Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

1522392

wtorek, 4 listopada 2014

Ucieczka z tajemniczego ogrodu, Rafał Witek

Dzieci są wymagającymi czytelnikami i byle opowiastka  nie jest w stanie utrzymać ich zainteresowania na długi czas. Jakie warunki musi spełniać taka powieść by być atrakcyjną i chętnie wybieraną? Dobry humor, zabawne ilustracje i dynamiczna, nieskomplikowana  akcja to podstawa. Wszystkie wymienione elementy zawiera najnowsza propozycja Rafała Witka "Ucieczka z tajemniczego ogrodu".

Nilson, najlepszy przyjaciel Gabrysi Bzik, jest wściekły z powodu kolejnego odwołanego spotkania z ojcem. Dawno się z nim nie widział i bardzo liczył na obiecane wspólne wakacje. Kiedy złość mija, chłopak postanawia namówić tatę na rekompensatę w postaci drogich prezentów. Ku jego zdziwieniu, tata się zgadza. Niestety gigantyczna pomyłka przynosi nie tylko niechciane gadżety ale i zabiera Gabrysię i Nilsona w podróż do przeszłości...

Zupełnie nie spodziewałam się, że dziesięcioletni bohaterowie książki wciągną mnie w swoje niesamowite perypetie, które będę śledzić z zainteresowaniem i uśmiechem na twarzy.  Wydaje się, ze tak dawno miałam dziesięć lat i tak obce stały mi się dziecięce problemy....Ale nie....Szybko cofnęłam się w czasie, zrzuciłam maskę nudnego dorosłego i pozwoliłam sobie na swobodny i nieskrępowany relaks w rytm wymierzony słowami Rafała Witka.

Dzieciaki są fantastyczne. Stoją na niewyraźnej granicy, na której nie są jeszcze nastolatkami ale już nie dziećmi. Dużo już wiedzą o otaczającej nas rzeczywistości, ale są tak po dziecięcemu naiwni, tak że rozczulają swoją postawą w obliczu nierealnej przygody, która stała się ich udziałem. Zaskakująco dobrze radzą sobie w budzącej wiele emocji przeszłości i z humorem pochodzą do kolejnych zadań. To właśnie ten humor to największy walor powieści. Zabawny jest tekst i ilustracje Magdy Wosik, które doskonale obrazują i podkreślają słowa.
Rafał Witek doskonale wyważył tekst. Pozostawił ważne informacje, samą esencję, a pominął wszelkie zbędne opisy, przemyślenia, dywagacje, które mogłyby znudzić młodych czytelników i przyczynić się do odłożenia lektury.

Oprócz oryginalnej podróży pomiędzy czasami, w książce można odnaleźć inspiracje  klasykami dziecięcej literatury: Mały książę, Mała księżniczka, Tajemniczy ogród. Autor bardzo ciekawie wkomponował we współczesność postać wielkiej angielskiej pisarki  Frances Hodgson Burnett.

"Ucieczka z tajemniczego ogrodu" uczy i bawi, jest doskonałą mieszaniną powieści i komiksu oraz jest idealną alternatywą dla komputera :)





Rafał Witek "Ucieczka z tajemniczego ogrodu", Nasza Księgarnia, Warszawa 2014




Za wzruszenia przy lekturze dziękuję Pani Dagmarze reprezentującej wydawnictwo Nasza Księgarnia :)))) Dziękuję za okazane zaufanie :)



Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka