Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Co mówią żółte róże, czyli...Pośród żółtych płatków róż, Gabriela GargaśMam słabość do Gabrieli Gargaś i jej książek. Nie wiem na czym polega jej fenomen. Prawdą jest, że za każdym razem idealnie trafia w czułe miejsca na mapie mojego serca: słowami,  historią, bohaterami, wodospadem uczuć i emocji. Tak samo było podczas lektury najnowszej powieści autorki "Pośród żółtych płatków róż". Biorąc książkę do ręki z miejsca urzekła mnie szatą graficzną i romantyczną, subtelną okładką, a po jej otwarciu... przepadłam dla świata, na długie godziny. Tak godziny...I to nie dlatego, że mi się nie podobała. Ale właśnie dlatego, że pokochałam ją całym sercem i chciałam ją zatrzymać przy sobie jak najdłużej.

"Każdy popełnia błędy. Nie ma ludzi nieomylnych."

Człowiek ma wolną wolę. W życiu postępuje tak jak mu wygodnie, jak zostały mu rozdane karty lub trzyma się jasnych zasad swojego kodeksu moralnego. Czy popełnia błędy? Tak. Na każdym kroku. Jedne są małe, nieistotne, inne wręcz przeciwnie diametralnie zmieniają tory losu albo stygmatyzują na całe życie. Tylko i wyłącznie od nas zależy, jakie decyzje podejmiemy i nikt nie ma prawa ich podważać, wywierać presję, nakłaniać do zmiany zdania. Razem z Aśką, Michałem, Wojtkiem, Zuzą, Robertem, Mileną, Zosią przeżywamy różne scenariusze i podążamy odmiennymi drogami jakie niesie nam życie. Ich problemy, rozterki, radości i smutki mogą być przestrogą bądź drogowskazem na przyszłość, służyć radą, być potwierdzeniem naszych przypuszczeń.

Zdrada, związek z żonatym mężczyzną, skupienie się na karierze, aborcja, staropanieństwo, samotność, zerwane więzi...to tematy, nad którymi pochyla się autorka, które pozwala nam smakować, rozważać, oglądać z każdej ze stron, obserwować skutki czy dywagować nad rozwiązaniami. Każda z historii dotyczy innego aspektu życia, innego problemu i mierzy się z wiekiem bohaterów, etapem życia, ich doświadczeniami, priorytetami, osobistym rozwojem. Walka jaką będą musieli stoczyć rozegra się pomiędzy własnymi słabościami, pożądaniem, oczekiwaniami, a także zaufaniem, zdaniem bliskich czy opinią społeczną.

"Czy jeden niewłaściwy krok definiuje nas jako złych ludzi?"

Gabriela Gargaś nigdy nie moralizuje, pozwala natomiast by czytelnik na równi z bohaterami odczuł skutki podejmowanych decyzji. Nie rysuje też świata tylko w czarnym i białym kolorze. Jej opowieści zawierają się w pełni odcieni między jedną a drugą barwą. Nie oszczędza i bez ogródek ukazuje zarówno cierpienie, rozpacz, depresję, żałobę jak i bezbrzeżną radość, chwile szczęścia, poświęcenie, zatracanie się w miłości i pożądaniu, zazdrość, nienawiść... Gabriela Gargaś operuje całą paletą uczuć, emocji, których doświadczamy każdego dnia, które nas umacniają, dają wiarę, nadzieję, ale które potrafią złamać, zniszczyć, osłabić hart ducha.

"Prawdziwa miłość przetrwa wszystko: cierpienie, ból, zdradę."

"Pośród żółtych płatków róż" przywodzi i na myśl tartę cytrynową. Jest w niej wzmacniająca słodycz, kwasowość cytrusów i wywodzące się z nich nuty cierpkości. Tak jak i w życiu. Łzy mieszają się z uśmiechem, złość z radością, nienawiść z miłością... Wyjątkowa szczerość Gabrieli Gargaś i jej historie non- fiction, pozbawione lukru to jej największy atut.

Gabriela Gargaś "Pośród żółtych płatków róż", Feeria, Łódź 2015

Moje opinie o innych książkach Gabrieli Gargaś:

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Pani Monice reprezentującej wydawnictwo Feeria :) Dziękuję za okazane zaufanie :)39 komentarzy :

 1. nie znam tej autorki, ale "reklamę" powieści widziałam już w wielu miejscach;) musi więc coś w tym być :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie musi :-) Nie pozostaje Ci nic innego, jak się o tym przekonać :-)

   Usuń
 2. Skoro tak zachwalasz twórczość Gabrieli Gargaś, to muszę się z nią koniecznie zapoznać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak napisałam mam słabość do autorki więc mogę nie być obiektywna :P

   Usuń
 3. Książkę już przeczytałam i po weekendzie ukaże się moja recenzja, to wtedy zdradzę więcej szczegółów na jej temat, a na razie....cicho sza :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam jeszcze książek tej autorki, ale widzę że muszę to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sporo się naczytałam ostatnio o tej książce:) I nie trafiłam na żadną negatywną ocenę. Lubię polskich autorów, więc przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również lubię polską literaturę, która ostatnio zaczyna dorównywać popularnością tej zagranicznej :-) Mamy kilka świetnych pisarzy :-)

   Usuń
 6. Owa książka króluje teraz na blogach, tak jak i "Pierwsza na liście" Witkiewicz. Obie bardzo mnie intrygują, więc mam nadzieję, że sięgnę po nie jak najszybciej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak . Też pragnę przeczytać Pierwszą na liście

   Usuń
 7. Ahhh, po weekendzie i ja biorę się za jej czytanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam "Namaluj mi słońce" autorki i przyznam, że i mnie autorka uwiodła słowem:) Od teraz będę polować na ten tytuł:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam kciuki byś mogła jak najszybciej poznać tę książkę :-)

   Usuń
 9. Cieszę się niesamowicie, że mam tę książkę u siebie i czeka na lekturę i recenzję. Żałuję, że nie mogłam przeczytać poprzedniej powieści autorki od Feerii ani innych jej tytułów, ale mam nadzieję, że to nadrobię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam Ci szczególnie Jutra może nie być i W plątaninie uczuć :)

   Usuń
 10. O autorce sporo słyszałam i chociaż zazwyczaj nie czytam takich powieści, to jej twórczość mam w planach. Prawdopodobnie nie zacznę od tej książki, ale sądzę, że prędzej czy później ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja biorę książki G. Gargaś w ciemno :) Jestem ciekawa czy i Ty poddasz się jej urokowi :)

   Usuń
  2. Przekonamy się o tym wkrótce :)

   Usuń
 11. "Pośród żółtych płatków róż" to moje pierwsze spotkanie z autorką i muszę koniecznie sięgnąć po jej inne tytuły.

  OdpowiedzUsuń
 12. Słyszałam o tej książce i z chęcią bym się skusiła. Czytam ostatnio dużo takich książek

  OdpowiedzUsuń
 13. Kiedyś już coś czytałam na temat tej autorki, ale dotychczas nie planowałam zapoznać się z jej twórczością. Teraz jestem w kropce, bo tak opisałaś te książkę, że aż człowiek ma ochotę od razu biec do księgarni. Poza tym lubię takie bardzo życiowe książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za Twoje słowa :-) Jak się jest czymś zauroczonym, łatwiej dobierać słowa :-)

   Usuń
 14. Okładka rzuciła mi się w oczy. Wcześniej nie miałam nic wspólnego a autorką, ciekawa jestem jej książek. Przy nadarzającej się okazji z chęcią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo chciałabym poznać Twoją opinię o książkach Pani Gabrieli :)

   Usuń
 15. Do mnie niestety twórczość autorki dotąd nie przemówiła, czytałam W plątaninie uczuć i czułam się... przybita. Nie znoszę zbytniego zagęszczenia bohaterów i opisywania takich zwykłych codziennych spraw, chyba że temat został ciekawie ugryziony. Jak ta książka wypada na tle W plątaninie...?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie Plątanina bardziej porwała niż róże. Mocniej ją przeżyłam i długo wspominałam...

   Usuń
 16. muszę zapoznać się z twórczością tej autorki, bo do tej pory nie miałam okazji ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. To pani Gabriela napisała tyle książek? Nie miałam zielonego pojęcia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mogłam to Ci uświadomić :)

   Usuń
 18. Powoli gromadzę wszystkie książki autorki i zabieram się do czytania, bo czuję w kościach, że czeka mnie wiele pozytywnych atrakcji ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. pełno recenzji na jej temat, a ja i tak nie czuje się przekonana. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Czytałam i jestem pod wielkim wrażeniem talentu autorki!

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie znam autorki i jej twórczości. Może pora to zmienić? :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka