Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Cudowny lek, Thomas Goetz


Postęp w medycynie, nowe odkrycia są szansą dla wielu ludzi zmagających się codziennie z ciężkimi chorobami przewlekłymi, ale i genetycznymi zbierającymi swoje śmiertelne żniwo. Nie byłyby one możliwe gdyby nie zapaleni naukowcy poszukujący nietradycyjnych i niestandardowych rozwiązań. To oni dają początek wielkim badaniom i rozbudzają nadzieję lekarzy i pacjentów.

Dla medyków końca XIX wieku oprócz poprawy świadomości czym jest choroba i jak ją uleczyć była chęć sławy, chwały, uznania i poprawienia pozycji społecznej. Nie umniejsza to faktu, że ich osiągnięcia stały się podwaliną współczesnej antyseptyki, aseptyki, farmakologii i szeroko pojętej ochrony zdrowia i życia.

W tamtych czasach najbardziej liczące się nazwiska w dziedzinie medycyny to Lister, Pasteur i Koch. Dwa pierwsze nazwiska są znane po dzień dzisiejszy i używane często bez świadomości etymologii  (znana marka płynu do płukania ust i rewolucyjna pasteryzacja), ostatnie za to zapomniane, choć dzięki niemu gruźlica przestała być śmiertelna i jest w pełni uleczalna. 

Książka Thomasa Goetza "Cudowny lek" przybliża czytelnikowi wybitnych naukowców, medyków, którzy poświęcili swoje życie badaniom nad zarazkami, bakteriami, mikrobami i uczynili łaskawszym, łatwiejszym człowieczy los.

Ta publikacja to ciekawa rozprawa o chorobach, epidemiach, pomorach jakie trapiła ludzkość przez tysiąclecia. To intrygująca charakterystyka popularnych naukowców, którzy nie tylko pracowali nad poprawą jakości życia ale ulegali ludzkim namiętnościom, chęci bezdyskusyjnej władzy na polu naukowym, wyższości nad innymi, prestiżowych nagród, sławy, bogactwa i zapisania się w historii medycyny złotymi zgłoskami. To również zajmująca rekonstrukcja wiekopomnych doświadczeń oraz ich interpretacja. Największym smaczkiem są przytoczone artykuły, prywatne zapiski i listy dokumentujące obraz ówczesnego społeczeństwa, stanu ducha i uczynionych postępów. Można zaczytać się w międzynarodowym konflikcie pomiędzy lekarzami, pochodzącego z Niemiec Kocha i Francuza- Pasteura. Wytykali sobie nawzajem błędy, podważali osiągnięcia, a to im obojgu zawdzięczamy badania i ich wyniki nad np.: wąglikiem i gruźlicą. Wojnie pomiędzy medykami, z daleka przyglądał się Arthur Conan Doyle (niezaprzeczalny król klasycznego kryminału i ojciec Sherlocka Holmesa). Pośród waśni, wyzwisk, medycznych pojedynków poznajemy życiorys lekarza, pisarza oraz dlaczego badania nad gruźlicą tak bardzo go interesowały.

"Cudowny lek" to książka nie dla wszystkich. Czytelników chcących po nią sięgnąć uprzedzam, że to nie powieść acz publicystyka, dokument, poniekąd biografia wybitnych naukowców i lekarzy. Za to zainteresowani tematem poczują się w pełni usatysfakcjonowani. Otrzymają dokładną, pełną drobiazgów, szczegółów opowieść, której bohaterami oprócz współczynnika ludzkiego, są obrzydliwe bakterie. Drodzy czytelnicy, poznacie nie tylko świat mikrobów w pełnej okazałości ale i brutalną, okrutną historię rozwoju medycyny, zadziwiające sposoby na zapobieganie rozwoju zakażeń pooperacyjnych i składzie cudownych medykamentów stosowanych przy różnych schorzeniach. 

"Cudowny lek" to fascynująca lektura o ludziach, którzy nie bali się ośmieszyć, wyjść przed szereg i mimo niedowierzania kolegów po fachu udowodnić mikroskopijny świat zarazków odpowiedzialnych za śmierć milionów ludzi. 
"Cudowny lek" Thomas Goetz, tł. Rafał Śmietana, Znal Literanova, Kraków 2015

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka