Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Monika Kowaleczko- Szumowska "Galop '44"


"Tu nie przestrzegano zasad fair play; tu toczyła się walka na śmierć i życie"

Dziś obchodzimy 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zbrojny zryw mieszkańców stolicy był odpowiedzią na ciągły, nieprzerywany terror niemieckiego okupanta. Powstańcy na szali wolności swojej Ojczyzny postawili swoją młodość, niewinność i życie.
Dla nas żyjących współcześnie obowiązkiem jest ocalić pamięć o przelanej krwi żołnierzy, Powstańców, cywilów, ich poświęceniu i odwadze.

Podobna myśl przyświecała Monice Kowaleczko- Szumowskiej, autorce powieści młodzieżowej "Galop '44". W sposób bardzo przystępny i ciekawy przenosi nas w czasy gdzie  kultywuje się wartości patriotyczne, a śmierć najcenniejszym darem w drodze ku wolności Ojczyzny.

Mikołaj i Wojtek są braćmi, ale nie łączą ich braterskie uczucia. Mają zupełnie inne charaktery, zainteresowania, oczekiwania od życia. Mimo to jeden dzień w roku spędzają wspólnie, to rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpień jest ważną datą dla rodziny, ale dla chłopców niekoniecznie, szczególnie dla Wojtka, który jest już znudzony  szumem wokół kolejnych rocznic. Podczas corocznej wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego bracia zwiedzają replikę kanału, u którego wylocie przekraczają granicę czasu. Wchodzą prosto w wydarzenia sierpnia '44. Wiedza o Powstaniu zderza się z rzeczywistym losem Powstańców. Czy i jakie wnioski wyciągną z tego niesamowitego doświadczenia?

Mikołaj jest szalony, spontaniczny i nieprzewidywalny, a Wojtek jest małomówny, zamknięty w sobie, powściągliwy. Mikołaj i Wojtek obracają się we własnych światach, a między nim i nie ma braterskiej więzi i bliskości. Ich relacje całkowicie zmienia podróż w czasie. Zaczynają się o siebie troszczyć, interesować się sobą, obdarzać zaufaniem. Trudne warunki w jakich się znajdują, głód, strach, cierpienie, ciągłe zagrożenie, bliskość śmierci sprawia, że wychodzą ze swoich szczelnych kokonów i otwierają się na przyjaźń i na miłość oraz doświadczenia, których nie zdobyliby nigdzie indziej.

Postacie wykreowane w książce były inspirowane prawdziwymi życiorysami i losami Powstańców, a tło historyczne, przygody bohaterów komentowane z ekspertami z Muzeum Powstania Warszawskiego. Bardzo wiernie zatem zostało oddane sedno Powstania i jego żołnierzy: praca łączników, sanitariuszek, mistyfikacja radiostacji "Świt", budowa przekopu przez Aleje, ataki na niemieckie posterunki, Polki jako żywe tarcze dla niemieckich czołgów, przeprawy kanałami czy alianckie zrzuty. Na uwagę zasługuje również zróżnicowanie dialogów pomiędzy współczesnością, wojskowo- powstańczym żargonem a gwarą warszawskiej klasy robotniczej. Te wszystkie elementy przenoszą czytelnika w czasie, tak jak Mikołaja i Wojtka. Brutalność wojny została odrobinę przytemperowana, zważywszy na wiek odbiorcy do jakiego skierowana jest powieść, ale mimo wszystko pełna jest bólu, cierpienia, przerażenia, wściekłości na okupanta, uczuć patriotycznych, entuzjazmu, ulgi, działania, zdecydowania, nieprzejednania, spontaniczności, lojalności i prawdziwej przyjaźni.

"Galop '44" pokazuje jak ważne jest zachowanie pamięci o historii i ludziach, których bohaterstwo wyznacza hierarchię wartości, poczucie narodowej tożsamości i przynależności. Jest również próbą odpowiedzi na pytanie czy współczesne społeczeństwo, młodzież byłaby gotowa "pójść na barykady" oddać swoje życie dla wolności swoich współbraci i swojej Ojczyzny.
Monika Kowaleczko- Szumowska "Galop '44", Egmont, Warszawa 2014
źródło zdjęć: http://www.1944.pl/galerie/fototeka/14 komentarzy :

 1. Ale idealnie trafiłaś z recenzją "Galopu '44", w dzisiejszy, niezwykle ważny dla naszej historii dzień. Widzę, że to niezwykła lektura, którą warto znać, dlatego postaram się ją zdobyć i przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście udało się przeczytać i przełożyć na słowa opinii :)

   Usuń
 2. Przyznam, że nigdy o tej książce nie słyszałam, ale zaciekawiłaś mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Już wiele czytałam opinii tej pozycji. Jestem coraz bardziej do niej zachęcona ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. To cieszy, że powstają nowe książki, które przybliżają heroizm powstańców a nie dyskredytują go.
  Każdy może sobie wybrać w takiej ilości dobrej literatury.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie również to cieszy. Mam nadzieję przeczytać więcej tego typu książek...

   Usuń
 5. Ważna książka traktująca o ważnej sprawie, ważnej karcie historii Polski. Chciałabym się z nią zmierzyć sama.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że będziesz ją mogła poznać jak najszybciej...

   Usuń
 6. Myślę, że to bardzo ciekawa książka, mimo że motyw z przenosinami w czasie trochę ograny. Ale wiadomo, że nie o ten element w powieści chodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu przenosiny w czasie mają dość ważne zadanie. Ma być lekcją patriotyzmu dla młodych chłopców.

   Usuń
 7. No tak, książka przeczytana idealnie w niezwykle ważnym dla Polaków czasie. Zazdroszczę ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czekam na recenzje Witkowskiego, który weźmie pod lupę tą książkę w poniedziałkowym wydaniu "Wprost".

  OdpowiedzUsuń
 9. Powstanie Warszawskie zawsze było bliskie mojemu sercu - książkę muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak jak myślałam, samo życie! Bardzo ciekawy temat, dlatego jestem zaciekawiona propozycją.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka