Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

"Ślad życia, ślad śmierci" Paul L. Maier

"Ślad życia, ślad śmierci" to jedna z pierwszych książek w serii Corpus Delicti wydawnictwa Promic. Corpus Delicti to cykl prozy, która ma za zadanie przybliżać nam zwykłe sprawy, które tylko pozornie takie są. Nawet proste rzeczy miewają drugie dno. Trzeba dociekać korzeni winy i prawdy, szukając daleko poza granicami państw lub sięgając w głąb dziejów i ludzkiej natury.

Główny bohater książki to dr. Jonathan Weber, wykształcony, elokwentny, uczciwy i prawy człowiek. Jest wykładowcą na Harvardzie, wybitnym znawcą języków starożytnych a z zamiłowania i pasji archeologiem. W imponującym dorobku jego życia zawodowego znalazła się również książka o życiu i śmierci Jezusa.
Pewnego dnia dr. Weber otrzymuje tajemniczy list od światowej sławy archeologa Austina Balfoura Jenningsa. Okazało się, że to interesujące zaproszenie na wykopaliska do miasta Rama w Izraelu. Jonathan po  trochę z sentymentu do starego profesora a po trochę z ciekawości, wyrusza zmierzyć się z wielką historią. Nie przypuszcza, że odkrycie, które jest marzeniem każdego archeologa, dokonane jego ręką podważy główny fundament wiary chrześcijańskiej, a życie jego i ludzi na całym świecie zmieni się w  koszmar. Odkrycie to głęboko dotknie co trzeciego mieszkańca ziemi , czyli mniej więcej 1 800 000 000 ludzi. Zatrzęsie ich życiem w posadach, nagle i brutalnie wywróci do góry nogami zasady i obietnice, do których byliśmy przyzwyczajeni, które były częścią naszej tożsamości i nas samych.
Jonathan Weber staje przed trudnym wyborem, który może podważyć jego autorytet w dziedzinie archeologii, zburzyć świetnie zapowiadającą się karierę naukową lub zniszczy to, w co do tej pory wierzyliśmy.
Jak postąpi dr. Weber? Jakiego dokonał odkrycia? Jakie są perspektywy dla chrześcijan? Rozpoczyna się szalony wyścig z czasem i nie mniej szalonymi ludźmi, którzy próbują nie dopuścić do upowszechnienia wiadomości o epokowym odkryciu.

Odpowiedzi na te pytania poznacie w najnowszej książce Paula L. Maiera "Ślad życia, ślad śmierci", która wartką akcją, zakreśloną intrygą, spekulacją, spiskiem oraz tematem przypomina bestsellery Dana Browna.

Paul L. Maier oprócz tego, że pisze powieści jest również profesorem historii starożytnej. Ma w swoim dorobku ponad dwieście naukowych artykułów i poważnych dysertacji. Pomysł na thriller "Ślad życia, ślad śmierci" powstał w trakcie pisania "Poncjusza Piłata" w 1966 roku.
Temat dotyczący życia i śmierci Jezusa intryguje wielu pisarzy, dziennikarzy oraz zwykłych ludzi. Jest często poruszany w artykułach i jest inspiracją dla wielu powieści. Dlaczego? Czy trudno jest wierzyć w zmartwychwstanie? A może trudno jest wierzyć w charyzmatycznego człowieka, który tak umiłował ludzi, że poświęcił i oddał za nich swoje życie?
Religia jest nieodłączną częścią w życiu każdego człowieka. Musimy ufać naszym kapłanom i wierzyć w ich słowa. Wszelkie sensacyjne doniesienia i odkrycia są testem z siły naszej wiary. To w momentach kryzysowych możemy poznać swoje prawdziwe oblicze.

Dużym atutem powieści są bohaterowie. W większości są one fikcyjne, ale przewijają się przez jej karty także postacie autentyczne. Paul L. Maier uważa je za wystarczająco sławne by stanowiły "własność publiczną". Nie mniej ostrzega, że kwestie które padają z ust owych osób, są przez niego wymyślone.
Dzięki wykształceniu i zainteresowaniom autora, bohaterowie są niezwykle autentyczni. Chociażby przez charakterystyczny język jakim się posługują adekwatny do wykonywanego zawodu. Świetnie znają historię, metody archeologicznej pracy, procesy wydobywania znalezisk, ale i metody sprawdzania ich autentyczności. Wszystkie te elementy współgrały ze sobą i tworzyły możliwy scenariusz wydarzeń. Dobór słów choć specyficzny, naukowy nie sprawiał żadnych trudności podczas czytania. Nieznane mi określenia były bardzo dokładnie tłumaczone w tekście, sprytnie ukryte w dialogach bądź w przypisach. Fabuła jest prowadzona starannie i w żadnym momencie jej trwania nie czułam się zagubiona a wręcz przeciwnie, czułam się członkinią ekipy archeologicznej. Miałam wrażenie uczestniczenia w czymś wielkim, ważnym.

Powieść od początku do nieoczekiwanego końca, czyta się z jednym tchem i z rosnącą ciekawością. Akcja jest wartka i pełna gwałtownych zwrotów, które dodatkowo pobudzają wyobraźnię.  Niespodziewane było dla mnie to, jak ta książka jest wiarygodna i realistyczna. Włos się jeży na głowie.
W tym gąszczu historii, nauki i wiary znajdzie się również miejsce dla romantycznej miłości i wspaniałych przyjaźni.
Nie mogę również zapomnieć o pochwale pięknego wydania.Ciekawa okładka, szerokie marginesy, odpowiedniej wielkości druk- to wszystko cieszy i oko i czytelnicza duszę.  Miło mi jest prezentować książkę na półce mojej domowej biblioteczki. 

Jeżeli miałabym podsumować powieść jednym zdaniem, to: Spełniła moje oczekiwania w 100 %Paul L. Maier "Ślad życia, ślad śmierci", Promic 2012, ISBN: 978-83-7502-320-6>>5+/6<<

Profesor historii starożytnej na Western Michigan University i poczytny autor zarówno wielu prac naukowych, jak i powieści popularnych. Do jego dorobku jako powieściopisarza zaliczane są to dwa historyczne dokumenty - "Poncjusz Piłat" i "Rzym w płomieniach" - jak również "Ślad życia, ślad śmierci", teologiczny thriller, który stał się krajowym bestsellerem w swojej kategorii.

Z możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję pani Annie z wydawnictwa Promic
W podróż pociągiem albo na weekend pod gruszą warto zabrać ze sobą dobrą literaturę... W związku z tym na zbliżający się okres wakacyjny Wydawnictwo przygotowało specjalną promocję na swojej stronie: od dziś do 10-go sierpnia, korzystając z księgarni internetowej Wydawnictwa PROMIC, książki będzie można nabyć z niezwykle atrakcyjnym letnim rabatem.
 
Akcja obejmuje powieści z serii Okna i Corpus delicti oraz pozycje z serii Losy i Krople rosy.
 
Promowane tytuły będą zmieniane co wtorek, warto więc zaglądać na naszą stronę regularnie!
 
W tym tygodniu proponujemy trzy klimatyczne powieści:
 
W następny wtorek – pozycje Corpus delicti :)

28 komentarzy :

 1. Mnie ta ksiażka bardzo sie podobała. Mamy podobny gust:) Podobno II tom jest w tłumaczeniu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę koniecznie przeczytać tę książkę. Gdzieś już o niej ostatnio słyszałam i zapomniałam wpisać ją na listę moich lektur obowiązkowych :) Ale zaraz to zmienię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiele o niej słyszałam. Chcę przeczytać, ale czekam aż ukaże się w bibliotece

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że stanie się to niebawem :)

   Usuń
 4. coś w sam raz dla mnie ^^
  ciekawa recenzja!
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę :)
   Dziękuję :)
   i ja pozdrawiam :)

   Usuń
 5. Skoro powyższa książka spełniła twoje oczekiwania w 100 %, to chyba i ja się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skuś się. Powinna Ci się spodobać :)

   Usuń
 6. Recenzja dobrze napisana, przez co bardzo mnie zachęca do sięgnięcia po tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło, że Cię zachęciłam :)

   Usuń
 7. Mimo bardzo pozytywnej recenzji myślę, że ja bym przez nią nie przebrnęła...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem nie wiadomo kiedy książka się kończy :)

   Usuń
 8. Recenzja super, ale książka nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Książkę czytałam całkiem niedawno i również bardzo mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dawno nie czytałam...Brak mi na,to czasu:-/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale jeśli znajdziesz taką wolną chwilę to polecam Ci "Ślad życia, ślad śmierci"

   Usuń
 11. Książka już czeka na mojej półce, mam nadzieję, że mi również się spodoba ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Miałam sobie odpuścić tą książkę, jednak Twoja recenzja mnie przekonała. Kusicielka:D

  OdpowiedzUsuń
 13. Na początku pomyślałam, że nie spodziewałabym się po tej książce zbyt wiele, ale teraz widzę, że warto dać się jej zaskoczyć :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jeżeli będzie okazja, to przeczytam z wielką chęcią. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jak można w 100% stwierdzić tożsamość osoby zmarłej 2000 lat temu? Na postawie karty dentystycznej? czy DNA? (tu potrzebna by była próbka od Ducha Św....) Każdy lubi pomarzyć, ja też, ale proszę: trochę szacunku dla inteligencji czytelnika...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ani w książce ani w recenzji nie było napisane o 100% potwierdzonej tożsamości odnalezionych szczątków!!

   Usuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka