Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Bulwersująca manipulacja, czyli...Patrz na mnie, Jessica Treadway


"Patrz na mnie" to książka, która idealnie oddaje zderzenie pomiędzy oczekiwaniami, marzeniami, wizualizacjami, a tym co stanowi stan rzeczywisty. 

Hanna Schutt przeżyła brutalny napad, w którym straciła męża, poczucie bezpieczeństwa i poczucie własnej wartości. Okaleczona psychicznie i fizycznie staje przed trudną decyzją. Jej oprawca może wyjść na wolność. By do tego nie dopuścić, musi zeznawać. Niestety nie pamięta nic z tego, co wydarzyło się w tamtym, feralnym dniu. Jednak jej determinacja w przywróceniu pamięci przynosi efekty, a prawda może okazać się zbyt trudna do zniesienia.

Hanna żyje samotnie. Wstydzi się swojego wyglądu, swoich blizn, oszpeceń. Jedyną pocieszycielką jest suczka Abby, której może się zwierzyć ze swoich żalów, rozpaczy, strachu i poczucia straty, nie tylko tej fizycznej, emocjonalnej, ale i tej dotyczącej planów, marzeń, przyszłości. Nie pamięta tamtej nocy, ale za wszelką cenę próbuje przypomnieć sobie tamte chwile. Nie potrafi jednak zaufać swoim bliskim, dawnym przyjaciołom i nie pozwala sobie na bliskość nawet z córkami. Trzyma je na dystans. Rodzina powinna wspierać się w trudnych chwilach, a tutaj każda na swój sposób próbuje poradzić sobie z napadem i śmiercią Joe'go. Dlaczego?
"To, że coś wygląda, jak wygląda, nie znaczy, że takie jest."

Rodzina Hanny wydaje się być zgrana i szczęśliwa. Jednak przy dokładniejszej obserwacji wychodzą na jaw rysy i pęknięcia, które burzą ten idealny wizerunek. Joe, mąż Hanny był pedantem w życiu prywatnym i zawodowym. Jego dokładność i drobiazgowość nie była zła, sama w sobie, ale kiedy wkracza w system decyzyjny w kwestiach zdrowotnych może okazać się przysłowiowym gwoździem do trumny. Dawn, młodsza córka małżeństwa Schutt ma zeza. Ten optyczny defekt rujnuje jej relacje koleżeńskie w szkole i poza nią. Jest szykanowana, prześladowana, wyszydzana. Marzy o korygującej operacji, ale Joe się nie zgadza. Dziewczyna pozornie podporządkowuje się roli rodzica, ale w głowie uruchamiają się niepokojące plany.

Hanna próbuje zminimalizować rozpacz i żal córki pobłażając jej na każdym kroku i nie dostrzegając jej dziwnego zachowania. A Dawn przekroczyła już granicę moralności, odpowiedzialności, rzeczywistości. Przychodzi jednak czas kiedy Hanna musi rozważyć jak głęboko sięgają jej kompleksy i brak poczucia własnej wartości.

Tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy z tego, że z małych wyśmiewanych, zakompleksionych dziewczynek, wyrastają kobiety, które niosą w sobie traumę, postrzegają siebie jako kogoś gorszego, niegodnego uwagi i żyją w pogardzie dla własnego ja. Takim osobom łatwo jest zaimponować, a potem nimi manipulować i budować ich osobowość według własnych potrzeb. Aż strach pomyśleć co się stanie, gdy taki człowiek wpadnie w ręce zwyrodnialca, przestępcy, zbrodniarza. Co roi się w głowie Dawn i dlaczego tak bezgranicznie oddała się we władanie swojego chłopaka Ruda?

Jessica Treadway idealnie nakreśliła nastrój powieści i zagęściła atmosferę. Bardzo szybko udzieliły mi się emocje Hanny. Odczuwałam niepokój związany z brakiem pamięci, zawstydzenie własnym wyglądem, bezinteresowna miłość do córek, w końcu rozpacz po stracie męża i strach przed oprawcą. Ciągła analiza wydarzeń, wspomnień, żonglowanie prawdami, półprawdami pogłębia poczucie niepewności i stawia w ciągłej gotowości na kolejny atak. Razem z Hanną wyczekiwałam ataku, drżąc w oczekiwaniu i paranoi. Dokładnie obserwowałam bohaterów a w szczególności Dawn, próbowałam rozgryźć jej zachowanie, doszukać się w jej słowach dwuznaczności, manipulacji, kłamstwa. Dziewczyna nie waha się grać na poczuciu winy matki, a wzruszające wyznania "kocham cię, mamusiu", w jej ustach brzmi nienaturalnie, ironicznie, diabolicznie wręcz i nie idzie w parze z lodowatym spojrzeniem oraz bezemocjonalnym wyrazem twarzy.

Jessica Treadway nie chciała zbyt łatwo naprowadzić czytelnika na rozwiązanie, ale już na początku rozdała role i postawiła tezę. Naszym zadaniem jest wraz z Hanną próbujemy jedynie ją podważyć bądź odnaleźć bezpośrednie, mocne dowody na jej potwierdzenie. I mimo, że autorka podrzuca kilka innych tropów, motywów, sprawców, nie są przekonujące, a w naszej głowie tkwi jak zadra okrutne rozwiązanie.

Mimo tego, "Patrz na mnie" to wstrząsająca książka o utraconych marzeniach, rywalizacji, relacjach rodzinnych, nadmiernej dyscypliny i pobłażliwości, która przynosi zaskakującą kontrreakcję. 


"Patrz na mnie" Jessica Treadway, tł. Teresa Komłosz, Prószyński i s-ka, Warszawa 2014

Recenzja napisana dla serwisu Dlalejdis, któremu dziękuję za egzemplarz recenzyjny książki :))


15 komentarzy :

 1. Zdecydowanie jestem zainteresowana tą książką i mam nadzieję, że uda mi się ją gdzieś okazyjnie zdobyć i przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczerze mówiąc mnie Hanna irytowała, bo miałam wrażenie, że tak na prawdę nie chce się pozbierać, tylko zamknęła się w bezpiecznym świecie użalania się nad sobą mimo to, że stara się wchodzić z domu. I jakby każda wyśmiewana dziewczynka była taka jak Down, to miałybyśmy setki naiwnych kobiet, które nie potrafią sobie poradzić ze sobą...chociaż poniekąd tak jest, ale zazwyczaj w takich przypadkach jak np. wychowanie w rodzinie alkoholowej. Swoją drogą dopiero od powrotu Down do domu zaczęłam się przekonywać do tej książki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na zachowanie Hanny wpływa wiele czynników począwszy od uległej, słabej matki, poprzez ojca kryminalistę po apodyktycznegi męża. Ona nie umie żyć bez bata nad sobą, bez wsparcia, bez planu. Zobacz na co pozwoliła wychowując swoje córki...

   Usuń
 3. Nie czytałam jeszcze, ale książka przykuła moją uwagę, także chętnie po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tematy, o których traktuje książka są ważne. Rozejrzę się.

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi naprawdę ciekawie. Bardzo interesujący pomysł na fabułę, muszę się zainteresować tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niezmiernie mnie zainteresowałaś tą pozycją, już dokładam do listy, żeby nie zapomnieć ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie słyszałam o tej książce. Fabuła mnie zaintrygowała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie również. Pomysł na fabułę jest niezwykle ciekawy!

   Usuń
 8. Zdecydowanie w moim guście! Przeczytam na pewno:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam o tej powieści wcześniej, ale zaintrygowałaś mnie bardzo. Jestem ciekawa, co się wydarzyło i co ukrywa rodzina bohaterki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Będę patrzeć za tą książką!

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka