Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Dzieci wśród karteli narkotykowych, czyli... Mroczny trop, Alex Kava


Handel dziećmi i wykorzystywanie ich do celów zbrodniczych to bulwersujący temat, który niezmiennie porusza opinię publiczną. Niestety nie znaleziono skutecznego sposobu jak wyeliminować ten proceder i z roku na rok rośnie liczba maluchów i nastolatków prowadzonych drogą zdemoralizowania, bezprawia i nienawiści.

Najnowsza powieść Alex Kavy nawiązuje do tej profesji i wtłacza przerażone dzieci w środek karteli narkotykowych, przemytu kokainy i molestowania seksualnego. Jedną z nich jest Amanda, młoda Amerykanka zmuszana do przewożenia narkotyków we własnym żołądku. Samotna, wystraszona, bezdomna dziewczyna zgodzi się na wszystko byleby ogrzać się w cieple domowego ogniska i najeść do syta. Połknie nawet pięćdziesiąt trzy baloniki szczelnie wypełnione kokainą. Pewnego dnia Amanda jest świadkiem śmierci jednej z kurierek. Przerażona ucieka. Schronienia udziela jej Ryder Creed słynny zaklinacz i treser psów- poszukiwaczy. Tym samym wypowiada wojnę najgroźniejszemu bossowi narkotykowemu Icemanowi i staje ręka w rękę z agentką Maggie O' Dell.

Iceman to człowiek bezwzględny, który nie cofnie się zanim nie wypełni swoich zadań. Musi pokazać wszystkim na co go stać i udowodnić swoją siłę dilerom i przemytnikom narkotykowego półświatka. Swoje ofiary torturuje nietypowymi metodami, które przynoszą konsternację wśród agentów FBI i totalne zagubienie. Nie są w stanie określić motywów działania, miejsca zbrodni, kolejnych ofiar.
Iceman chce by świat dowiedział się o jego zbrodniach, dlatego podsyła wskazówki Maggie O'Dell, która musi nie tylko zmierzyć się z czasem ale i swoimi przełożonymi, którzy próbują odsunąć ją od sprawy...

Ryder Creed i Maggie O' Dell nieczęsto spotykają się na ścieżkach zawodowych. Jednak kiedy do nich dochodzi sprawa, nad którą pracują okazuje się trudna, niebezpieczna i wpycha ich w mrok najczarniejszych ludzkich pragnień i ułomności. W tym przypadku żądza pieniądza jest tak wielka, że nie ma oporów przed wykorzystaniem niewolniczej pracy dzieci, ich niewinności, naiwności, zaufania, lojalności.

Odżywa także namiętność, która kiedyś powstała pomiędzy Ryderem a Maggie. Oboje nie byli gotowi na poważny związek. Teraz także nie uświadamiają sobie jak są dla siebie ważni i jak bardzo mogliby sobie pomóc, ułagodzić traumy i zapomnieć o przeszłości. Ich twarde charaktery i uparty nie pozwalają na zacieśnienie więzów, choć podświadomie bardzo tego pragną.

Alex Kava pięknie opisała przyjaźń pomiędzy człowiekiem a psem. Umiejętne wychowanie, prowadzenie czworonoga, system nagród może sprawić, że pupil nie tylko stanie się najlepszym przyjacielem, ale odda w dwójnasób całą zdeponowaną, okazaną miłość, nauczy się wykonywać ważne zadania i być może uratuje życie w chwili, gdy najmniej się tego spodziewamy. Psich bohaterów jest w powieści kilku. Autorka zadbała by nie były to jakieś psy...Nie dające się odróżnić, wyróżnić i zapaść w pamięć. W "Mrocznym tropie" każdy czworonóg jest inny. Mają różne charaktery, osobowość, możliwości, predyspozycje, przyzwyczajenia, potrzebują różnorodnych pieszczot, nagród, uwagi.  

"Mroczny trop" czyta się niezwykle lekko, szybko, przyjemnie. Co jest zasługą ogromnego doświadczenia i wprawnego pióra Alex Kavy. I w tym tomie autorka trzyma czytelnika w niepewności, napięciu i tajemnicy, którą można obierać kawałek po kawałku, odkrywając kolejne niewiadome, niedomówienia i zagadki. Nawarstwienie kryminalnej intrygi i powolne dochodzenie do jej rozwiązania, to moja ulubiona rozrywka.


"Mroczny trop" Alex Kava, tł. Katarzyna Ciążyńska, Harlequin, Warszawa 2014
20 komentarzy :

 1. Interesujący temat. Jeszcze nic nie czytałam tej autorki, może akurat zacznę od tej książki przygodę z jej twórczością :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że powinnaś zacząć od "Dotyk zła". To pierwsza powieść, której bohaterką jest agentka Maggie O' Dell :) Myślę, że w ten sposób lepiej ją poznasz i będziesz w temacie :) Ale chronologia nie jest wymagana :)

   Usuń
 2. Muszę wreszcie zapoznać się z autorem

  OdpowiedzUsuń
 3. Autora nie znam, choć wiele o nim słyszałem. A książka brzmi kusząco, aczkolwiek kusząco brzmią również inne tego typu pozycje ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autorki :) Też na początku brałam Kavę za mężczyznę :)

   Usuń
 4. Tym razem odpuszczę, bo tematyka nie jest moja. Choć dla fanów gatunku autorka jest już chyba kultowa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Faktycznie książkę czytało się błyskawicznie ;) Autorka ma rewelacyjną rękę, bo wszystkie jej dzieła są naprawdę dobre ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aż dziw bierze, że przy tak długiej serii, ciągle trzyma fason :)

   Usuń
 6. Kiedyś chętnie sięgałam po dzieła Kavy, ale teraz jednak wolę Spindler lub Tess Gerritsen.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książkę o takiej fabule czyta się lekko? jestem w szoku, bo dla mnie tego typu tematyka jest przygnębiająca i niepokojąca. Nie znam jeszcze książek Kavy, jakoś się uchowałam, ale na którąś z jej powieści na pewno się porwę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lekko- chodziło mi o styl pisania i o to, że Kava nie pisze zawile, nudno, a wartko mknie ku finałowi.

   Usuń
  2. To się chwali, takie książki są na wagę złota :-)

   Usuń
 8. Zwróciłam uwagę na tę książkę już w zapowiedziach i mam zamiar przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dopiero zaczynam przygodę z twórczością Kavy, ale po jednej przeczytanej powieści jestem optymistycznie nastawiona do reszty cyklu. Tutaj ciekawi mnie też wątek tresury, zadziwiające ile można osiągnąć, regularnie pracując ze zwierzęciem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kava potrafi pisać. To trzeba jej przyznać :) Niektóre książki z serii są mniej lub bardziej interesujące ale niezmienne jest jedno- przyjemność z lektury :)

   Usuń
 10. Przeczytałam tylko jedną książkę Kavy i jakoś mnie ona do siebie nie przekonała. Na razie nie mam ochoty na więcej, choć nie wykluczam tego, że kiedyś sięgnę jeszcze po jej inną powieść.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja przeczytałam jedną książkę Kavy dawno temu i też porzuciłam ją na jakiś czas. Teraz doszłyśmy do porozumienia:)

   Usuń
 11. W październiku przeczytałam jedną z powieści Kavy i tak średnio mi wypadła. Ale w treści tej książki przemawiają do mnie psy, a właściwie to szczekają :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziwne, bo przez całą powieść są bardzo grzeczne i posłuszne :P

   Usuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka