Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

"Kwiaciarka cz. 2" Ksawery De Montepin

Z Ksawerym De Montepin spotkałam się podczas lektury pierwszej części "Kwiaciarki". Pamiętam, że książka zrobiła na mnie dobre wrażenie. Sama historia była bardzo ciekawa a do tego osadzona w XIX wiecznym Paryżu. Dlatego, kiedy w moje ręce trafiła kontynuacja tej książki, zadrżałam z emocji. Bardzo mnie ciekawiło jak potoczyły się losy poznanych wcześniej bohaterów czy winni otrzymali zasłużoną karę?

W pierwszej części mieliśmy do czynienia ze zbrodnią doskonałą, fatum, przypadkiem, skazaniem niewinnych ludzi na śmierć. Autor zostawił nas z poczuciem, że bogaty może więcej, że odpowiednie znajomości mogą odsunąć wszelkie podejrzenia. Jednak kłamstwo nie popłaca a hrabina de Lagarde przekonała się o tym na własnej skórze. Morderstwo męża miało jej przynieść bogactwo, ale nic z tego. Małżonek przed śmiercią stracił cały majątek w wyniku niekorzystnych inwestycji. Hrabina zostaje na lodzie więc już szykuje kolejną intrygę. Postanawia wydać za mąż swoją córkę, za bogatego bratanka Filipa de Kervena, swojego zbrodniczego wspólnika.
Jednocześnie brat hrabiny Albert de Lussan poszukuje swojej dawnej miłości i jej córki, którym chce wynagrodzić krzywdy wyrządzone w przeszłości. Lecz zamiast kobiet znajduje mężczyznę, który może zniszczyć życie hrabiny de Lagarde. Czy mus się uda?

Ksawery De Montepin utrzymał poziom, styl i lekkość znaną nam z pierwszej części "Kwiaciarki". Dzięki temu do końca podbił moje serce. Klimatem i użytym językiem, w dalszym ciągu znajdujemy się w XIX wiecznym Paryżu i pod urokiem tego jego magicznego uroku.
Ksawery De Montepin do rozpoczętych wątków wprowadził nowe nie mniej intrygujące i ciekawe. Jak na romans przystało, mieliśmy do czynienia z wybuchem ognistych uczuć, które nie zważały na konwenanse, na statut społeczny, na majątek. Nie wszystkim jest to w smak. Najbliżsi knują spiski, które mają zniszczyć pierwsze, trwałe, nierozerwalne związki.

Dzięki Ksaweremu De Montepin poznajemy także ludzką chciwość i obłudę. Przyglądamy się niszczącej mocy, sile plotki i pomówień. Jesteśmy świadkami również potęgi odkupienia wynikających z wyznania prawdy.
Druga część "Kwiaciarki" obfituje w nagłe zwroty akcji, które doprowadzają nieuchronnie do oczyszczającego i budującego końca. I chociaż jest on przewidywalny to nie psuje nam to przyjemności czytania i przekonania się czy rzeczywiście będzie taki jaki nam się wydaje...

Polecam!

Cytaty z książki:

1. "Byłoby zbyt niesprawiedliwe, aby ten człowiek, tak odważny, tak szlachetny, opłacił własnym życiem moje ocalenie!"
2. "Kodeks to arcydzieło geniuszu i mądrości ludzkiej, to świątynia, której nie wolno naruszyć bez dopuszczania się świętokradztwa. "
3. "Ich dostojność pieniądze, zawsze biorą górę nad jej wysokością miłością."
4. "Zawsze tylko przypadek rządzi wszystkim!"


Ksawery De Montepin "Kwiaciarka cz. 2", Damidos 2012, ISBN: 978-83-7855-003-7

4+/6


Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję panu Łukaszowi z wydawnictwa Damidos


20 komentarzy :

 1. I część bardzo mi się podobała, na II właśnie poluję.

  OdpowiedzUsuń
 2. chciałabym przeczytać obie cześci. słyszałam o "Kwiaciarce" wiele dobrych opinii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jejku, jaką ja mam ochotę na tę książkę!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślałam nad tą jak i nad pierwszą częścią, może mi wpadnie w ręce to z chęcią przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam tylko część pierwszą. Bardzo jestem ciekawa co było dalej...

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam, i muszę przyznać,że zaskoczyła mnie ta powieść pozytywnie.Napisana dawno temu,a jednak nic ze swojego uroku nie straciła.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak będę miała okazję to przeczytam... wydaje się interesująca :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tym razem jednak nie czuje zainteresowania tematyką owej książki, więc dam sobie z nią spokój.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mój ukochany XIX wiek.. koniecznie muszę sięgnąć po tę część jak i poprzednią w takim razie!:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zainteresowałaś mnie, więc z wielką chęcią rozpoczęłabym tę serię :)

  OdpowiedzUsuń
 11. czytałam dużo dobrych słów o poprzedniej części oraz o tej, o której piszesz; jednak jeszcze książki nie wpadły w moje ręce, zatem odkładam na przyszłość :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Na razie wciąż mam przed sobą pierwszą część. Od wrażenia jakie na mnie wywrze uzależniam sięgnięcie po drugą. :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie czytałam jeszcze pierwszej części, ale jeśli mi się spodoba to sięgnę też po drugą :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie słyszałam o tej książce ani o pierwszej części, ale jeśli występuje miłość, spisek i zbrodnia, a do tego XIX wiek to warto się zainteresować ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Cholera jasna, widziałam obie częsci w promocji w Weltbild i nie kupiłam! No to teraz mam czego żałować...

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka