Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Przedpremierowo: Najlepszy powód, by żyć, Augusta Docher // Odnaleźć sens życiaOdnaleźć sens życia


Czasem wystarczy chwila, by stracić chęć do życia, a przyszłość zaczęła rysować się w bardzo ciemnych barwach. Trudno wtedy odnaleźć powód, który pozwoliłby na uśmiech i cieszenie się drobnostkami, z którego składa się szczęście. 


Augusta Docher doskonale to rozumie, a jej najnowsza książka jest tego idealnym przykładem.

Zbieg nieszczęśliwych okoliczności sprawia, że Dominika zostaje trwale okaleczona fizycznie, ale jeszcze bardziej psychicznie. Jej tata przypadkiem przyczynił się do rozległego poparzenia jej ciała, za co musi odpowiedzieć karnie.  Rodzina dziewczyny rozpada się jak domek z kart, a ona sama musi pogodzić się ze swoimi ranami, tęsknotą za ojcem i poszukać powodu, by się nie poddać. Co nie jest łatwe. Dopiero spotkanie z młodym lekarzem i jego niepokornym bratem nieśmiało poruszają jej serce. 

Główna bohaterka książki nie ma łatwo. Choć rodzina żyje wygodnie i nie musi martwić się o przyszłość, to emocjonalnie jest w ruinie. Rodzice Dominiki wiecznie się awanturują. Matka szuka pocieszenia poza domem, a ojciec znajduje ukojenie w alkoholu. Po jednym z takich trudnych wieczorów dochodzi do wypadku, w którym nastolatka zostaje ciężko poparzona. 

„Wszystko trwało ułamek sekundy. Błysk ognia i nagle jestem w ognistej kuli. Dociera do mnie, że się palę. Jestem żywą ludzką pochodnią.”

W tym momencie zaczyna się najtrudniejszy wątek książki. Cierpienie dziewczyny, codzienne zabiegi chirurgiczne i medyczne oraz przeraźliwa gonita myśli nad sensem życia. Augusta Docher z wielką wrażliwością zapoznawała nas z tą twarzą Dominiki. Dzięki czemu szybko nawiązuje się swoiste porozumienie i sympatia, która nie pozwala bez emocji obserwować zmagań złamanej nastolatki. Ogromne cierpienie, trauma pourazowa, wręcz depresja nie prowadzi do niczego dobrego. Dominiki staje się tak bardzo obojętna na życie, że staje się to być bardzo niebezpieczne. Jej stan pogarsza pogłębiająca się tęsknota za tatą, poczucie winy i bezgraniczna nienawiść do matki. To ostatnie tylko początkowo zaskakuje. Jednak wraz z postępem lektury, zaczynamy rozumieć to uczucie, jej postępowanie i podejmowane decyzje. 

I kiedy Dominika jest na skraju załamania, w jej życie wkracza Tomek, a potem Marcel. Początkowo znajomość jest czysto medyczna. Z czasem nabiera rumieńców i ma szansę stać się nowym początkiem, oczyszczeniem. Ale czy Dominika będzie umiała z niej skorzystać?

Ogromnie podobały mi się kreacje postaci. Dominika, która przepełnia cierpienie, Tomek- oaza spokoju i Marcel- wulkan energii. Ta kombinacja osobowości idealnie ze sobą harmonizuje i sprawia, że „Najlepszy powód, by żyć”, tak dobrze się czyta i tak często do niego powraca. Marcel już teraz ma spore grono fanek i nie sposób im się dziwić. Jest szczery i nie stara się być kimś innym. Spore potknięcia, gafy, niezdarne zachowania nadrabia poczuciem humoru, którego nie sposób nie polubić. Wydaje się być idealnym wsparciem dla Dominiki. Ale czy tak jest, musicie przeczytać sami.

Jak każda książka Augusty Docher, tak i „Najlepszy powód, by żyć” naszpikowana jest emocjami. Autorka zaczyna od tych najmniej przyjemnych, aby dojść do tych, które poruszają motyle w brzuchu. Co więcej, doskonale potrafi je wyważyć. Po lekturze nie ma się poczucia przytoczenia, przygnębienia, ale zauważa się wzmożoną energię, odnalezioną nadzieję, szeroki uśmiech na twarzy i receptę na szczęście. 

Oprócz tego „Najlepszy powód, by żyć” zalewa nas falą refleksji. Jak kłótnie rodziców wpływają na dzieci? Czym jest stres pourazowy, depresja? Jak odnaleźć sens w życiu, szczęście? Czy błędy młodości rzutują na przyszłość? Jak ważne jest wybaczenie? Czy cierpienie uszlachetnia? 

„Najlepszy powód, by żyć” to wzruszająca historia o tym, jak koniec staje się początkiem ;) Koniecznie musicie przeczytać!
 Premiera: 27 wrzesień 2017


„Najlepszy powód, by żyć” Augusta Docher, Znak, Kraków 2017

Książkę możecie zakupić w przedsprzedaży na stronie Empiku pod linkiem: 

http://www.empik.com/najlepszy-powod-by-zyc-docher-augusta,p1147394450,ksiazka-p

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka