Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Córeczka, Liliana Fabisińska

Nic nie dzieje się przypadkiem. Czyny z przeszłości mają swoje konsekwencje w przyszłości, które objawiają się w najmniej oczekiwanym momencie. Kamyk rzucony na wodę, porusza taflę, a fala przemian dociera tam, gdzie nikt się ich już nie spodziewa.

Agata Marks jest cenionym "terapeutką z doktoratem w dziedzinie psychologii i apetytem na habilitację." Jest znana, lubiana i uważana za ekspertkę od wychowania dzieci oraz młodzieży. Prywatnie jest szczęśliwą żoną i matką. Pewnego dnia, nieoczekiwanie w jej drzwiach pojawia się duch przeszłości, Kropeczka, dziewczyna, której obiecała miłość i rodzinę. Ma dla niej złe...bardzo złe wiadomości. Nastolatka sugeruje kobiecie wykonanie badania na obecność wirusa HIV...

Agata to młoda, przebojowa kobieta z apetytem na życie. Nie omijają ją typowe problemy pracującej mamy: brak czasu dla siebie, dla dziecka, poczucie winy, zdenerwowanie, chaos, ciągły pośpiech. Jednak jej rodzina jest na tyle zgrana, że radzą sobie i mogą na siebie liczyć w każdej sytuacji. Stabilizacja finansowa daje im komfort i możliwość łechtania swojej próżności, a także spełnianiu kaprysów i zachcianek. Tak jest teraz, po wielu latach nauki i wyrzeczeń. W przeszłości nie było tak kolorowo, ale nie mniej ekscytująco. Wraz z wizytą dawnej Kropeczki, dziś poważnej i zbuntowanej Zuzy mamy okazję poznać Agatę na początku swojej kariery i w momencie kiedy poszukiwała siebie oraz miłości, z którą mogłaby kroczyć przez życie. Los chciał, że przez internet poznała tatę Zuzi. Ekspresowa znajomość zaowocowała burzą skrajnych uczuć. Emocjonalny rollercoaster woził ją na wyżyny i niziny miłosnych doznań. Mnogość doświadczeń zmusiły Agatę do weryfikacji swoich oczekiwań i priorytetów oraz do poważnych życiowych wyborów. 

Co się dziej z człowiekiem kiedy otrzymuje hiobowe wieści? Pewnie doskonale wiecie z przykładów z Waszego życia i osobistych doznań. Liliana Fabisińska doskonale przelała je wszystkie na papier. Pozwoliła wejść w skórę Agaty, przeżyć z nią wachlarz emocji, każdy stan od euforii, miłości, zaciekawienia po zdezorientowanie, niepewność, oczekiwanie, rozpacz, żal, rozgoryczenie i  strach o los swoich bliskich, swoją przyszłość, swoje życie, a także całkiem poważnie pogdybać i zastanowić się "co zrobiłabym na miejscu bohaterki, jak bym się zachowała..."

"W Polsce nawet 50 procent osób zakażonych wirusem HIV nie ma o tym pojęcia." Dlaczego? Uważamy, że nas to nie dotyczy... "Że AIDS to choroba narkomanów i gejów. Tymczasem coraz częściej HIV zakażone są osoby heteroseksualne, mające męża czy żonę i zupełnie normalne życie". Czy możemy być pewni swoich partnerów i partnerek? Czy jeden skok w bok to żadne zagrożenie? Czy jesteś pewien, że nie przenosisz tej groźnej choroby "w spadku" po poprzednich związkach? HIV i AIDS to podstępna choroba, bywa że rozwija się bezobjawowo przez wiele lat, a nawet kiedy wyniki się pogarszają to się jej nie diagnozuje, bo nie jesteś w grupie ryzyka... 

W "Córeczce" znalazłam jeszcze jedno ważne przesłanie o kobiecości, poszanowaniu siebie, własnym bezpieczeństwie i uwagi na krzywdę innych.Liliana Fabisińska liczy na to, że lektura "Córeczki" zmusi do refleksji ale i do decyzji, do badań, do leczenia... Łamie także stereotypy krążące wokół zarażonych HIV i chorych na AIDS. Dziś doskonale kontroluje się chorobę, są skuteczne lekarstwa hamujące rozwój wirusa. Seropozytywni mogą żyć normalnie, urodzić zdrowe dzieci, uprawiać sport oraz funkcjonować w zgodzie ze społeczeństwem. 

Debiutancka powieść Liliany Fabisińskiej "Córeczka" zrobiła swego czasu poważne zamieszanie w sieci, a blogerki pod niebiosa wychwalały jej zalety. Dziś i ja dołączam do tego chóru i razem z nim, jednym głosem polecam Wam jej lekturę.
"Córeczka" Liliana Fabisińska, Filia, Poznań 2015
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka