Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Ewa Gogolewska- Domagała "Rud€"

"Rud" jest drugą powieścią pióra Ewy Gogolewskiej- Domagała i luźnym nawiązaniem do debiutanckiej książki autorki "Blondie$", doskonale przyjętej przez czytelniczki i wyróżnionej w konkursie serwisu dla książkoholików Granice.pl w 2010 roku.

Trzydziestokilkuletnia Clementine niespodziewanie zostaje wdową i samotną matką trzyletniego Bastiana i pięcioletniej Justine. Nie potrafi pogodzić się i poradzić sobie ze stratą ukochanego mężczyzny. Coraz głębiej pogrąża się w smutku i depresji. Przyjaciółka Clementine, Nicole nie może patrzeć na nieszczęście kobiety i wymyśla plan, który ma postawić ją na nogi. Wysyła rozgoryczoną rodzinkę na kilkumiesięczne wczasy do słonecznej Tunezji. Zmiana klimatu dobrze wpływa na samopoczucie matki i dzieci. Do czasu. Bastian i Justine zostają porwani. Dramatyczny pościg i odbicie uwięzionych maluchów zmienia priorytety w życiu Clementine. Z nową siłą powraca do domu i stawia czoło nowej rzeczywistości.

Wraz z żałobą Clementine splata się równie tragiczna historia pewnej Tunezyjki. Samira kilka lat wcześniej porzuciła swoją nowonarodzoną córeczkę polskim turystkom. Teraz chce odnaleźć dziecko przekonać się czy decyzja z przeszłości była słuszna. Czy przyjaźń z Clementine pomoże jej uspokoić sumienie?

Bohaterki powieści ""Rud" różnią się między sobą jak ogień i woda. Życie Clementine znaczą zmiany, tragedia i żałoba. Jako młoda dziewczyna straciła w katastrofie kolejowej oboje rodziców. Już wtedy zamknęła się w sobie i w samotności przeżywała żałobę. Ratuje się ucieczką. Kiedy udaje jej się odbudować swoje życie i zaczyna być szczęśliwa, znów traci najbliższą sobie osobę. Tym razem nie jest sama, ma dzieci, dla których musi stworzyć bezpieczny dom i zagwarantować im spokojne dzieciństwo.
Nicole to silna, niezależna osobowość. Z determinacją walczy o siebie i o swoje. Jest singielką z wyboru i dobrze czuje się w swoim towarzystwie. Na zewnątrz wydaje się zimna, oschła i wyrachowana, ale dla przyjaciół jest w stanie zaryzykować własne szczęście.
Samira jest muzułmanką. Jej życiem rządzi Allah, Koran i mężczyźni. W swoim kraju nie może mieć własnego zdania, a ograniczone możliwości zmuszają ją dramatycznych wyborów. Odżywa w Liege w Belgii. Nieskrępowana krzywdzącymi zasadami realizuje swoje marzenia.

Ewa Gogolewska- Domagała rysuje losy bohaterek w wielotonowych odcieniach różnorodnych emocji.  "Rud" doprawione są nutą nostalgii, smutku, strachu, rozgoryczenia, zaskoczenia, optymizmu, spokoju ducha, nici porozumienia i ekscytującej miłości.
Życie tych trzech kobiet łączy się, przeplata, dąży w jednym kierunku ku jednoczącej i wspierającej sile kobiecej przyjaźni. To ona podnosi na duchu i lokuje we właściwym miejscu na życiowej mapie , wynosi na wyżyny swoich możliwości, wskaże błędy i daje motywację do zmian.
Dużym plusem powieści są podróże pomiędzy Belgią, Tunezją, Polską, Norwegią. Mamy szansę  podejrzeć zachowanie postaci w nowych warunkach, otoczeniu, w innej kulturze, w odmiennym sposobie myślenia, postępowania.

Autorka posługuje się językiem prostym, zrozumiałym, żywo przetkanym kolokwializmami, ironią, humorem i ogromnym dystansem do świata, do ludzi, do współczesnych wydarzeń.
Nigdzie nie znalazłam informacji o wydawnictwie, które wzięło w opiekę dzieło Pani Ewy. Podejrzewam zatem, że powieść została wydana własnym sumptem. Pod względem korekty, choć nikt się do niej nie przyznaje, nie mam większych zastrzeżeń. Symbolicznie zdarzyły się literówki.

Podsumowując "Rud" to ciekawa propozycja dla kobiet, które mają ochotę odprężyć się po ciężkim dniu w pracy albo poleniuchować z lekką, dowcipną, życiową powieścią na współczesne czasy.

Ewa Gogolewska- Domagała "Rud", Puck 2014
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Panu Marcinowi z:


16 komentarzy :

 1. Chętnie odprężę się po pracy, ale relaks rozpocznę z "Blondie$" nie z jakiś ważnych powodów, po prosty tę książkę mam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Jestem ciekawa czy spodoba Ci się styl autorki :)

   Usuń
 2. Brzmi bardzo ciekawie. Chętnie zatem skorzystam takiej formy relaksu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o tej książce, a wydaje się niezwykle zajmująca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Polecam ! Przeczytałam i " Blondie$" i ""Rud€" jednym tchemmm

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakoś mnie nie ciągnie do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla mnie to zupełna nowość, ale interesująca...

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka raczej nie dla mnie :)

  Zapraszam do mnie na nowe wyzwanie: Stare, dobre czasy!
  pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię życiowe, współczesne powieści, jak będę miała okazję to przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wyróżnienie pióra autorki przez czytelników mówi samo przez siebie, dlatego i ja chciałabym przeczytać ten tytuł:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Cieszymy się, że książka wydana na naszej platformie www.wydacksiazke.pl zbiera przychylne recenzje. Wszystkich zainteresowanych self-publishingiem, czyli możliwością samodzielnego wydania własnych prac, zapraszamy do sprawdzenia naszego portalu www.wydacksiazke.pl. Przetestuj system, w którym możesz samodzielnie zaprojektować i opublikować własną książkę.
  Pozdrawiamy
  WydacKsiazke.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że chętni skorzystają z takiej możliwości :)

   Usuń
  2. Zdarza się, że autorom trudno przebić się ze swoimi, często naprawdę wartościowymi, tekstami do wydawnictw, dlatego też self-publishing zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Książki opublikowane za pośrednictwem naszej platformy pokazują, że warto spróbować.
   Pozdrawiamy serdecznie, WydacKsiazke.pl

   Usuń
 11. Też jestem zdania, że warto walczyć o swoje marzenia i próbować każdego możliwego rozwiązania :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka