Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Nie do pary, Ewa Nowak

Nastoletni brak zdecydowania

Ewa Nowak to chyba najbardziej znana polska autorka książek dla dzieci i młodzieży. Nie trzeba jej nadto rekomendować bo kto zna, sięga bez zastanowienia, a kto poszukuje dobrej młodzieżówki od razu na półkę, na której będzie miał w czym wybierać. Jednakże nie oparłabym się nie napisaniu kilku słów o jej najnowszej propozycji :)

Zarówno bohaterem jak i narratorem "Nie do pary" jest Alek. Chłopak jest inteligentny, pewny siebie i łatwo nawiązuje kontakty z rówieśnikami. Być może był w dzieciństwie zbytnio "tresowany" przez matkę, co wpłynęło na relacje na linii rodzice- syn. Być może też dlatego gubi się w uczuciach i nie potrafi stworzyć trwałych związków. Poszukuje dziewczyny idealnej ale za bardzo przebiera i testuje kolejne kandydatki do swojego serca. Przez co wplątuje się w zaskakujące, zabawne i nieciekawe sytuacje.


Fabuła książki odrobinę przypomina pamiętnik, w którym Alek opisuje swoje przeżycia i kolejne podboje miłosne. Zaplątuje się w swoich uczuciach i nie widzi, że krzywdzi swoim zachowaniem dziewczęta, które są mu bliskie. Drobnymi oszustwami i coraz większymi kłamstwami gubi się w we własnych opowieściach i nie potrafi wyzwolić się z zamkniętego kręgu. Jak każdy nastolatek płci męskiej, również Alek, popędzany buzującymi hormonami, nie uniknął pokus cielesnych. Nie baczy przy na konsekwencje, które są jak najbardziej realne i nieodwracalne. Szesnastolatek nie czuje oparcia w rodzinie i sam mierzy się z zakrętami swojego losu. 


Każda postać powieści "Nie do pary" jest dopracowana w każdym szczególe. Doskonale ze sobą współgrają, tworzą harmonijna linię emocji szarpniętą czasem trudną sytuacją, niedomówieniem czy nie do końca szczerą relacją. 

Oprócz wątku nastoletniej miłości i szukania swego miejsca na ziemi, występują wątki ze świata dorosłych, które maja ogromne znaczenie na życie dzieci, ich postrzeganie świata, poczucie bezpieczeństwa, ich relacje z rówieśnikami. Niespełniona matka z ambicjami, papierowy związek, romans, alkoholizm to również znajdziecie w książce "Nie do pary". I do tego zgrabnie wpleciony w główny nurt powieści. 

Ewa Nowak zgrabnie stylistycznie, bogactwem ekspresji, poczuciem humoru i nutą ironii przenosi w świat nastolatków i pozostawia z refleksją nad młodzieżowymi problemami i rozterkami. Głosem szesnastolatka, uroczo acz dosadnie dokonuje porównania pomiędzy światem dziewcząt i chłopców, młodzieży i dorosłych. Oglądanie swojego wizerunku odbitego w oczach dziecka nie zawsze jest łatwe i przyjemne ale niezmienne prawdziwe. 

"Nie do pary" z pewnością spodoba się młodszemu czytelnikowi, ale po powieść może sięgnąć także jego rodzic. Każdy z nas odkryje w książce coś dla siebie, coś ciekawego, coś wyjątkowego.
"Nie do pary" Ewa Nowak, Egmont, Warszawa 2015Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka