Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

BOOK TOUR: W gościnnych progach, czyli... Eleonora & Park, Rainbow Rowell


"Eleonorę & Parka" miałam ochotę poznać, jak tylko wypatrzyłam ich w zapowiedziach wydawnictwa. Niestety nie było nam razem po drodze, aż do tej pory. Dzięki pomysłowi Natalii, jej Book Tour, a potem Irence mogłam oddać się lekturze wymarzonej książki.

Eleonora & Park. Dziewczyna & chłopak. Punk rock & komiksy. Przyjaźń & miłość. Pierwsze sercowe rozterki & pierwsze poważne decyzje. Tak mniej więcej można skrócić treść tej książki, by za dużo nie zdradzić, a jednocześnie coś o niej napisać :)

Wydaje się, że Eleonora & Parka różnią się tak bardzo, że nijak można byłoby ich połączyć w zgrany duet. Na początku również oni sami podkreślają swoją odmienność i negują możliwość bliższej znajomości. Różni ich pochodzenie, rodzina, doświadczenia. Dziewczyna ma problemy w domu, ojczyma alkoholika i damskiego boksera, brak oparcia w matce i ojcu. Sama musi zmagać się ze swoim dorastaniem, problemami ale i małymi radościami. Chłopak z kolei ma stabilny dom. Trochę zwariowany, czasami nudnawy, ale wie, że rodzice stoją za nim murem i nie pozwolą zrobić mu krzywdy.
Wspólna droga do i ze szkoły może wiele zmienić. Im pozwoliła odkryć w sobie to, co nieoczywiste i niedostrzegalne na pierwszy rzut oka. Zaczynają zaglądać głębiej i doszukiwać się piękna skrytego głęboko w sercu. Kiedy zaczynają się poznawać, odkrywać, zdzierać maski jedna po drugiej okazuje się łączy ich to, co wielu przed nimi, i wielu po nich. Poszukiwanie bliskości, bratniej duszy, drugiej połówki i zapewnienia, że samotność nigdy nie będzie ich przyszłością.

Bohaterowie powieści są bardzo wiarygodni, rzeczywiści, wielowymiarowi. Co ważne Rainbow Rowell nie idealizuje ich na żadnym poziomie i nie pakuje w żaden schemat. Nie daje im idealnych ciał, pozwala im popełniać błędy, zmieniać upodobania, mieć własne zdanie. Eleonora & Park na każdym kroku manifestują swój charakter, ścierają się ze sobą, z otoczeniem, nie zawsze rozumieją swoje uczucia, ulegają emocjom i z całych sił starają się odnaleźć swoją drogę, swoje miejsce na ziemi.

Dzięki Eleonorze & Parkowi w jednej sekundzie wróciła do mnie cała młodość i na poważnie zaangażowałam się w ich życie. Tak jak oni niecierpliwie oczekiwałam kolejnego dnia i kolejnego banalnego przejazdu szkolnym autobusem, by mogli być razem choć przez chwilę, by wspólnie poczytać komiksy, posłuchać muzyki, delektować się swoim towarzystwem, nieśmiałym dotykiem, delikatnym pocałunkiem. Nie wiem jak Eleonora ale w moim brzuchu trzepotały motyle... Zakochałam się w tej historii... Pięknej, mądrej, wzruszającej. Rainbow Rowell pokazała, że oprócz miłości ważna jest przyjaźń i wsparcie jakie może okazać drugi człowiek. Jak łatwo dzięki niemu łatwo jest się otworzyć i wyjść z kokonu uprzedzeń i konwenansów, jak łatwo przejść trudy i znoje życia, jak łatwo przy nim zapomnieć o niewygodach i krzywdach oraz pozwolić sobie na luz, relaks, spokój, uśmiech.

Rainbow Rowell z prędkością światła przeniosła mnie w nastoletnią rzeczywistość, troski i problemy młodzieńczego wieku. I nie powiem, podróż była nie tylko ekscytująca ale i bardzo, bardzo sentymentalna. W pewnym wieku wspomnienia szczeniackich wygłupów, pierwszych miłości i dylematów, które urastają do rangi kataklizmów są na porządku dziennym i taką pauzą od nudnej, szarej, monotonnej codzienności. Książka trafiła do mnie w odpowiednim czasie i miejscu :)

Eleonora & Park to powieść dla młodzieży, ale nie sztampowa i przewidywalna, taka jak wszystkie. To nie tylko subtelny romans, ale przejmująca opowieść o szansach jakie otrzymujemy, lojalności i przyjaźni, dla której warto ryzykować własne szczęście, docenieniu tego co mamy bo życie to nie tylko och i wow, to codzienność czasem pełna wyrzeczeń, bólu, cierpienia i łez ale także małych radości, wzruszenia i satysfakcji, które wszystko wynagradzają.
"Eleonora & Park" Rainbow Rowell, tł. Magdalena Zielińska, Otwarte, Kraków 2015Zasady akcji Book Tour:
1. Każdy bloger, do którego dotrze książka, wpisuje swoje imię/nick i adres bloga na stronie tytułowej
2. W ciągu tygodnia od otrzymania książki należy ją zrecenzować i opublikować recenzję na blogu. Mile widziane wstawienie opinii na portal LubimyCzytac.pl oraz stronę księgarni Empik.com.
3. W recenzji należy zawrzeć informację, że jest ona częścią akcji Book Tour i wstawić zdjęcie egzemplarza :)
4. I w końcu trzeba szybko przesłać książkę kolejnej osobie, przy której jesteście pewni, że pośle ją potem dalej :) (Najlepiej listem poleconym, by nigdzie nie zaginęła, a lepiej dodatkowo priorytetem, by była szybciej na miejscu.) Nie musicie ogłaszać, do kogo wysyłacie. Przede wszystkim uzgodnijcie wcześniej z tą osobą, czy na pewno chce książkę.

Egzemplarz z adresami musi wrócić do Natalii do 30 czerwca 2015zBLOGowani.pl


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka