Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

"Anielskie sprawki" Agnieszka Przywara

"Anielskie sprawki" jest bajką napisaną w ramach konkursu „Bajki dla Tomka” organizowanego przez Centrum Zdrowia Dziecka w 2010 roku. Pani Agnieszka Przywara wzruszona cierpieniem Tomka jak i innych chorych dzieci, postanowiła wziąć udział w konkursie. Wygrała. Na podstawie jej tekstu powstał również audiobook – wydany przez Polskie Radio dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

"Anielskie sprawki" to historia małej dziewczynki, która z powodu swojej choroby nie może żyć tak jak jej rówieśnicy. Jej chore serduszko wymusza bardzo spokojny i spowolniony tryb życia. Przez okno w swoim pokoiku może obserwować zwykłe zabawy dzieci w jej wieku. Podgląda jak biegają, grają w przeróżne gry, cieszą się słońcem. Jak sama mówi: "miałam mnóstwo czasu by obserwować mijające mnie chwile". Może dzięki tej umiejętności wnikliwego postrzegania, świat aniołów stanął przed nią otworem? Bo Muszelka nie tylko widuje anioły, ale z nimi rozmawia, poznaje ich problemy i na swój dziecięcy sposób znajduje ich rozwiązania. Dzięki tym spotkaniom przeżywa przygody, o których nawet nie marzyła.

Książeczka jest podzielona na piętnaście rozdziałów, a każdy z nich jest poświęcony innemu aniołowi i innej kłopotliwej sytuacji. Z każdą kolejną stroną poznajemy Muszelkę, jej zachowanie, jej marzenia. Razem z nią obserwujemy zmiany pór roku, przygotowania do świąt.
Muszelka jest bardzo rozsądną, poważną i usłuchaną dziewczynką. Bardzo zaskoczyło mnie jej dojrzałe postrzegania świata, wymuszonego przez ciężką chorobę.. Wie co jej wolno, a co jest zabronione i trzymam się ustalonych zasad. Choć tęskni za "normalnym" życiem nie naraża swojego zdrowia na niebezpieczeństwo. Bardzo kocha swoich rodziców i martwi się ich zatroskanymi spojrzeniami, nie chce im sprawić zawodu.

"Anielskie sprawki" warto podsunąć naszym pociechom. Dzięki niej dzieci uczą się prawidłowych zachowań, postrzegają że dobro zostaje wynagrodzone, że troska o innych, uważność, wrażliwość, cierpliwość przynosi zaskakujące niespodzianki. Przypomina również wartości, które w naszym zapędzonym świecie zostają zepchnięte w ciemne kąty niepamięci. "Anielskie sprawki" oprócz pedagogicznego przesłania niesie za sobą również moc terapeutyczną. Pomoże oswoić dziecięce lęki czy chociaż na chwilę odwróci uwagę od choroby. Książeczka jest również formą przedstawienia, przybliżenia, odkrycia przed dzieckiem religijnej strony życia, kształtowania jego wiary.

Na uwagę zasługują również piękne ilustracje Pani Zofii Zabrzeskiej, która odmalowała omawiane anioły tak jak wyglądały i w mojej wyobraźni.

Muszę również pochwalić estetyczne, przemyślane i szczegółowo dopracowane wydanie "Anielskich sprawek". Twarda oprawa, kolorystyka, dekoracyjne obramowania każdej ze stron, cieszy oko i usatysfakcjonuje każdego małego molika książkowego jak i jego rodziców :)))Agnieszka Przywara "Anielskie sprawki", WAM 2012, ISBN: 978-83-7767-170-25/6


Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Panu Łukaszowi z wydawnictwa WAM :))))6 komentarzy :

 1. Świetna publikacja. Warto się rozejrzeć za tą książeczką.

  OdpowiedzUsuń
 2. Powiem Ci że już samo czytanie o tym jak powstała książeczka, aż ścisnęło mi serce ... pozycja za którą na pewno się rozglądnę, i kupię moim dzieciom.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna książeczka, naprawdę. Na razie co prawda mi się nie przyda, ale jestem pewna, że nadejdzie dzień, w którym bardzo się będę za nią rozglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. jestem w trakcie czytania tej pozycji... uważam, że jest bardzo dobra i moim Miśkom również się podoba pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię historie o aniołach, odkąd pamiętam mam słabość do tych skrzydlatych istot :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka