Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Przedpremierowo: "Pandemonium" Lauren Oliver

Trylogia Delirium zdobyła uznanie i rzesze fanek na całym świecie. Nie dziwne jest, że i ja chciałam poznać dzieło, które jest powodem tej histerii i uwielbienia.

Czy wyobrażacie sobie świat bez miłości? Bez emocji, które kształtują nasze człowieczeństwo? Gdzie zakazane są wszelkie przejawy złości, nienawiści, tęsknoty, sympatie? Czy miłość może zostać zakazana a nawet leczona jak najgroźniejsza choroba zakaźna?

Poznajemy Lenę Haloway, która żyje w czasach kiedy miłość jest uznana za najgroźniejszą i nieuleczalną chorobę- Amor deliria nervosa. Ludzie obawiają się zakażenia, tym bardziej że strach i panika jest podsycana przez władzę. Dlaczego choroba jest taka groźna? Bo miłość dodaje cierpienia, trosk, rozkojarzenia, a czasem prowadzi do zbrodni czy samobójstw. 
Na szczęście wynaleziono lek na epidemię- remedium, po którym ludzie nie będą mogli kochać. 
Każdy, gdy osiągnie pełnoletność jest poddawany temu zabiegowi. Jednak Lena tuż przed operacją zakochuje się w Aleksie. Odkrywa zakazane uczucie, które otwiera jej oczy na świat i ludzi. Lena i Aleks postanawiają uciec do Głuszy, ale ucieczka kończy się tragicznie. Dziewczynie udaje wymknąć z Portland ale Aleks zginął wśród płomieni.
Lena próbuje przetrwać w Głuszy wśród Odmieńców. Zawiązuje pierwsze nieśmiałe przyjaźnie i uczy się życia bez kontroli. Po raz pierwszy może być sobą i nie musi uważać na to co mówi i robi. Żyje wśród ludzi, którzy popierają i współwyznają jej poglądy, którzy tak jak ona, na własnej skórze doświadczyli delirium, pozwolili sobie na uczucie i zostali skazani na wieczna tułaczkę. W Głuszy życie nie jest łatwe i przyjemne, do czego była przyzwyczajona. Często brakuje pożywienia, środków opatrunkowych, ubrań nie wspominając o innych luksusach. Odmieńcy muszą borykać się z zimnem, głodem i zbyt szybką stratą współtowarzyszy, okupione ogromnym bólem i żalem.   
Lena kiedy lepiej poznaje zasady życia w Głuszy i swoich nowych kolegów wstępuje do ruchu oporu. Pod zmienionym nazwiskiem, jako Lena Morgan Jones walczy o wolną wolę dla ludzi, o emocje, o miłość. 
W dzień rewolucji, w wyniku zbiegu wielu wydarzeń, zostaje uwięziona wraz z Julianem, szefem młodzieżowej sekcji Ameryki Wolnej od Delirii, który jest zwolennikiem zabiegów. Muszą sobie zaufać aby odzyskać wolność. Czy im się to uda? 

Skonstruowanie fabuły wokół miłości, która jest zakazana, wypierana ze świadomości, której społeczeństwo obawia się jak niegdyś dżumy czy cholery to prawdziwy majstersztyk. Wiadomo nie od dziś, że zakazany owoc lepiej smakuje i dąży się do niego nie zważając na konsekwencje. Na takim tle, przedstawienie dwóch odmiennych światów, kontrastujące ze sobą, walkę z samym sobą, trudne wybory, kilka wyrazistych postaci, gwarantują sukces i miejsce w czołówkach rankingów bestsellerowych. 

Wspomniałam o bohaterach, więc należałoby przyjrzeć im się trochę bliżej. Lena po ucieczce do Głuszy musiała bardzo szybko dojrzeć i jeszcze szybciej przystosować się do odmiennych i surowych warunków. Musiała oswoić się z głodem, zimnem, ciągłym zagrożeniem i śmiercią, która zbierała coraz większe żniwo. Musiała poradzić sobie również z własnymi emocjami, które zostały wyzwolone. 
W Głuszy poznaje Odmieńców, którzy wcześniej budzili jej strach i obawę. Teraz zdaje sobie sprawę, że tacy sami ludzie jak ona, tyle że musieli stać się twardzi i nieustępliwi aby przeżyć w tych ciężkich czasach. Raven i Tack przejęli na siebie odpowiedzialność za losy Odmieńców, przewodniczą im, wspierają i troszczą. 
Z kolei Julian to chłopak walczący z Delirium, ryzykuje swoje życie aby promować Remedium wśród młodszej ludności. Na początku boi się zakażenia Amor deliria nervosa ale szybko otwiera się na nowe doznania i uczucia.

"Pandemonium" jest podzielone na rozdziały zatytułowane Wtedy i Teraz. Jest to bardzo ciekawy zabieg, który pozwala obserwować wydarzenia występujące tuż po ucieczce Leny do Głuszy i na te, które dzieją się aktualnie. Autorka każdy z rozdziałów kończy w ciekawym momencie i pobudza rozkoszne oczekiwanie na dalsze losy bohaterów i tak na przemiennie. Dlatego trudno mi było zauważyć upływ czasu i zdziwiłam się kiedy książka się skończyła. Lauren Oliver potrafił utrzymać zainteresowane i ciekawość czytelnika od pierwszego do ostatniego słowa. Ostatni rozdział jest bardzo dramatyczny, dynamiczny i urywa się nieoczekiwanie i pozostawił we mnie ogromny niedosyt i pragnienie przeczytania kolejnego tomu. Ale zaraz, zaraz. Przecież "Pandemonium" ma dopiero swoją premierę a więc na dokończenie tej fascynującej historii i wielki finał będę musiała jeszcze trochę poczekać...

Chciałabym jeszcze powiedzieć kilka słów o okładce. W pierwszej chwili nie spodobała mi się. Wydawała mi się chaotyczna i zbyt bogata. Dopiero kiedy padł na nią promień słońca, odkryła się przede mną prawda. Na okładce są ukryte hasła: "poczuj", "kochaj", "walcz"  co dodało jej znaczenia i ujawniło swój przekaz.  Całość zaczęła ze sobą harmonijnie współpracować.

Trylogia Delirium jest promowana jako Teen Romance ale moim zdaniem to zbyt skromna klasyfikacja dla tych książek. Miłość jest przecież tematem uniwersalnym i ponadczasowym i sięgają po niego różni ludzie, nie tylko nastolatkowie. Książka ma szansę spodobać się wielu osobom i jako przykład podaję siebie :)

Cytaty z książki:

1. "Jeśli zajdzie taka potrzeba, po prostu powiększy się więzienia i poupycha tam uszkodzone jednostki, by nie drażniły swym widokiem reszty społeczeństwa."
2. "To właśnie robi z nami Głusza, do tego nas redukuje: głodujemy, umieramy, owijamy naszych przyjaciół w stare, podarte prześcieradła, żeby potem spalić ich pod gołym niebem."
3. "Głoszą poszanowanie bliźniego i solidarność międzyludzką, ale w ich domach i sercach królują nienawiść i agresja."


Lauren Oliver "Pandemonium", Otwarte 2012, ISBN: 978-83-7515-222-7  premiera: 3 październik 2012

5+/6


Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję panu Oskarowi :)


21 komentarzy :

 1. Właśnie jestem w trakcie czytania i bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedy mnie będzie dane przeczytać tę książkę?! "Delirium" mam już za sobą, a teraz z niecierpliwością czekam na chwilę, kiedy sięgnę po "Pandemonium". Tę książkę zażyczę sobie na urodziny w pierwszej kolejności.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przede mną cały czas jeszcze "Delirium".

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam jeszcze "Delirium", więc muszę najpierw od niego zacząć i jak przypadnie mi do gustu, to wtedy chętnie poznam kontynuacje.

  OdpowiedzUsuń
 5. czytałam ,,Delirium" i nie mogę ię doczekać nastepnej częśći C:

  OdpowiedzUsuń
 6. W pierwszym odruchu pomyślałam sobie, że to książka nie dla mnie, ale w miarę jak czytałam Twoją recenzję pomyślałam, że muszę sięgnąć przynajmniej po pierwszą część, zobaczyć czy na prawdę warta jest przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 7. Delirium już przeczytane. Teraz jestem w trakcie Pandemonium :)
  Zapraszam na : http://darkmelody69.blogspot.com/

  Pozdrawiam :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Najpierw sięgnę po pierwszą część

  OdpowiedzUsuń
 9. Muszę, jak najszybciej znaleźc "Delirium" :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Muszę w końcu sięgnąć po pierwszą część.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zacznę od pierwszej części.

  OdpowiedzUsuń
 12. przede mną cały czas jeszcze "Delirium"
  zatem "Pandemonium" musi poczekać :)

  OdpowiedzUsuń
 13. nadal zachwycam się pierwszą częścią, więc drugą koniecznie muszę zdobyć!

  OdpowiedzUsuń
 14. Koniecznie muszę zdobyć pierwszą część! :D

  OdpowiedzUsuń
 15. Na kilka recenzji już trafiłam i każda pozytywna, więc muszę wreszcie sięgnąć po "Delirium" i zapoznać się z tą serią ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ajjj! nie mogę sie doczekać. Sprawiłaś, że mam jeszcze większą ochotę na tę pozycję. ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 17. Nawet nie wiesz jak Co zazdroszczę ! Czytałam pierwszą część i bardzo mi się podobała, dlatego z niecierpliwością czekam na kontynuację :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Pierwsza część już na półce, teraz czekam na drugą do kompletu :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Kurczę... sypią się recenzje Pandemonium, a mi tylko ślinka cieknie!

  OdpowiedzUsuń
 20. Dla mnie okładka jest nie tylko przesadzona, ale po prostu kiczowata (ta pierwszej części podobała mi się znacznie bardziej). Z tym, że mnie nie udało się znaleźć tych ukrytych słów. Idę się przyjrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Muszę najpierw nadrobić zaległości z tomem poprzednim. Nie mogę się wprost doczekać obu książek :D

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka