Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Ty, Caroline Kepnes


Inteligentny stalker


Okładka obiecuje "perwersyjnie romantyczny thriller". To duża odwaga, tym bardziej że tematyka dość odbiega od profilu wydawnictwa. Byłam ciekawa co znajdę pomiędzy skromną obwolutą i lakonicznym blurbem. 

Guinevere Beck zawróciła w głowie pewnemu księgarzowi. Ten postanawia zrobić wszystko, żeby dziewczyna zwróciła na niego uwagę i oddała mu swoje serce. Podstępem wkrada się w jej życie i od tej pory decyduje o każdym jej kroku. Czy fascynacja długo będzie fasadą dla niezdrowej obsesji? Czy namiętność może zastąpić miłość? Czy można trzymać zazdrość na wodzy?


Przyznam szczerze. Debiut amerykańskiej pisarki bardzo mnie zaskoczył. Książkę umieszcza się w obok literatury erotycznej, typu "Pięćdziesiąt twarzy Greya". To miejsce niezasłużone i niejako krzywdzące. Podciągnięcie jej pod jedną kreskę może sprawić, że co niektórzy czytelnicy obejdą ją szerokim łukiem. To byłaby ogromna strata. "Ty" to powieść o rozwijającej się fascynacji przekształcającej się w niezdrową obsesję, manipulację, a w efekcie zbrodnię. 


Joe Goldberg to niebezpieczny psychopata w przebraniu usłużnego, miłego, inteligentnego, oczytanego księgarza. Ale czytelnik wie o nim dużo więcej gdyż poznaje jego myśli, siedzi w jego głowie. Bo historię poznajemy właśnie z perspektywy mężczyzny, stalkera, frustrata, szaleńca. Szczegółowo poznajemy jego zdanie na temat miłośników twórczości Dana Browna czy Stephena Kinga, ale także obserwujemy niezdrową obsesję na punkcie Guinevere Beck. Joe zaczyna od śledzenia, wystawania pod domem, potem próbuje nawiązać przypadkowy kontakt, a gdy mu się udaje wślizguje się w życie dziewczyny i rozpoczyna jego przemeblowanie pod swoje oczekiwania i preferencje. Zagarnia ukochaną w każdym aspekcie jej codzienności, odsuwa od znajomych, przyjaciół, myszkuje w jej prywatnych rzeczach, zaczyna decydować o kształcie wspólnej przyszłości. Kiedy wychodzą na jaw jego manipulacje rozpoczyna się najgroźniejsza potyczka, na śmierć i życie.„Pragnę cię. Potrzebuję cię. Sprawię, że mnie pokochasz. Tracę dla ciebie głowę. Będę cię kochał do końca życia. Kocham cię na zabój. Ciebie. Ciebie. Ty”.


Mogłoby się wydawać, że to Guinevere jest taka naiwna nieświadoma grożącego niebezpieczeństwa. Nie, nie. Ona także ma swoje za uszami, ale jednak to Joe jest tak sprytny, tak bystry, tak podstępny, tak niegodziwy, że uśpił czujność wielu ludzi, w tym terapeutę i psychologa. Przerażająca jest świadomość, że istnieją tacy psychopaci jak Joe i z jaką łatwością mogą kierować życiem swoich ofiar. 

Caroline Kepnes z dużą lekkością wciąga czytelnika w tę zawiłą historię. Bądź, co bądź ukazuje sedno miłości, poszukiwanie bliskości i otoczenie ukochanej kokonem czułości, spełnieniem jej wszelkich pragnień. Tylko, że ta sielanka trwa tak długo, jak posuwa się po myśli Joego, kiedy realizuje się jego wizja szczęścia. 

"Ty" to  nie jest powieść erotyczna, choć zawiera jej elementy. To dużo bardziej bogata, oryginalna, twórcza, porywająca, nieprzewidywalna powieść o stalkingu, manipulacji, obsesji, fascynacji. Caroline Kepnes zaprasza na lekturę inteligentną,  nieco ironiczną, w najlepszym stylu.  "Ty" Caroline Kepnes, tł. Jacek Żuławnik, PWN, Warszawa 2015

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa PWN :)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka