Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

"Ślicznotka. Nocne życie Indii" Sonia Faleiro

Wydawnictwo: PWN
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-01-16885-8
Stron: 256
Wymiary: 140x200
Moja ocena: 5/6

Nocne życie Indii w bestsellerowej opowieści Soni Faleiro!
To nie bollywoodzki sen – to relacja, która obnaża blaski i cienie życia prostytutek i tancerek erotycznych jednej z największych metropolii świata.
Namiętność i przemoc na tle ognistych barw, wśród odurzających zapachów, w obliczu olbrzymich kontrastów, niesprawiedliwości i walki o przetrwanie za wszelką cenę – oto realia nocnego życia Bombaju.
Faleiro, potomkini portugalskich kolonizatorów z prowincji Goa, na podstawie ponad 5-letniej obserwacji nocnego życia Bombaju, odsłania kolejną, nieznaną stronę Indii. Przenika do „półświatka” i rejestruje tamtejszy night-life, którego wnikliwym zapisem jest bestsellerowa i wielokrotnie nagradzana Ślicznotka.
To opowieść nie tylko o bombajskim „półświatku”, ale też o wielokulturowości, wieloetniczności i skrajnie zhierarchizowanym kastowym społeczeństwie indyjskim.
Nagrody:
Książka nagrodzona tytułem Podróżnicza książka roku 2011 według THE SUNDAY TIMES oraz tytułem Książka roku 2011 według THE ECONOMIST.

Indie to piękne i urokliwe miejsce pełne atrakcji dla turystów spragnionych egzotyki. Zabytki, miejsca religii i kultu, aromatyczna kuchnia- to wszystko kusi i sprawia, że tak chętni Indie są wybierane jako cel podróży i wycieczek.
Dla mieszkańców na peryferiach Indii, a w szczególności dla kobiet, miejsce to ma czarne i nieprzyjazne oblicze. Przeraźliwa bieda zmusza ludzi do uwłaczających godności zajęć często za nędzne wynagrodzenie. Ci, którzy pracy nie mają chwytają się wszelkich możliwych sposobów aby zarobić na swoje utrzymanie. Są zdolni do sprzedaży własnych żon i córek. Zmuszają e do tańczenia w nocnych klubach czy do prostytucji. Zabierają zarobki, biją i poniżają.

Sonia Faleiro przez pięć lat próbowała poznać nocne życie kobiet w Bombaju. Przeprowadziła ponad sto wywiadów z tancerkami, właścicielami barów, klientami, kelnerkami, prostytutkami, burdelmamami i gangsterami. Książka "Ślicznotka. Nocne życie Indii" jest podsumowaniem jej ciężkiej, kilkuletniej pracy.

W opowieści autorki na pierwszy plan wysuwa się Lila. To ona jest inicjatorką spotkań Sonii Faleiro z co ciekawszymi postaciami tego środowiska. Bardzo dobrze czuje się w tej roli, zawsze chciała być zauważona, na pierwszym planie. Autorka dała jej tą szansę.
Lila wychowywała się w tradycyjnej hinduskiej rodzinie gdzie rządził ojciec. Był agresywny, bił matkę. Kiedy Lila weszła w okres dojrzewania, ojciec zauważył szansę podreperowania domowego budżetu. Najpierw chciał nakręcić film porno z córką w roli głównej. Gdy dziewczyna się nie zgodziła, sprzedał ją policjantom z miejscowego komisariatu. Zgwałcili ją. Powtarzało się to w regularnych odstępach jednego miesiąca. Kiedy Lila nie mogła już znieść szykan i wyzwisk swoich rówieśników i sąsiadów wyjechała do Bombaju tańczyć w nocnym klubie. W czasie, w którym ją poznajemy była najsłynniejszą i najbogatszą wśród tancerek.

Taki lub podobny scenariusz napisało życie wielu kobietom w Indiach. Pozbawione dzieciństwa i możliwości realizacji własnych marzeń. W wielu rozmowach z Sonią powtarzał się ten sam schemat: dziewczyny chcą być sławne, chcą występować w filmach Bolywoodzkich i chcą kochać, stworzyć rodzinę, chcą być bezpieczne.
Niestety ich marzenie maja nikłe szanse spełnienia. Rzadko przydarza im się prawdziwa miłość. Może one już nie potrafią kochać? W końcu nie zaznały jej nawet w rodzinnym domu. Są traktowane przedmiotowo, jak towar, wykorzystywane seksualnie i finansowo. Miały z góry ustaloną przyszłość: najpierw tancerka potem prostytutka a na koniec burdelmama, mająca pod opieką dziewczyny takie jak kiedyś ona.

Historie dziewczyn zawarte w książce są bardzo poruszające. Najbardziej nie pojęte jest to, że ten proceder nie ustaje a z każdym rokiem przybywa klubów, tancerek i prostytutek. Wszystko dzieje się za cichym przyzwoleniem policji i polityków a kobiety są ofiarą władzy mężczyzn.

Polecam!

 Książkę otrzymałam od Pana Piotra z wydawnictwa  PWN za co bardzo dziękuję :)

12 komentarzy :

  1. Uwielbiam książki obyczajowe, o ludziach, życiu, problemach. A już zwłaszcza, gdy dzieje się w odległych zakątkach świata. Na pewno przeczytam. :) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Moja siostra ma teraz fioła na punkcie Indii - tak jak ja w jej wieku :) - więc powiem jej o tej książce, pewnie się ucieszy. Niby jest tego sporo, ale skoro książka została dwukrotnie nagrodzona, to chyba się na tle innych wyróżnia. A jak już siostra będzie ją miała to może też przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. O Indiach i życiu ludzi w tym egotycznym kraju bardzo lubię czytać, więc będę miała na uwadze powyższą książkę, gdyż przedstawiasz ją w bardzo pozytywnym świetle.

    OdpowiedzUsuń
  4. Lubię takie egzotyczne a jednocześnie życiowe pozycji. Mam nadzieję, że lektura wpadnie mi w ręce:).
    Pozdrawiam!!

    OdpowiedzUsuń
  5. Kocham takie życiowe książki, a moje zamiłowanie do Indii to inna sprawa. Muszę to przeczytać:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Przyznam szczerze, iż bardzo lubię książki podróżnicze. Mam już kilka takich pozycji za sobą i na prawdę są to pasjonujące książki. Mam cichą nadzieję że książka wpadnie w moje ręce.
    Dziękujemy za udział w konkursie i życzymy powodzenia podczas losowania.

    OdpowiedzUsuń
  7. Jakoś nieszczególnie porywają mnie książki o takiej tematyce. Indie zdecydowanie wolałabym zwiedzić, aniżeli tylko o nich czytać :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Zapraszam do mnie po wyróżnienie :-)

    OdpowiedzUsuń
  9. Nie wiem dlaczego wcześniej jakoś odrzucałam tę książkę. Twoja recenzja bardzo mnie zachęciła :). Chętnie zapoznam się z takim nieszablonowym przedstawieniem Indii. Spotkałam się z tym obrazem w Rozmowach w toku oraz pewnym filmie, niestety fakty są bardzo przygnębiające.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ja do Indii jakoś nigdy nie mogłam się przekonać, chociaż taka tematyka mogłaby być interesująca :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Hello all, here every person is sharing these kinds of experience, therefore
    it's good to read this website, and I used to go to see this website every day.

    Feel free to surf to my website; wycieczki szkolne po warszawie

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka