowa użyte przez Barbarę Derlicką niosą znane i ważne przesłanie, prawdy choć często zapomniane w natłoku codziennych obowiązków. Drobny gest pomocy, ciepłe spojrzenie, szczery uśmiech znaczą czasami więcej niż datek pieniężny wrzucony bez przekonania lub co gorsza z pogardą i lekceważeniem. Często umyka nam fakt, że dobre uczynki wracają w skumulowanej porcji energii dającej nam szczęście i wiarę w lepsze jutro.
Najbardziej spodobało mi się opowiadanie o Pepicie ubogiej meksykańskiej dziewczynce, która chciała dać w prezencie małemu Jezuskowi najpiękniejsze kwiaty. Nie miała pieniążków by je kupić i gorzko zapłakała. Wtedy objawił jej się Anioł i przekonał, że najbardziej liczy się dar serca a nie majątku.

"Gwiazda nad Gwiazdami" rozbudza tylko te dobre, ciepłe uczucia i emocje. Pozwala powrócić do najpiękniejszych chwil, które spędziliśmy z naszymi bliskimi i radości, która nam wtedy towarzyszyła.

Barbara Derlicka "Gwiazda nad Gwiazdami", WAM, Kraków 2013


2 komentarze :

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka