Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Kot kameleon, Joanna Wachowiak


Dużymi krokami zbliżają się Mikołajki i Święta Bożego Narodzenia. Będziemy poszukiwać prezentów dla milusińskich, a nic tak nie pobudza wyobraźni i pożytecznie zajmuje czas jak dobra lektura :)

Dziś z przyjemnością mogę polecić książeczkę autorstwa Joanny Wachowiak "Kot kameleon".

Rodzice Natalii muszą wyjechać z miasta w bardzo ważnej sprawie. Swoją ukochaną córeczkę postanawiają zostawić na wsi pod opieką babci Anieli. Dziewczynka zastanawia się co będzie robić w miejscu gdzie nie ma innych dzieci do zabawy, ani ciekawych miejsc do zwiedzenia, a jedynym towarzyszem będzie kot, który budzi w niej uczucie przerażenia...Na miejscu okazuje się, że jej obawy były bezpodstawne, a wystarczającym orężem zwalczającym nudę jest...wyobraźnia.

Joanna Wachowiak oczarowała mnie słowem i kreowaną historią od pierwszej strony, a razem ze mną w świat fantazji zanurzyli się obaj synowie. Przyjemnie było obserwować ich zasłuchanych, z rozmarzonym uśmiechem na ustach i głośno nawołujących do kontynuowania lektury nie zważając na otoczenie i obowiązki.

W dzisiejszych czasach trudno zając dziecko pożytecznym zajęciem stymulującym jego harmonijny rozwój. Telewizja, komputer, konsola stały się zabawkami, od których trudno odciągnąć kuszony obrazem wzrok i głośnym dźwiękiem słuch. Natalka z książeczki "Kot kameleon" jest więc swoistym dziecięcym przewodnikiem po kreatywnych możliwościach spędzania wolnego czasu. Dziewczynka udowadnia, ze można się doskonale bawić przedmiotami codziennego użytku, bez technicznych zdobyczy dzisiejszego świata. Przymierzanie starych kapeluszy, wyobrażenie siebie w innej postaci i scenerii to bardzo zajmujące doświadczenie. Tak samo jak zbieranie ziół, komponowanie zapachów i zamykanie ich w formie mydła może być doskonałym narzędziem do nauki przyrody, otoczenia, naszego organizmu, który wymaga specjalnej troski. Albo segregowanie starych rodzinnych zdjęć może przybliżyć dzieciom historię, dzieje ich rodziny, umocni korzenie i podbuduje poczucie własnej wartości. W końcu opowieść babci o pewnym kocie wzbudzającym strach...Bo to rozmowa daje naszym dzieciom najwięcej. To od nas uczą się świata, bazują na naszych doświadczeniach i obserwują nasze zachowanie, międzyludzkie interakcje w obcej, czasem przerażającej rzeczywistości.

Oprócz mądrej i ciekawej treści na uznanie zasługuje wydanie książeczki. Twarda oprawa, grube kartki, duży druk i fenomenalne ilustracje Emilii Dziubak to rozkosz dla oka, ucha,  dłoni i serca :)

"Kot kameleon" to mądra opowieść o zwierzętach, o emocjach, o otaczającym nas świecie, o zaangażowaniu, o sercu i miłości oraz relacjach, zaufaniu, które buduje się przez lata.

Joanna Wachowiak "Kot kameleon", BIS, Warszawa 2014
Książeczkę miałam przyjemność przeczytać dzięki uprzejmości Pani Lidii reprezentującej wydawnictwo BIS :)))) Dziękuję za okazane zaufanie :)4 komentarze :

 1. Dlaczego te książki dla dzieci mają takie dziwne, lekko "paranoiczne" moim zdaniem okładki? Nie ma to jak stare książki z bajkami Disneya czy braci Grimm, tam te piękne ilustracje aż przelewały się przez strony, a tutaj? Jakieś to mało porywające.

  Pozdrawiam,
  Kinga

  Literutopia.pl - blog o książkach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat ta okładka ma uzasadnienie w treści bajki :)

   Usuń
 2. z przyjemnością przygarnę tę książkę. Mam takie małe skrzywienie, że kupuję wszystkie książki z Natalką w środku ;)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka