Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

"Zabójcze ciało" Kate White

Kryminały to jeden z najbardziej poczytnych gatunków literackich nie tylko w Polsce ale i na świecie. Sama również należę do grona ich wielbicielek. Jeżeli tylko mam okazję wybieram je na regularną rozgrzewkę umysłu. Lubię zabawić się w detektywa, analizować fakty i wskazówki oraz typować sprawców zbrodni.

Ze wstydem muszę przyznać, że do tej pory nie miałam okazji zapoznać się z Mroczną serią wydawnictwa W.A.B. Dlatego skwapliwie skorzystałam z okazji recenzowania jednej z nich. Jednak nie tylko to skusiło mnie do zapoznania się z tą książką. Moją uwagę skupił tajemniczy tytuł,  minimalistyczna okładka - cała w bieli i adekwatne do niej nazwisko autorki. Nie bez znaczenia okazała się także nota wydawcy i pozycja w rankingu "New Yor Timesa" :)
Bailey Weggins dziennikarka kryminalna miesięcznika "Gloss", próbuje ratować swoje złamane serce i szuka wytchnienia w luksusowym Zajeździe i SPA Cedr w Warren, w stanie Massachusetts. Ośrodek należy do wieloletniej przyjaciółki rodziny, Danny. Bailey ma nadzieję nie tylko na zasłużony relaks, ale i na przyjacielskie pogaduszki. Niestety jej plany nie mają szansy się ziścić. Późnym wieczorem, w dniu przyjazdu, Bailey znajduje w gabinecie zabiegowym zwłoki jednej z masażystek. Ciało jest zawinięte w mylar- srebrną folię używaną do zabiegów w SPA: "To wyglądało jak jakaś mumia. Jak jakaś potworna mumia z kosmosu." Dobre imię Zajazdu Cedr jak i samej właścicielki jest zagrożone. Bailey na własną rękę  postanawia odnaleźć zabójcę...
Niestety,  z początku nie byłam zadowolona ze swojego wyboru lektury. Autorka próbuje zbyt chaotycznie i drobiazgowo wykreować rzeczywistość, klimat i atmosferę książki. Udostępnia zbyt wiele szczegółów, które są nie tylko niepotrzebne, lecz i hamują płynność akcji. Jednak wraz z upływem czasu i stron powieści, fabuła staje się bardziej czytelna, spójna, intrygująca i bez uprzedzenia zaczyna absorbować całą uwagę. 
Kate White sprawnie buduje napięcie, prokuruje informacje i tropy, wskazuje prawdopodobnych sprawców, motywy, kumuluje możliwe odpowiedzi i zachowania i w duchu się śmieje, gdy czytelnik wpada w zastawioną pułapkę. Nie łatwo było dociec prawdy. Każdy z kolejnych podejrzanych ma coś na sumieniu i wytypowanie tego jednego to kapitalna szarada. Na szczęście autorka nie pogubiła się w swoich dywagacjach co spowodowało, że lektura była dla mnie przyjemnością. W "Zabójczym ciele" odnajdziemy luźne inspiracje Kate White najpopularniejszą i największą autorką kryminalną- Agathą Christie. Luksusowy ośrodek SPA, odcięty od świata staje się areną dla niespodziewanego i brutalnego morderstwa oraz tajemnic z przeszłości. 
Postać głównej bohaterki to portret współczesnej kobiety po trzydziestce,  świadomej swoich atutów i własnej wartości. Jest niezależna, spełniona zawodowo i próbuje stworzyć związek oparty na miłości, zaufaniu, lojalności i partnerstwie.  Zaangażowanie i wytrwałość Bailey w poszukiwaniu tajemniczego mordercy, jest godne podziwu. Zastanawiam się tylko czy igranie z własnym życiem to zboczenie zawodowe, chęć balansowania na granicy ryzyka czy podbijanie adrenaliny. Mało oryginalne choć jednocześnie zabawne jest to, że Bailey wydaje się bardziej kompetentna w prowadzeniu śledztwa niż przydzielony do tej sprawy detektyw.        
                                               
Książka "Zabójcze ciało" mimo początkowego zgrzytu okazała się propozycją niezwykle pobudzającą intelekt. Intryga kryminalna jest śmiała, prowadzona lekko i sprawnie. Autorka potrafi zaplątać fakty, informacje, nie pogubić się w tym i zaskoczyć w kluczowym momencie. Wyraziści bohaterowie, sensowne i dowcipne dialogi są ukoronowaniem powieści Kate White. 
Z czystym sumieniem polecam "Zabójcze ciało".
Kate White "Zabójcze ciało", tł. Roman Palewicz, W.A.B. 2013


5/6

Recenzja napisana dla serwisu DużeKa, któremu dziękuję za egzemplarz recenzyjny książki :)))


7 komentarzy :

 1. Zwróciłam już kiedyś uwagę na tę książkę, przypomniałaś mi o niej teraz :) Nie jest to może priorytet, ale pewnie w przyszłości przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Także lubię kryminały i nie czytałam do tej mory mrocznej serii, lecz z chęcią się z tą książką zapoznam. Będę musiała pamiętać by jakoś wytrzymać początkowy zgrzyt.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam kryminały i muszę przyznać, że zaciekawiłaś mnie :)
  Nie spotkałam się do tej pory z tą autorką, więc pora nadrobić zaległości :>

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie do końca podoba mi się okładka i pewnie przez nią nie zwróciłabym uwagi na tę książkę, ale to co napisałaś nawet mnie zaciekawiło i nabrałam ochoty na przeczytanie jakieś dobrego kryminału.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ostatnio na nowo zaczytuje się w kryminałach, dlatego bardzo chętnie poznam powyższą książkę. Mam nadzieję, że mimo początkowego zgrzytu dalej nie będzie, aż tak źle.

  OdpowiedzUsuń
 6. Rzadko czytuję kryminały, choć nie odżegnuję się od nich jak niegdyś. Myślę jednak że ten nie przypadłby mi do gustu, bo rzuciłabym nim hen daleko, po początkowych drażniących zgrzytach.

  OdpowiedzUsuń
 7. Również nie miałam okazji spotkać się z tą serią, koniecznie muszę nadrobić zaległości.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka