Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Aniołkowe mamy

"Aniołkowe mamy- kobiety najsilniejsze na świecie. Kobiety, które przeżyły największą z tragedii. Kobiety, których rozpacz i tęsknota przewyższają wszystko. Kobiety "wyróżnione" (może złego słowa użyłam, przepraszam), może w jakiś sposób naznaczone, bo teraz, po stracie swoich Maleństw, widzą, słyszą i czują więcej..."

"Aniołkowe mamy. Historie kobiet, które poroniły. Porady ekspertów" dzieli się na dwie części. W pierwszej poznajemy cztery mamy, które dotknęła największa z tragedii... Straciły swoje nienarodzone dzieci. Historie tych kobiet zostały opisane na blogach w portalu Onet.pl. W książce zostały przytoczone te fragmenty, które bezpośrednio opisują uczucia towarzyszące stracie dziecka, radzenie sobie z tym traumatycznym wydarzeniem, przeżywanie żałoby i próba powrotu do "normalnego" życia... Każda z tych historii jest inna, ale łączy je rozpacz i samotność w bólu i smutku.

Druga część książki to rozmowy Magdaleny Wojaczek z ekspertami: z lekarzem ginekologiem, psychologiem i duszpasterzem. Dziennikarka próbuje dociec dlaczego dochodzi do poronień, czy można się przed nim ustrzec, jak sobie radzić ze stratą, jak dobrze przeżyć żałobę, dowiemy się także jaki jest stosunek Kościoła do szczątków poronionego dziecka, czy mamy prawo domagać się pochówku od duszpasterzy czy co dzieje się z duszą dziecka nie ochrzczonego...

Po książkę "Aniołkowe mamy" nie sięgnęłam przez przypadek czy przez pomyłkę. Sama również należę do grona Aniołkowych mam. Od czasu mojej tragedii minęła blisko dekada ale odczucia, ból, tęsknota jest w dalszym ciągu taka sama. Nie rozpaczam już tak jak dawniej, może dlatego że mam w domu dwóch radosnych chłopców, którym należy się nieustanna opieka i uwaga. Jednak są takie dni kiedy moje myśli szybują gdzieś daleko i łączą się z moim małym Aniołkiem...

Po lekturze książki dręczy mnie smutna refleksja. Poronienie w dalszym ciągu jest tematem tabu i niewiele zmieniło się od czasu kiedy sama straciłam dziecko. Tylko w niektórych środowiskach (najczęściej w dużych miastach), społeczeństwo przyzwala kobiecie na rozpacz i przeżywanie żałoby. Poza nimi, Aniołkowym mamom wmawia się, że dziecko które nosiły pod sercem to zarodek, zlepek komórek obdzierając je kompletnie z człowieczeństwa. Pociesza się je słowami "jesteś jeszcze młoda, będziesz miała inne dziecko" albo ignorują stan w jakim się znalazły... To smutne i przerażające... Z drugiej strony nikt nigdy nie nauczył nas jak zachować się w takiej sytuacji, jakich użyć słów by nie bagatelizować uczuć mamy, która straciła swoje dziecko. Dlatego uważam, że takie publikacje są ważne nie tylko ku pokrzepieniu serc targanych bólem kobiet jako jedna ze ścieżek terapii ale by uzmysłowić ludziom jak pomóc i wspierać rodziców po poronieniu.

"Aniołkowe mamy. Historie kobiet, które poroniły. Porady ekspertów.", wydawnictwo M 2009, ISBN: 978-83-7595-157-8


bez ocenyZa możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Pani Dorocie reprezentującej wydawnictwo M :))) Dziękuję za zaufanie :)
11 komentarzy :

 1. Bardzo trudna tematyka. Ja niestety po nią nie sięgnę, gdyż nie jestem na nią emocjonalnie przygotowana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takich książek nie wolno czytać z marszu, z nudów...

   Usuń
 2. Z chęcią się z nią zapoznam, najwyżej jak zacznę i nie będę dała kontynuować to przerwę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam sie z Toba. Takie ksiazki sa bardzo potrzebne, nie tylko matkom, ale rowniez i ojcom.
  Mam nadzieje, ze w Polsce wreszcie poprawi sie sytuacja i pozwola rodzicom przezywac zalobe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam taką nadzieję...WIem jak to jest potrzebne rodzicom po ich stracie...

   Usuń
 4. Nie wiem czy przeczytam. Również jestem aniołkową mamą:( Ze swoją stratą musiałam radzić sobie sama, minęło już sporo lat ale podobnie jak Ty, nigdy nie zapomniałam o swoich aniołkach. Z każdym rokiem odliczam ile miałyby teraz lat. Bliźniaki. Podwójna strata. Nie chcę już emocjonalnie do tego wracać.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też musiałam radzić sobie sama...A rodzice po stracie dziecka powinni otrzymać wsparcie...

   Usuń
 5. Trudny temat :/
  Nie wiem, czy dałabym radę ją przeczytać :/
  pozdrawiam
  Miłośniczka Książek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie namawiam na siłę. Trzeba czuć potrzebę lektury takich publikacji...

   Usuń
  2. Nie namawiam na siłę...Trzeba czuć potrzebę lektury takiej publikacji...

   Usuń
 6. Na pewno bolesna, ale potrzebna książka. Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka