Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Mściwe trio

Książki z serii Leniwa Niedziela wydawnictwa Świat Książki dają możliwość wypoczynku, relaksu, złapania drugiego oddechu z typowo kobiecą powieścią w ręku. Nurzają w obcym a mimo to dobrze znanym świecie, pobudzają emocje, skłaniają do uśmiechu, ale i popychają do refleksji.

Spotkanie klasowe z okazji dwudziestopięciolecia matury jest dobrą okazją do wszelakich podsumowań. Evi, Beatrice i Katharina kiedyś najlepsze przyjaciółki, mają zamiar porównać własne osiągnięcia z sukcesami swoich kolegów i koleżanek. Niczym na targu próżności przechwalają się zachowaną urodą, stanem kont, karierą zawodową, partnerami, dziećmi. Dopiero szampan, a dokładniej kilka butelek szampana zrywa kurtynę niedomówień i ukazuje prawdziwe oblicze oraz życie czterdziestokilkulatek. Okazuje się, że dawne przyjaciółki są tłamszone, oszukiwane i wykorzystywane przez mężczyzn. Tak dłużej być nie może! Evi, Beatrice i Katharina postanawiają odnowić przyjaźń i poprzysięgają zemstę swym ciemiężycielom.

Zacznę od bohaterek, które choć charakterne i wyraziste nie zdobyły mojej sympatii. Z początku krzykliwie, z jarmarczną butą czyli ostentacyjnie próbują wzbudzić zainteresowanie, są wyzywające i ze wzgardą traktują wszystkich naokoło. Beatrice oraz Katharina osiągnęły sukces zawodowy i to daje im możliwość wywyższać się, obnosić swoją zaradnością. Do szału doprowadzały mnie angielskie zwroty i wtrącenia cytowane przez Beatrice- wrrr...Również Evi, choć najmniej kontrowersyjna nie wzbudza zachwytu. Zakompleksiona i wtłoczona w rolę, której nie miała zamiaru grać. Dopiero kiedy opadły maski i ukazały swoją prawdziwą twarz, przestały tak strasznie irytować. Męskie postacie sztampowe i bazujące na stereotypach.

Zemsta jaką poprzysięgły przyjaciółki na swoich partnerach- niewiernych oszustach jest dość spektakularna i mocno bijąca w męską dumę. Jednak plan, który opracowują i przeprowadzają jest możliwy i prawdopodobny chyba jedynie w literaturze lub filmie. W sumie nie przeszkadzało mi to tak bardzo gdyż autorka zadbała by wszystkie etapy działań były ze sobą spójne, wytłumaczalne oraz wniosły dozę tajemnicy, sensacji, zaskoczenia i dramatycznych zwrotów akcji.

Dużym plusem jest poczucie humoru Ellen Berg. Autorka podsuwa swoim bohaterkom rekwizyty, narzędzia i sytuacje, które pobudzają do śmiechu. Bo czy trzy czterdziestokilkulatki uciekające przed policją w negliżu na zepsutym rowerze i hulajnodze bądź skaczące przez płoty dzielące ogródki, nie brzmi śmiesznie?

Tak jak i w każdej książce z serii Leniwa Niedziela tak i w tej znalazłam temat pod zadumę i dyskusję. A mianowicie: kobiety, które wchodząc w związek pozwalają odebrać sobie poczucie własnej wartości, które pozwalają sobą kierować, które przez lata przywdziewają maski i już nie potrafią w lustrze rozpoznać własnej twarzy. "Pomimo emancypacji kobietom nadal nie jest łatwo. Zwłaszcza tym opuszczonym, zdradzonym i szykanowanym."

"Słodka zemsta" wprowadziła mnie w przyjemny nastrój i dała poczucie relaksu, mimo iż nie zachwyciła bohaterami. To miła lektura nie tylko na leniwą niedzielę :)
Ellen Berg "Słodka zemsta", tł. Ryszard Turczyn, Świat Książki, Warszawa 2014Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Pani Katarzyny reprezentującej wydawnictwo Świat Książki :)))) Dziękuję za okazane zaufanie :)


17 komentarzy :

 1. Szkoda, że zemsta jest mało realna, bo właśnie ten element wydaje mi się najbardziej atrakcyjny. Pewnie szkoda będzie mi kupować tę książkę, więc może od kogoś uda się pożyczyć, bo w sumie na poprawę humoru mogłabym przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z Twojej recenzji wynika, że po książkę warto sięgnąć, zwłaszcza, gdy ma się nawał pracy i potrzebuje czegoś na rozluźnienie. Na pewno przeczytam podczas sesji. :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że warto sięgnąć dla dobrej rozrywki:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla rozrywki i odstresowania- książka idealna :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie lubię takich książek "lekkich", więc raczej nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Taka lektura jest mi właśnie teraz potrzebna.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam ja na półce i czeka na leniwą niedzielę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z chęcią przeczytałabym tę książkę, i mnie może wprowadziłaby w pozytywny nastrój.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawa okładka, jakiś czas temu na nią wpadłam i dzięki Tobie chyba sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bohaterki nie zachwycają? Szkoda, bo oprócz interesującej historii chciałabym mieć kogoś, kto mnie przez nią przeprowadzi :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Brzmi super, ale obecnie jestem tak zawalona książkami, że nie dam rady już wziąć kolejnych. Może dopiero za jakiś czas.

  OdpowiedzUsuń
 12. Twoja recenzja mocno mnie zaintrygowała. Z przyjemnością przeczytam książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Lubię sięgnąć od czasu do czasu po "lekką" pozycję, ale ta książka jakoś do mnie nie przemówiła - mimo super napisanej recenzji

  OdpowiedzUsuń
 14. Szkoda, że motyw tej "zemsty" jest mało realistyczny, bo w końcu to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy wątek. Ale może kiedyś sięgnę, jeśli znajdę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Zachęciłaś mnie do przeczytania tej książki :) Mam na nią dużą ochotę :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ta książka nie bardzo do mnie przemawia, chyba po nią nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka