Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Chrześcijanki w matni przymusowego nawracania

Dyskryminacja i brak poszanowania wolności religijnej nie jest tylko i wyłącznie problemem naszych czasów, tylko jednego wyznania i jednego państwa. Wyszydzanie, nietolerancja, piętnowanie, siłą nawracanie, w końcu oczyszczenie- zagłada powtarza się od zarania dziejów i będzie trwać póki znajdzie się jeden człowiek, który swym fanatyzmem będzie zarażał innych współwiernych.
Wiara powinna być swoistym dialogiem ze Stwórcą, zawierzeniem Mu własnych spraw i istnienia, podziękowaniem za łaski i oczekiwaniem na zbawienie. Wiara nie może być bronią niszczącą całe narody, kulturę czy rytuały. Nie może być narzędziem godzącym w drugiego człowieka. Nie może być pretekstem do usunięcia z drogi niewygodnego znajomego, sąsiada, współpracownika, kontrahenta. W książce "Pozostały mi tylko łzy i modlitwa" Daniel Gerber udowadnia, że właśnie do tego poziomu została sprowadzona religia.

"Pakistan jest krajem, w którym można się zakochać- mnóstwo tu wspaniałych ludzi, pysznego jedzenia, krajobrazów, które zapierają dech w piersiach, tętniących życiem miast. Występują tutaj jednak problemy, których nie wolno- z naiwności czy dla świętego spokoju- zamiatać pod dywan czy bagatelizować."

Pakistan- kraj pięknych krajobrazów, wielu kultur, ferii barw i zapachów. Pakistan- kraj meczetów i kościołów, bogactwa i biedy, dyskryminacji i względnej tolerancji. Pakistan- kraj religijnego uniesienia oraz łez, bólu, rozpaczy i nienawiści. Pakistan- kraj bezprawia i przymykania oczu na krzywdę innych.
Teena, Maria, Asii Bibi, Sana Bibi, Saba, Aneela, Sidra to tylko kilka z wielu chrześcijanek oszukanych, porwanych, zmuszonych do zmiany wiary i poślubienia obcych mężczyzn, bitych, zaszczutych i szantażowanych. Trudno im pomóc gdyż policja i inne organy władzy mający na celu ochronę swych obywateli, za odpowiednią cenę przymykają oko na ten zbrodniczy preceder. Także prawo stosowane w Pakistanie nie działa na korzyść tych rodzin. Jak więc im pomóc, jak ratować? Prywatne osoby, którym nie jest obojętny los swoich współbraci tworzą specjalne organizacje, które pomagają w ucieczkach, oferują pomoc prawną i ukrywają uciekinierów dbając o ich bezpieczeństwo. Jedną z takich organizacji jest CLAAS (Centrum Pomocy Prawnej i Odszkodowań), która miała swój wkład w powstanie niniejszej książki.

Wydaje się, że nie tak łatwo jest porwać świadomą zagrożeń osobę, zmusić go do zmiany wiary, uczynić muzułmaninem i więzić go latami w domu pełnym ludzi. Niestety w przypadku opisanych w książce kobiet okazało się to niezwykle proste. Uprowadzone zostają najczęściej młode, niedoświadczone dziewczyny. Straszy się je bezpieczeństwem rodziny. Jak? W Pakistanie obowiązuje prawo bluźnierstwa, dzięki któremu szybko i łatwo można zniszczyć pojedyńczego chrześcijanina jak i jego rodzinę. " W dzisiejszym Pakistanie takie oskarżenie usuwa grunt spod nóg, a często prowadzi do śmierci- nieważne, czy w zarzutach jest choć odrobina prawdy." Konwersja natomiast przebiega podstępem i szybko aranżuje się małżeństwa. Trudno jest wszystko odwrócić, gdyż porywacze posiadają papiery zaświadczające każdy dokonany krok.

Historie opisanych kobiet poruszają i zmuszają do głębokich przemyśleń. Jak zmienić los setek chrześcijańskich kobiet? Jak zapobiec podobnym procederom? Jak przeprowadzić dialog międzywyznaniowy? Jak otworzyć oczy społeczeństwa? Czym dla człowieka jest wiara? Ta książka jest doskonałym pretekstem pod dyskusje i protestem przeciwko prześladowaniom religijnym. Nie bądź obojętnym na krzyk rozpaczy ciemiężonych chrześcijan.Daniel Gerber "Pozostały mi tylko łzy i modlitwa", tł. Kamil Markiewicz, Wydawnictwo Święty Wojciech, Poznań 2013Podsumowanie


Plusy:
- prawdziwe historie- uzmysławia skalę problemu
- zapis autentycznych chwil grozy, bólu i rozpaczy
- uzmysławia skalę problemu
- zwraca na uwagę na różnorodność motywów i sposobów zmuszania do zmiany religii
- opisuje jawną dyskryminację i brak poszanowania wolności religijnej
- przydatne przypisy
- kalendarium najważniejszych wydarzeń
- załączone tłumaczenie tekstu prawa o bluźnierstwie

Minusy:
- brak

Jednym zdaniem:
Historie zawarte w książce poruszają i zmuszają do głębokich przemyśleń.


Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Pani Jolanty reprezentującej wydawnictwo Świętego Wojciecha :))) Dziękuję za zaufanie :)9 komentarzy :

 1. Książka bez wad? Coś takiego chyba każdy chce przeczytać.Ja w każdym razie chętnie poznam powyższą pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Poruszają mnie zawsze takie mocne, prawdziwe, życiowe książki. Muszę przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 3. Temat zbyt mocny jak dla mnie. Ogólnie wszystko co związane z Islamem, zmianą wiary i tymi chorymi układami między żoną i mężem, które tam są, nie są dla mnie. Za bardzo przeżywam takie rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też takie rzeczy strasznie przeżywam... Ale wydaje się to książka, której mimo to powinno się poświęcić uwagę (a wcześniej zacisnąć zęby)

   Usuń
 4. Wiele jest takich pozycji, ale skoro ją tak dobrze przyjęłaś i nie ma wad, chętnie poznam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę najpierw się nastawić, takie historie są bardzo emocjonujące , pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka nie dla mnie, nie czytuję takich, lecz polecę dla mamy, gdyż dla niej na pewno się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam taką literaturę. Wpisuję na wishlistę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Przerażające są takie historie... Zastanawiam się, dlaczego, mimo świadomości zagrożenia, choćby szczątkowej, są kobiety, które wciąż myślą, że ich to nie dotknie.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka