Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Słynne niegrzeczne


Czy niegrzeczny- to ktoś, kto celowo zachowuje się niezgodnie z tzw. obowiązującymi normami, a może to szereg niezamierzonych pomyłek i gaf, z których trudno wybrnąć? Czy niegrzeczna rola jest przypisana raz na zawsze, czy istnieje możliwość wyjścia z tej niewygodnej ramy?

Liz Curtis Higgs próbuje rozważyć ten temat na podstawie kobiet z Biblii, do których przylepiła się łatka grzesznej. Jest ich dziesięć, a wachlarz, stopień ich niegrzeczności jest szeroko rozłożony. Na podstawie życiorysów: Ewy, żony Potifara, żony Lota, Samarytanki przy studni, Dalili, Safiry, Rachab, Jezebel, Mikal i jawnogrzesznicy tworzy współczesne opowiadanie, a później szczegółowo objaśnia każde postępowanie w kontekście Biblii, wiary, życia.
Jak zauważyła Liz: "starsi komentatorzy obwiniali za wszystko kobiety i przedstawiali mężczyzn jako bohaterów. Bardziej współcześni za wszystko obwiniają mężczyzn- kobiety opisują jako ofiary, a meżczyzn jako łajdaków. Prawda leży gdzieś pośrodku i to było moim celem- wyważone spojrzenie, pozwalające właściwie ocenić daną bohaterkę."

Z tekstu autorki jednoznacznie wynika, że grzesznice z Biblii możemy podzielić na trzy grupy: zepsute do szpiku kości- żona Potifara, Dalila, Jezebel, które były zadowolone z własnego życia i nie przejawiały chęci zmian, ani odpokutowania własnych win, złe przez chwilę- Ewa, żona Lota, Safira, Mikal- te kobiety popełniły jeden katastrofalny błąd, który wpłynął na resztę ich życia oraz złe przez jakiś czas ale nie na zawsze- Rachab, Samarytanka, jawnogrzesznica one znały swoje grzechy i postanowiły zmienić swoje postępowanie.

Bardzo podobało mi się podsumowanie każdej postaci. Liz Curtis Higgs zadaje celne pytania, z wielkim angażowaniem poszukuje na nie odpowiedzi i wskazuje miejsca, w których warto przystanąć i chwilę podumać. Autorka chce tym samym wywołać reakcję i na poziomie emocjonalnym i intelektualnym. Książka ma być iskrą pod grupowe dyskusje na temat grzechu, przebaczenia, wiary. Nie stara się przy tym kreować na osobę wszystkowiedzącą, z łaską podsuwającą nauki ale z luzem, dowcipem i zmusza do uczestniczenia w odkrywaniu ponadczasowych i uniwersalnych prawd tj: bierzesz odpowiedzialność za własne życie, przeszłość nie przesądza o przyszłości, lepiej jest dawać niz brać, trzeba cenić miłość, ważne są czyny nie słowa. Łatwo zauważyć, że kobiety tamtych czasów i kobiety współczesne mają wiele wspólnego. Łączą je oczekiwania, dążenia i namiętności.
Liz Curtis Higgs udowadnia także, że łatwo jest wejść na drogę grzechu. Nie jest ważne jak długo i jak głęboko tkwisz na drodze błędu, ważniejsza jest gotowość do zmiany swojego życia i udowodnienia tego swoimi poczynaniami. "Trudny początek prowadzi do dobrego końca."

"Niegrzeczne dziewczynki w Biblii" polecam tym, którzy poszukują rady, drogi, gwarancji, że jeszcze nie wszystko stracone i umocnienia w wierze.

Liz Curtis Higgs "Niegrzeczne dziewczynki w Biblii", tł. Anna Buczkowska, Aetos, wyd. II, Wrocław 2014Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Pani Magdaleny reprezentującej wydawnictwo Aetos :)))) Dziękuję za okazane zaufanie :)16 komentarzy :

 1. Przyznam, że zaciekawiła mnie ta książka. Czasami zastanawiam się na ile te kobiety rzeczywiście były "złe", a na ile wpływ na taką łatkę miały czasy, w których żyły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, niektóre padły ofiarą czasów w których żyły...

   Usuń
 2. Bardzo ciekawa pozycja. Przed odwiedzeniem Twojego bloga nie słyszałam o niej, ale po Twojej recenzji mam ochotę włączyć katalog i sprawdzić, czy nie ma jej przypadkiem w bibliotece. Jestem zaintrygowana pomysłem autorki, zwłaszcza, że czytałam Biblię - ciekawe, co by mi zaoferowała ta książka..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno konfrontację przemyśleń :)

   Usuń
 3. Interesująca lektura, z przyjemnością przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy temat, trzeba poszukać

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja jednak odpuszczę chyba... jakoś mnie mam ochoty po nią sięgać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie do końca mnie ciekawi ten temat, aczkolwiek sam tytuł sprawił, że mam chęć po tą książkę sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :))) Zasługa przewrotnego tytułu ? :P

   Usuń
 7. Nie słyszałam o tej pozycji. Zapowiada się ciekawie. Z chęcią po nią sięgnę, bo lubię takie tematy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zgadzam się, temat bardzo ciekawy, więc jak najbardziej przydatna i bardzo dobrze napisana recenzja :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięknie dziękuję za Twoje słowa uznania :)

   Usuń
 9. Tytuł mocno kontrowersyjny, mimo wszystko jednak nie czuję się zainteresowana tą książka.

  OdpowiedzUsuń
 10. Literatura tego typu jest raczej nie dla mnie, aczkolwiek tematyka dość kontrowersyjna podobnie jak sam tytuł. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie słyszałam o tej książce, a widzę że warto się za nią rozejrzeć. :)
  U Ciebie zawsze można znaleźć ciekawe powieści :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się jak mogę :) Dziękuję :)

   Usuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka