Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Bajecznie bogaci Azjaci, Kevin Kwan


Azjatyckie stado krwiożerczych osNa naturę człowieka nie wpływa ani pochodzenie, ani kolor skóry, ani religia. Co innego wychowanie, pieniądze, pozycja, prestiż i... plotki. 

"Bajecznie bogaci Azjaci" pokazuje jak wielopokoleniowe bogactwo kształtuje osobowość, a jak zależności pomiędzy członkami wpływowej rodziny mogą zamieszać w życiu prywatnym, relacjach międzyludzkich, a także w budowaniu związków, zawieraniu małżeństw, tworzeniu rodziny.

Rachel Chu wyjeżdża ze swoim chłopakiem do Singapuru na ślub przyjaciela. Na miejscu odkrywa, że rodzina Nicka jest bajecznie bogata. Ale to nie koniec niespodzianek. Matka i babka chłopaka nie zgadzają się by dziewczyna pozostała u boku ukochanego syna i wnuka. Próbują podstępem doprowadzić do ich rozstania. Nie cofną się przed niczym, a kolejne pułapki ukazują prawdziwą, wcale nie bajeczną twarz rodziny Nicka. 

Chińczycy wydają się być bardzo przyjaznym i kulturalnym narodem, dla którego zachowanie twarzy jest warunkiem nadrzędnym. W przypadku bohaterów Kevina Kwana te cechy  występują jedynie powierzchownie. W środku za to  skrywają nadgniłe wnętrze, które psując się coraz bardziej, zatruwają wszystko i wszystkich dookoła. W ich otoczeniu pozycje człowieka wyznaczają pieniądze, słupki wzrostu rocznego dochodu i papiery własnościowe prestiżowych nieruchomości. Nie liczy się natomiast wykształcenie, światopogląd i dobre serce.

Czasami najskuteczniejszą formą działania jest powstrzymanie się od działania.

Rachel nie opływa w luksusach a to, co do tej pory osiągnęła, jest wykładowcą uniwersyteckim w dziedzinie finansów, zawdzięcza swojej ciężkiej pracy okupionej wyrzeczeniami. Jak łatwo można się domyśleć będzie persona non grata w snobistycznym towarzystwie rodziny swojego chłopaka. Wśród luksusów, niewyobrażalnego więc bogactwa i opływającej złotem elity, dochodzą do głosu najniższe wartości ludzkiej natury i najniższe pobudki charakteru. 

I tu rodzi się pytanie? Czy Rachel to współczesny Kopciuszek? Nie! To świadoma swojej wartości kobieta, która nie zgadza się na przebieranie maku oraz usługiwanie macosze i wrednym siostrom. Woli poświęcić miłość niż własną godność, poszanowanie własnej osoby. Nie chce być cierpiętnicą, a równorzędną partnerką godną szacunku. 

Mam dość przebywania wśród tych wszystkich obłędnie bogatych Azjatów, wśród ludzi, których życie obraca się wokół zarabiania pieniędzy, wydawania pieniędzy, obnoszenia się pieniędzmi, porównywania ilości pieniędzy, ukrywania pieniędzy, kontrolowania innych za pomocą pieniędzy i rujnowanie im życia z powodu pieniędzy. A gdybym za ciebie wyszła, nie zdołalibyśmy od tego uciec, nawet mieszkając na drugim końcu świata.

Kevin Kwan ze swadą i ironią opisuje swoich krajanów. Dostrzega i podkreśla ich wady, wytyka błędy. Pokazuje, że manipulacja wcale nie ułatwia życia, a wręcz odwrotnie. Niszczy, rujnuje relacje, uczucia, zaufanie, poczucie bezpieczeństwa. Udowadnia również, że powiedzenie "Pieniądze szczęścia nie dają" jest jak najbardziej trafne i aktualne na każdej długości i szerokości geograficznej. Jednak nie skupia się tylko i wyłącznie na tym, co złe, niegodne. Przeciwstawia mu zachowaniu ku pokrzepieniu serc i przywraca w wiarę w człowieka. 

Akcja książki rozgrywa się w egzotycznych krajobrazach i intrygującej kulturze. Kevin Kwan nie zapomniał o chińskich tradycjach i pozwolił poznać niektóre obyczaje i rytuały. Niestety pamięć o nich zamiera, a współcześni Chińczycy szczególnie ci mieszkający poza granicami państwa, coraz bardziej się amerykanizują i przejmują obce zwyczaje. 

"Bajecznie bogaci Azjaci" to powieść poważna, skłaniająca do refleksji, ale i dowcipna prowokująca do śmiechu. Idealna na lekką, wakacyjną rozrywkę. 
"Bajecznie bogaci Azjaci" Kevin Kwan, tł. Anna Gralak, Znak, Kraków 2015


Przeczytaj fragment :)
Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Znak :)


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka