Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Co się stanie gdy zabraknie czekolady?, czyli... Moja mroczna strona, Gabrielle Zevin
"Każde pokolenie ma własny czas,
Każde pokolenie chce zmienić świat.
Każde pokolenie odejdzie w cień,
a nasze nie."*

Młodzi, tak jak w piosence zespołu Kombi, uważają że mogą wszystko poukładać po swojemu i pod ich nadzorem świat stanie się lepszy. To przywilej wieku, kiedy jeszcze chce się wyjść przed szereg i walczyć w imię ideałów. Tacy są również bohaterowie najnowszej książki Gabrielle Zevin "Moja mroczna strona". Pokolenie przyszłych szesnastolatków, którzy próbują odnaleźć się w świecie demoralizacji, strachu, gdzie tak wiele im zabroniono i nie dano odpowiednich narzędzi do obrony, a przede wszystkim do zrozumienia przeszłości i jak ona wpłynęła na ich przyszłość.

Autorka zabiera nas do Ameryki Stanów Zjednoczonych, dokładniej do Nowego Jorku 2083 roku, gdzie produkty czekoladowe i kofeinowe są groźną używką, a woda i papier dobrem reglamentowanym. To co jest nam dobrze znane z życia codziennego, w rzeczywistości bohaterów książki, są przedmiotami rzadko spotykanymi, wyłączonymi z użytku, bezwartościowymi reliktami dawnych czasów. Jak do tego doszło?

Niestety Gabrielle Zevin nie wyjaśnia tego w tekście, a moja ciekawość nie została zaspokojona, a żywo interesowały mnie przyczyny katastroficznej wizji Nowego Jorku. Co prawda dostałam makietę, która bardzo mnie zasmuciła (nie życzę światu takiego losu), to zabrakło rzetelnej informacji, co, jak, dlaczego.

Za to poznajemy Anię, spadkobierczynię czekoladowego bossa i główną pretendentkę do zarządzania mafijnym interesem. Nastolatkę nie interesuje intratna pozycja. Chce skończyć szkołę i zagwarantować swojemu rodzeństwu bezpieczną i spokojną przyszłość. Jednak dawne spory, mafijne intrygi zmuszają ją do działania.

"Ludzie zawsze znajdą sposób, żeby dostać to, czego chcą. I zawsze będą istnieli kryminaliści, którzy im tego dostarczą." 

Ania to bardzo mądra i zaradna dziewczyna. Czasami miałam wrażenie, że przewyższa inteligencją większość dorosłych ze swojego otoczenia. Rozbawiło mnie również, że większość z nich poddaje się jej woli i czci niczym czekoladową boginię. To w moich oczach nie dodało jej wiarygodności, a całość jej życiorysu traktowałam z przymrużeniem oka. Nie wiem czy o to chodziło autorce... W powieści zabrakło mi emocji, poruszających scen. Co nieco jest, ale jakby wyblakłe, zapomniane, odłożone na półkę. Przecież Ania straciła matkę, była świadkiem morderstwa ojca, a zachowuje się jakby te straty nic dla niej nie znaczyły. Nie zauważyłam by odcisnęły na niej piętno. Nawet miłość jest taka bez żaru, iskry, namiętności.

Moim zdaniem Gabrielle Zevin za bardzo skupiła się na postaci Ani, a za mało rozwinęła wątki mafijnych intryg i interesów. To mogłoby dodać wartkości akcji i stać się, naprawdę,  ciekawym elementem powieści. A tak całość, w moich oczach, wypadła bardzo blado i naiwnie.

"Moją mroczną stronę" zaliczyłabym do książek, które powinny czytać tylko nastolatki."Moja mroczna strona" Gabrielle Zevin, tł. Anna Gren, YA!, Warszawa 2014

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Grupy Wydawniczej Foksal, a w szczególności wydawnictwu YA!


* fragment piosenki zespołu Kombi "Pokolenie"

20 komentarzy :

 1. Mimo kilku niedociągnięć jestem zainteresowana tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 2. Większość recenzji jest raczej niepochlebnych, więc nie mam ciśnienia na poznanie tej powieści. Główny zarzut to brak wyjaśnienia skąd w świecie przyszłości takie zmiany. Najciekawsza kwestia nie została wyjaśniona. Może będzie kontynuacja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka jest początkiem trylogii i być może później autorka spróbuje opisać przeszłość. Ale tego ie wiem :)

   Usuń
  2. W każdym razie jest nadzieja :)

   Usuń
 3. Ależ mi się czekolady zachciało ^^ Co do książki, jeszcze się zastanowię :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pomysł na fabułę bardzo mi się podoba, szkoda że zauważyłaś takie wady. Na razie raczej po nią nie sięgnę, ale może w przyszłości zmienię zdanie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka cały czas przede mną, ale szczerze mówiąc, to moje zainteresowanie nią znacząco zmalało :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Miałam podobne wrażenia, niestety ta książka nie jest najlepszą publikacją YA. Choć zapowiadała się niebanalnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiedziałabym, ze zapowiadała się fantastycznie.

   Usuń
 7. Pomysł na fabułe całkiem udany, a ja dziś mam parcie na czekoladę, jednak te braki w wyjaśnieniach trochę mnie zniechęcają. W trakcie czytania narobię sobie apetytu i co potem?

  OdpowiedzUsuń
 8. hm czyli czysta mlodziezowka? Cieakwi mnie wlasnie fakt ze niby Ania tyle stracila a splywa po niej to jak po czekoladzie ;) hmm nie wiem plakac czy sie smiac? Moze kiedys to zlapie w swoje rece :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Gabrielle Zevin znam tylko z "Zapomniałam, że Cię kocham" :). Tej książki raczej nie mam w planach.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja tym razem nie czuję się jakoś szczególnie zainteresowana tematyką książki, więc tym razem sobie daruję.

  OdpowiedzUsuń
 11. W takim razie, z zestawu ze zdjęcia wybieram Nutellę zamiast książki. :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Czyli to nie jest książka dla mnie, bo ja od wielu lat nie jestem nastolatką :P

  OdpowiedzUsuń
 13. I mi brutalnie przypomniałaś, że nie jestem już nastolatką :(

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie no, przepraszam, ale za każdym razem, kiedy czytam jakąś recenzję tej książki, to wybucham głośnym śmiechem. Nie, żeby coś, ale ta mafia czekoladowa... to nawet nie brzmi poważnie. Myślę, że nie odnalazłabym się w ogóle w tej powieści...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też się nie odnalazłam. Zbyt naiwnie brzmi, jak dla mnie...

   Usuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka