Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

"Królestwo łabędzi" Zoë Marriott

Moja mama za pomocą regionalnych i rodzimych legend, baśni Andersena czy braci Grimm, czytanych przed snem, w nastrojowym świetle nocnej lampki, łagodnym tonem,  próbowała obudzić moją miłość i zainteresowanie do książek. Udało jej się to wyśmienicie. Jestem nałogowym książkoholikiem z wiecznym pragnieniem- więcej. Jednak te piękne a nie rzadko tragiczne historie, śliczne księżniczki, przystojni książęta, wredne macochy i Baby Jagi rozbudziły nie tylko moja ciekawość świata ale i moją wrażliwość, ukształtowały mój charakter, osobowość i pozwoliły na lepsze poznanie i pojmowania świata wokół mnie.

Czy czytanie bajek i baśni jest zarezerwowane jedynie na okres naszego dzieciństwa?
Zoë Marriott próbuje łamać te stereotypy i przedstawia swoim czytelnikom powieść "Królestwo łabędzi".

Aleksandra jest królewską córką, wraz z rodzicami i trzema braćmi mieszka w Królestwie. Księżniczka jest ojcu całkowicie obojętna, co dziewczyna przyjmuje z ogromnym żalem i przygnębieniem. Te doświadczenia zbliżają ją z kolei do matki i braci. Królowa jest jedną z Bystrych, mądrych wiedźm, od najmłodszych lat przekazuje swoją tajemną wiedzę córce. Wkrótce i ona zaczyna widzieć i czuć więcej niż przeciętny człowiek. Beztroskie choć nie pozbawione kolców życie rodziny zmienia się wraz ze śmiercią Królowej. Kobieta ginie z łap okrutnej bestii. Wkrótce Król powtórnie się żeni, a los pasierbów zmienia się diametralnie. Bracia Aleksandry zostają wygnani z Królestwa a ona sama odesłana do ciotki. W nieznanym sobie otoczeniu musi zmierzyć się z własnymi myślami, rozumem i odkryć co w życiu jest najważniejsze.

"Królestwo łabędzi" nawiązuje do jednej z najpiękniejszych baśni Hansa Christiana Andersena "Dzikie łabędzie". Zoë Marriott odświeżyła ją i dodała do niej nuty pewnej oryginalności, własne przemyślenia i doświadczenia. "Królestwo łabędzi" jest książką pełną magii, i tej w dosłownym znaczeniu jak i magicznej sile uczuć, które mogą odmienić ludzki los. Siłą tej książki jest przyjaźń i miłość. Uczucie łączące Aleksandrę z braćmi, z matką dają jej moc aby przetrwać ciężki czas, zregenerować siły i powrócić z gotowymi rozwiązaniami, które przywrócą odpowiedni stan, ład i porządek.
W "Królestwie łabędzi" oprócz miłości rodzicielskiej i siostrzano- braterskiej występuje miłość romantyczna. Zastanawiałam się w jaki sposób autorka rozwinie ten wątek. Bałam się, że romans zostanie opisany z ogromna naiwnością bądź rozczaruje mnie zbyt szybkim tempem postępowania. Jednak nie. Zoë Marriott rozpoczęła związek dwojga ludzi od przyjaźni i od porozumienia dwóch dusz i serc.

Strona czysto magiczna trafia w mój gust, choć nie powiem rozwiązania są schematyczne. Młoda, niedoświadczona czarownica musiała zmierzyć się z siłą wieku i wiedzy potężnej wiedźmy. Ale własnie to niedoświadczenie, pewna naiwność i jednocześnie czystość intencji może stać się wielkim atutem księżniczki Aleksandry w walce życia i o życie.

W książce rozdrażniła mnie jedynie pewna niekonsekwencja autorki. Od samego początku sprawnie i z wyczuciem budowała napięcie i magiczną atmosferę. Jednak w finałowym momencie, kiedy ciekawość czytelnika jest trzymana na ostrzu noża, niepokój, nastrój, klimat po prostu siada a zakończenie nie przynosi przynależnego odprężenia...

Prawdy i wartości zawarte w baśniach są godne polecania nie tylko dzieciom. Warto je sobie przypominać na każdym etapie życia. Zdarza się bardzo często, że zapominamy o najprostszych zasadach chociażby dobrego wychowania, prawidłowej hierarchii wartości. Zatracamy się w gonitwie za rozrywkami, pieniędzmi, własnymi wygodami, że w ogóle już nie zwracamy uwagi co wokół nas się dzieje.
Już choćby dlatego warto przeczytać "Królestwo łabędzi".

Zoë Marriott "Królestwo łabędzi", tł. Monika Walendowska, Egmont 2013, ISBN: 978-83-237-5035-2
4+/6


Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Panu Maciejowi :))) Dziękuję za zaufanie :)))


12 komentarzy :

 1. Jako dziecko bardzo lubiłam baśnie Andersena, i chociaż nie uważam, że dorosłym nie wypada czytać baśni, to wolę pozostawić te historie w przeszłości. Czasami lepiej nie sięgać do ulubionych z dzieciństwa lektur, bo mogą stracić magię. A ta książka wydaje mi się tak związana z historią napisaną przez Andersena, że raczej nie będę jej czytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja chętnie przeczytam.Córka już ją wzięła na celownik,więc zapewne niedługo książka zawita u nas w domu:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi mama opowiadała bajki, które sama wymyślała i od tego się zaczęło. Co do książki mam na półce pierwszą część, czuję że mi się spodoba, więc i za tą chętnie się wezmę:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam "Cienie na Księżycu", książka średnio mi się podobała, ale z przyjemnością sięgnę i po tę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś lubiłam baśnie, teraz fantasy nie czytuję, ale ta książka mnie zainteresowała. To mógłby być taki miły powrót do dzieciństwa.

  OdpowiedzUsuń
 6. czekan na kuriera z ta książką, ale jeszcze nie dojechał :)mam nadziej, że mi też przypadnie do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam nadzieję, że za niedługo przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem bardzo ciekawa tej książki. Cienie na księżycu były świetne, więc mam nadzieję, że i ta książka tej autorki będzie cudna.

  OdpowiedzUsuń
 9. To coś, co z pewnością mogłoby mnie zainteresować. Ja chcę ^^

  OdpowiedzUsuń
 10. Już do mnie idzie także mam nadzieję, że będzie to już na dniach bo mam wielką ochotę;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Już zamówiłam, ponieważ kocham wszelkiego rodzaju baśniowe opowieści :) A i serię Poza czasem uwielbiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. Kocham baśnie, więc tym bardziej jestem ciekawa tej książki :D

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka