Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

"Niespokojne kości" Melvin R. Starr

Po lekturze nowej powieści z serii Corpus Delicti wydawnictwa Promic, ciśnie mi się na usta przyrównanie jej do znanego i lubianego serialu "Kości". Na szczęście jest coś co je różni a książce przysparza oryginalności- średniowieczny anturaż.

"Niespokojne kości" są debiutem literackim Melvina R. Starra. Jak na mój gust, udanym. Autor jest absolwentem Western Michigan University, na której studiował historię. Później przez prawie czterdzieści lat nauczał jej w szkole średniej. Od wielu lat zgłębia tajemnice średniowiecznej chirurgii i zawiłości języka dawnej Anglii. Te pasje są doskonale odczuwalne w fabule, przez co opowieść wydaje się wiarygodna a wspomnienia głównego bohatera są opowiedziane w sposób ciekawy i wciągający od pierwszej strony. "Niespokojne kości" nie oplatają nas ani nie przyduszają faktami historycznymi, są tylko oryginalnym tłem dla wydarzeń, które dzieją się na świecie od pokoleń: miłość, pasja, rodzina, życie i śmierć.

Głównym bohaterem a jednocześnie narratorem tej książki jest Hugh z Singleon, czwarty syn ubogiego rycerza. Wie, że nie ma szans na spadek po ojcu, musi więc ułożyć plany na dalsze życie. Dzięki swojej miłości do nauki, zostaje wysłany na uniwersytet do Oksfordu. Miał zostać biskupem. Niestety nie czuł się na siłach ani nie miał odwagi odpowiadać za nieśmiertelne dusze wiernych. Przypadkiem albo zrządzeniem losu, w jego ręce trafia Księga o Chirurgii. Zafascynowany ludzkim organizmem i możliwością uzdrawiania, zmienia kierunek nauki. Wyjeżdża do Paryża by nabrać tam umiejętności i wraca do Anglii otworzyć własną praktykę.
Pewnego dnia Hugh jest świadkiem poważnego wypadku, spieszy z pomocą. Z wielką pieczołowitością opatruje rany i wydaje zalecenia. Ranny Lord Gilbert, zadowolony z fachowej opieki, proponuje medykowi przeprowadzkę i pracę na swoim dworze w Bampton. Skwapliwie korzysta z tej okazji.
Podczas oczyszczania zamkowego szamba, zostają odkryte kości młodej dziewczyny. Wkrótce okazuje się, że została zamordowana. Lord Gilbert obserwując umiejętności i znawstwo ludzkiej anatomii Hugh, powierza mu odnalezienie sprawcy tego czynu.

Akcja "Niespokojnych kości" rozgrywa się w XIV wiecznej Anglii. Melvinowi R. Starr udało się odtworzyć mroczny, ponury, zimny ale jakże fascynujący klimat tamtych czasów. Udało mu się również połączyć miejsca i postacie autentyczne z tymi fikcyjnymi, stworzonymi we własnej głowie.
Dzięki autorowi mamy niepowtarzalną okazję zapoznać się ze średniowiecznymi praktykami medycznymi, przeprowadzania skomplikowanych zabiegów a nawet trepanacji czaszki. Mamy również możliwość zaznajomić się z dawnymi metodami ziołolecznictwa, działaniem poszczególnych roślin na organizm człowieka oraz wskazania do ich stosowania.
Nie jest łatwo żyć w świecie toczonym przez różnorakie epidemie i zarazy, dziesiątkujące społeczeństwo. Brak wykształconych medyków, wszechobecny brak higieny, nie pomaga w ich zapobieganiu, wręcz przyspiesza ich nawracanie. 
"Niespokojne kości" to nie tylko medycyna to również próba rozwiązania zagadki kryminalnej. Razem z głównym bohaterem przeprowadzamy śledztwo, próbujemy odszukać brutalnego mordercę. Nie jest łatwo wskazać winnych, kiedy nie ma się do dyspozycji nowoczesnych metod i sprzętów znanych nam z życia czy filmów i seriali telewizyjnych. Trzeba wtedy zaufać wyłącznie własnemu osądowi, sile umysłu, umiejętności dedukcji i intuicji a w szczególności wziąć odpowiedzialność za własne decyzje i sumienie.

Postać Hugh idealnie sprawdza się w obu dziedzinach zaproponowanych czytelnikowi przez Melvina R. Starra.
Ponad to główny bohater od samego początku wzbudził moje zainteresowanie i zaufanie. Wierzyłam w jego umiejętności i w jego osądy. Kibicowałam mu na kolejnych podejmowanych ścieżkach życiowych. Z aprobatą i uśmiechem obserwowałam jego sukcesy.
Hugh ujął mnie również swoją wrażliwością na ludzki ból, nieśmiałością w stosunku do kobiet i odwagą w decyzjach. Jednak najcenniejszą jego zaletą jest umiejętność przyznawania się do błędów.

"Niespokojne kości" wciągnęły mnie od pierwszej strony, zaskoczyły nagłymi zwrotami akcji i jak na książkę o odległych średniowiecznych czasach, brakiem archaicznego języka. Tekst jest zrozumiały dla każdego, bez sztuczności i udziwnień. Dzięki temu czyta się ją błyskawicznie.
Myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Trochę historii, kryminału i dobrego romansu.
 

Malvin R. Starr "Niespokojne kości", Promic 2012, ISBN: 978-83-7502-327-5


>>5/6<< 


Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję pani Annie z wydawnictwa Promic 

28 komentarzy :

 1. Tym razem mimo zachęcającej recenzji spasuje, ponieważ zdecydowanie wolę akcje osadzoną w czasach bardziej współczesnych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, że nie przepadasz za historią w tle...:)

   Usuń
 2. Akcja książki osadzona w XIV w. w Anglii - niestety to nie dla mnie, wolę współczesne. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, bo książka warta jest poznania :)

   Usuń
 3. Także czytałem i też mnie ta książka porwała :D Powiem więcej: jest jedną z lepszych powieści, jak czytałem w tym roku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam z niecierpliwością na kolejny tom. Mam nadzieję, że będzie równie wciągający :)

   Usuń
 4. Może poproszę wydawnictwo o tę książkę, ponieważ wydaje się być interesująca :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak :) Bardzo mi się podobała, chciałabym poznać Twoją opinię o tej książce :)

   Usuń
 5. Okładka zacna, to trzeba przyznać. O książce już słyszałam i mam w planach.

  OdpowiedzUsuń
 6. brzmi doprawdy ciekawie, coś w sam raz dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie jestem przekonana, ale zanotuję sobie tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapowiada się fantastyczna książka. Nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek czytała średniowieczny kryminał (no może poza imieniem Róży). Będę wypatrywać tej powieści i chętnie przeczytam. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cała seria Corpus Delicti zapowiada się ciekawie. W domu czeka jeszcze "Morderstwo w klasztorze" :)

   Usuń
 9. Czuję się zachęcona - chętnie sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka podobała mi się bardzo, najbardziej chyba jej klimat :) Czekam na kolejną część :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Możliwe, że kiedyś przeczytam. Ale zdecydowanie w dalekiej przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 12. ooo podoba mi się, nawet bardzo:))

  OdpowiedzUsuń
 13. Słyszałam już o tej książce, ale zupęłnie mi umknęła. Dobrze, że mi o niej przypomniałaś :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Lubię te czasy. Twoja recenzja utwierdziła mnie w tym, pierwsza była okładka, że warto przeczytać tę pozycję.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Musze w końcu zabrać się za ksiażkę, leży na kupce przy nocnym stoliku i jakoś tak ciągle z kupki coś innego biorę, mimo, iż wiem, że Niespokojne kości to najprawdopodobniej fajna lektura.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka