Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

"Żona oligarchy" Anna Blundy

"Miłość to gra bez wygranych"
Amy Winehouse

Każdy chce być szczęśliwy. Dla jednych jest to miłość, chęć założenie rodziny, inni chcą być sławni, dzierżyć w dłoni władzę lub chcą być po prostu bogaci. Właśnie na kanwie tych pragnień Anna Blundy oparła swoją powieść.

"Żona oligarchy" to nie pierwsza książka Anny Blundy. Autorka ma na swoim koncie kilka pozycji, między innymi: "Biblia złych wiadomości", "Czysta wódka", "Podwójny strzał", "Ślepa wiara". Niestety muszę przyznać, że to moje pierwsze spotkanie z tą brytyjską dziennikarką, reporterką i pisarką. Mam nadzieję, że nie ostatnie.

Przyszedł czas aby po trosze zarysować Wam fabułę "Żony oligarchy".  Powieść rozpoczyna się od morderstwa. Dwie młode, eleganckie kobiety zabijają mężczyznę. Zbrodnia ta nie jest popełniona w afekcie. Była zaplanowana i dokonana z zimną krwią. Dlaczego doszło do morderstwa i kim jest ofiara i jej kaci? Wraz z postępem akcji i w miarę czytania książki będziemy odkrywać sensacyjne puzzle tej zawiłej i intrygującej zagadki.
Cofamy się w czasie. W małym, mroźnym miasteczku Kirgask na Syberii mieszka Paweł i Katia. Nie maja łatwego życia. Ich codzienność to ciągła walka o jedzenie, o przetrwanie, o życie ale i o możliwość spełniania marzeń. Pewnego dnia jadą do Moskwy szukać szczęścia i pieniędzy. Tam spotykają Mo i Eliego, Anglików przebywających w Rosji na szkolnej wycieczce. To z pozoru niewinne i przypadkowe spotkanie połączy i zwiąże ich losy na całe życie.
Po latach cała czwórka, spotyka się ponownie. Katia epatuje otoczenie swoją urodą i bogactwem. Paweł Iwanczenko jest teraz najzamożniejszym człowiekiem w Rosji i zawsze zdobywa to czego pragnie. Choćby po trupach. Mo jest zafascynowana władczym i charyzmatycznym Pawłem. Eli to prawnik zaintrygowany Rosją, jej kulturą, jej możliwościami. Czy spełnią swoje marzenia? Czy zdobędą to, czego pragną?

Akcja książki rozgrywa się na przełomie lat 80-tych i 90- tych XX wieku. Rosja przeraża swoim okropieństwem i brutalnością, powala na kolana i chwyta za serce. Autorka wprowadza nas we wszelkie możliwe zakamarki ciemnej, brudnej egzystencji. Zmusza nas do szukania odpowiedzi na pytania: Jak żyć, gdy codzienność to ciągła inwigilacja, zastraszanie, w ogromnej biedzie, okropnych warunkach i bez szans na szybką poprawę sytuacji? Jak żyć kiedy skorumpowana władza nie ściga przestępców a doświadcza i skupia się na zwykłym, uczciwym człowieku? Pokazuje nam fragmenty z życia, pogodzonych z losem Rosjan. Najgorsze jest to, że  bieda i powszechny alkoholizm zmusza ich do zachowań uwłaczających godności, gdzie dla zdobycia pieniędzy gotowi są pędzić bimber, na prostytucję lub sprzedawać własne dzieci w celach seksualnych. Anna Blundy odmalowała przed nami przerażający obraz rzeczywistości z tamtych lat. Idealnie oddała klimat małych, rosyjskich miasteczek, wielkich metropolii i ludzkie nastroje.

Kreacje bohaterów są bardzo różnorodne. Nie wszystkie są jednoznaczne i nie wszyscy budzą sympatię. Ale o to właśnie chodzi, dzięki nim książka nabiera życia i charakteru. Niektóre postacie są bezwzględne i bezkompromisowe w swoich poczynaniach. Różnymi ścieżkami dążą do spełnienia swoich marzeń. Nie mają pojęcia jakie będzie ostateczne rozliczenie ich pragnień. Nie zdają sobie sprawy jaką cenę będą zmuszeni zapłacić i jak wiele mogą stracić.

Anna Blundy umiejętnie poprowadziła fabułę, tak że z rosnącą ciekawością przerzucałam kartki książki. Każda strona odkrywa przed czytelnikiem szeroki wachlarz emocji. "Żona oligarchy" zaangażuje w swą historię każdą cząstkę mojej duszy, serca i umysłu. Niejednokrotnie musiałam odłożyć powieść aby ochłonąć, przemyśleć, "przetrawić" treść. Jednak za każdym razem z nową energią i zapałem wracałam do lektury.

Polecam czytelnikom głodnym wielkich wrażeń, wzruszeń, niebanalnej historii i efektownego zakończenia.


Anna Blundy "Żona oligarchy", Damidos 2012, ISBN: 978-83-62885-21-3


>>5+/6<<

Anna Blundy- brytyjska pisarka, dziennikarka i reporterka.
Studiowała język rosyjski na uniwersytecie w Oksfordzie, była dziennikarką rosyjskiego wydania Timesa. Od 2006 r. pracuje dla BBC.Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję panu Łukaszowi z wydawnictwa Damidos


20 komentarzy :

 1. Mam tego wydawnictwa, ale inne ksiażki. Po Żonę oligarchy musze koniecznie sięgnąć, skoro zachęcasz...

  OdpowiedzUsuń
 2. Trochę mam innych czytelniczych zaległości w tej chwili, ale będę miała tę pozycje na uwadze, bo zaciekawiłaś mnie swą recenzją ogromnie.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie polecam na przyszłość :)

   Usuń
 3. A ja chyba się nie skuszę, ale kto wie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może za jakiś czas nabierzesz ochoty :)

   Usuń
 4. U-ła! Ciekawie się zapowiada :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama byłam zaskoczona, bo książka wygląda niepozornie :)

   Usuń
 5. bardzo ciekawa recenzja
  osobiście jakoś nie mogę się przekonać do lektury tej książki...
  może kiedyś mój stosunek do niej się zmieni i wówczas po nią sięgnę..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Ja mimo wszystko polecam :)

   Usuń
 6. Brzmi nieźle, szkoda tylko że nasza okładka jest okropna!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, okładka i mnie nie przypadła do gustu. Za to środek jak najbardziej :)

   Usuń
 7. Okładka kompletnie do mnie nie przemawia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładka jak najbardziej w temacie ale mimo wszystko czegoś jej brakuje :)

   Usuń
 8. Lubię czytać o Rosji, więc może, może...

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam wszystkie książki, w których przewija się Rosja. Sama fabuła do mnie nie przemawia, ale dla samego miejsca akcji jestem skłonna sięgnąć po tę pozycję :)
  Pozdrawiam gorąco.

  PS: Mnie okładka także nie przekonuje

  OdpowiedzUsuń
 10. Niezwykle interesująca książka wyłania się z Twojej recenzji.
  Chętnie zapoznam się z pisarstwem tej angielki.
  A co do okładki to w angielskim wydaniu jest ciekawsza.

  OdpowiedzUsuń
 11. Szczerze mówiąc do końca przekonana nie jestem, ale Twoja recenzja kusi, więc może dam szansę tej pozycji. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytałam. To trudna książka, ale warto ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 13. Brzmi zachęcająco więc może sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka