Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Co czytać latem? część II

Nadszedł czas podzielić się kolejnymi gorącymi premierami nadchodzących tygodni :) Co czytać latem?


Christina Baker Kline "Sieroce pociągi", Czarna Owca

Sieroce pociągi to pasjonująca historia o przyjaźni, poszukiwaniu bliskości i swojego miejsca w świecie.
Molly Ayer zostaje przyłapana na kradzieży książki z biblioteki. Staje przed wyborem: kilka miesięcy w poprawczaku lub praca społeczna – uporządkowanie strychu leciwej wdowy. Dziewczyna wybiera drugą opcję i trafia do domu Vivian Daly. Nie spodziewa się tego, co przyniesie jej los…
Na początku XX wieku, tysiące samotnych dzieci wywożono „sierocymi pociągami” z głodującego Nowego Jorku na farmy Środkowego Zachodu USA. Vivian była jednym z nich. Kobieta próbowała wymazać z pamięci trudne lata, jednak kufry na strychu przechowały świadectwa jej przeszłości.
Wizyty Molly przywołują wspomnienia wielu tragicznych wydarzeń, porzucenia, wyobcowania. Pomimo różnicy wieku kobiety zaprzyjaźniają się ze sobą, odkrywając że ich losy i charaktery nie są tak różne, jak mogłoby się wydawać. Obydwie spędziły dzieciństwo samotnie, na wędrówce z jednego domu zastępczego do drugiego, wychowywane przez obcych ludzi. Obie noszą w sobie wiele pytań dotyczących przeszłości, na które nie znają odpowiedzi…
Jean- Christophe Grange "Kaiken", Albatros

Kolivier Passan, komendant policji, prowadzi śledztwo w sprawie seryjnych morderstw kobiet w ciąży. Sposób zadawania śmierci jest szczególnie okrutny. Każdy dzień przynosi nowe odkrycia, które pozwalają na ustalenie szczegółów dotyczących zabójcy. Wiele z nich okazuje się podobnych do cech komendanta Passana. Czy dojdzie do pojedynku? I jakie znaczenie będzie miał kaiken - sztylet, który Passan podarował niegdyś żonie?
Gabrielle Zevin "Między książkami", W.A.B.


Urokliwa opowieść o właścicielu przytulnej, ale kiepsko prosperującej księgarenki, który próbuje poskładać życie na nowo po śmierci żony. Odnalezienie porzuconej między książkami dwuletniej dziewczynki-sieroty i spotkanie z energiczną przedstawicielką małego wydawnictwa wywróci jego świat do góry nogami. Pogodna opowieść o tym, że zawsze jest czas na nowy początek.

Już sam tytuł skłania,mnie jako książkożerce, do poznania jej :))))

Nina George "Lawendowy pokój", Otwarte

W swojej księgarni – o wiele mówiącej nazwie Apteka Literacka – Jean Perdu sprzedaje książki tak jak farmaceuta medykamenty. Umiejętnie rozpoznaje, co ktoś nosi w sercu, i proponuje odpowiednią fabułę na konkretny problem. Nie potrafi jednak uleczyć własnego cierpienia, które zaczęło się pewnej nocy wiele lat temu, kiedy odeszła od niego ukochana kobieta. Wszystko się zmienia, gdy Jean w końcu otwiera pozostawiony przez nią list. Wcześniej nie miał odwagi go przeczytać. . . Zachwycająca historia o miłości, która przywraca do życia

Tematyka zbliżona do poprzedniej książki. Chciałabym zajrzeć, chociaż z ciekawości jak ten sam temat potraktowały dwie odmienne pisarki :)


Wendy Welch "Księgarenka w Big Stone Gap", Black Publishing

Opowieść o tym, jak kochające się małżeństwo, dwa koty, dwa psy i trzydzieści osiem tysięcy książek może odmienić życie lokalnej społeczności. Jack i Wendy Welch zawsze marzyli o prowadzeniu księgarni. Pewnego dnia postanowili, że nie można dłużej zwlekać z realizacją marzeń. Zapragnęli żyć niespiesznie, według własnych zasad. Kupili dom w niewielkiej górskiej miejscowości i zaczęli sprzedawać używane książki. Wiele wskazywało, że przedsięwzięcie nie ma prawa się udać: otwieranie księgarni na końcu świata, w kryzysie, w epoce e-booków, wydaje się co najmniej nierozsądne! Szybko okazało się, że sam optymizm nie wystarczy. Aby księgarnia zaczęła działać, trzeba wokół niej zbudować prawdziwą wspólnotę... Wendy Welch prowadzi księgarnię w Big Stone Gap. Jest etnografem i nauczycielem. Działa lokalnie na rzecz ochrony zwierząt.
I po raz trzeci :P
Monika Kowaleczko- Szumowska "Galop' 44", Egmont

Mikołaj w przedziwny sposób trafia ze współczesnej Warszawy w sam wir dramatycznych wydarzeń powstania warszawskiego. Jego starszy brat Wojtek decyduje się na podróż, która zakończy się kilkadziesiąt lat wcześniej, aby wydostać Mikołaja z powrotem. W walczącej Warszawie chłopcy poznają na przemian smak zwycięstwa i gorycz porażki, dowiadują się, czym jest męstwo, prawdziwa przyjaźń i wielka miłość.
Barbara Wachowicz "Bohaterki Powstańczej Warszawy", Muza

Książka jest opowieścią o dziewczętach walczących w Powstaniu Warszawskim. Każdej bohaterce poświęcony jest odrębny rozdział. Autorka po mistrzowsku kreśli sylwetki 18 kobiet. Odkrywa mało znane karty powstańcze wybitnych aktorek Aliny Janowskiej i Danuty Szaflarskiej. Przybliża dzieje Krystyny Wańkowiczówny i Krystyny Krahelskiej oraz mniej znanych kobiet, które wsławiły się niezwykłą odwagą i bohaterstwem np. Lidii Markiewicz-Ziental, która przeszła cały szlak bojowy powstania, czy Haliny Dunin-Karwickiej, łączniczki Batalionu „Parasol”, Henryki Dziakowskiej-Zarzyckiej, łączniczki i sanitariuszki Batalionu „Parasol”, która uczestniczyła w walkach na Woli, Starym Mieście i w Śródmieściu, czy Danuty Zdanowicz-Rossmanowej, komendantki Wojskowej Służby Kobiet Batalionu „Ostoja”, adiutantki harcmistrza Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” i kapitana Tadeusza Klimowskiego. Z wieloma kobietami, bądź ich rodzinami autorka jest zaprzyjaźniona lub pozostaje w stałym kontakcie. Bohaterki poznajemy z listów, pamiętników, relacji bliskich, wspomnień towarzyszy czasów walki i wywiadów z samymi uczestniczkami Powstania. Dzięki osobistym kontaktom autorki dodatkową niezaprzeczalną wartością książki są unikatowe zdjęcia archiwalne.Tami Hoag "Spirala zbrodni", Mira

Okrucieństwo tej zbrodni wstrząsnęło najbardziej doświadczonymi detektywami wydziału zabójstw. Morderstwo rodziny Haasów wzburzyło również opinię publiczną, która domaga się jak najszybszego zakończenia śledztwa. Aresztowanie Karla Dahla, głównego podejrzanego, pozwala wierzyć, że winny wkrótce poniesie zasłużoną karę. Jednak sędzia Carey Moore uznaje, że poprzednie przestępstwa Dahla nie mają związku z bieżącą sprawą, i dlatego nie mogą stanowić obciążającego dowodu podczas procesu sądowego. Ta decyzja wywołuje powszechne oburzenie. Kiedy sędzia zostaje napadnięta przez nieznanego sprawcę, śledztwo zostaje przekazane dwóm najlepszym śledczym z Minneapolis, Samowi Kovacowi i Nikki Lisce. Ich zadaniem jest również zapewnienie bezpieczeństwa sędzi Moore. Na pozór prosta sprawa zamienia się w skomplikowane śledztwo, gdy Karl Dahl ucieka z aresztu. Pomimo policyjnej ochrony sędzia Moore zostaje porwana z własnego łóżka. W sprawie morderstwa rodziny Haasów pojawia się coraz więcej podejrzanych. Jednym z nich jest policjant, który stracił zaufanie do systemu i nie ukrywa, że poszkodowani mają prawo sami wymierzać sprawiedliwość. Śledczy badają każdą poszlakę, eliminują wiele fałszywych tropów. Odkrywają również, że nie tylko Karl Dahl ma wiele na sumieniu, a przeszłość niemal wszystkich podejrzanych skrywa mroczne tajemnice.Dani Atkins "Druga szansa", Znak

Wszystko w życiu Rachel układało się idealnie, nim wydarzył się tamten straszny wypadek. Jedna chwila przekreśliła obietnicę szczęśliwej przyszłości. Tego dnia jej świat rozpadł się na kawałki. Straciła najlepszego przyjaciela, ukochanego, poczucie sensu i ... Stop! Zacznijmy jeszcze raz, jakby to co złe nigdy się nie wydarzyło... Pewnego dnia Rachel budzi się i z zaskoczeniem odkrywa, że złe rzeczy z jej niedalekiej przeszłości nie miały miejsca. Wszystko, co utraciła w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń, jest wciąż w zasięgu ręki: szczęśliwy związek, wymarzona posada, grupka przyjaciół. Czyżby los ofiarował jej drugą szansę? Czy znalazła się w jakimś innym, przedziwnym, ale szczęśliwym wymiarze? Kto lub co stoi za tą niewytłumaczalną przemianą jej życia? Poruszająca, magiczna opowieść. Nadzwyczajny debiut Dani Atkins, który zachwycił i wzruszył czytelniczki na całym świecie.


Lawrence Osborne "Przebaczenie", Znak

Powieść, która budzi niepokój. Najlepsza książka roku według The Guardian, The Economist i Library JournalDavid i Jo, nie najlepiej dobrane małżeństwo, zostają zaproszeni przez swoich przyjaciół na przyjęcie do luksusowej rezydencji położonej na środku marokańskiej pustyni. Niesamowita, malownicza sceneria afrykańskiego pustkowia i wyjątkowa atmosfera egzotycznego Maroka mają sprzyjać dobrej zabawie i urozmaicić życie zblazowanego towarzystwa. Kiedy jednak David w drodze na miejsce, zamroczony upałem i wypitym alkoholem, powoduje wypadek, w wyniku którego ginie młody mężczyzna, podróż pary zamienia się w koszmar. W swojej porażającej, a jednocześnie niezwykle stylowej powieści Lawrence Osborne, dziennikarz i podróżnik, porusza motywy winy i kary oraz odwiecznego konfliktu między zepsutym Zachodem a tradycyjną, lokalną społecznością. Autor z nadzwyczajną zręcznością konstruuje wielowymiarową, pełną napięcia opowieść.25 komentarzy :

 1. Jakoś z powyższej listy nie widzę nic dla siebie. Coś ostatnio po prostu zrobiłam się wymagająca ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przebaczenie brzmi intrygująco, rozejrzę się za tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne pozycje. Szczególną moją uwagę zwróciła książka "Między książkami" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Właściwie wszystko brzmi interesująco, ale najbardziej kuszą mnie "Sieroce pociągi" :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Najbardziej zaintrygowało mnie Między Książkami. Okładka jest cudna, tytuł jeszcze lepszy, a fabuła już całkiem zjawiskowa. Muszę gdzieś dorwać :D

  W wolnej chwili zapraszam do siebie na wakacyjny stosik :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Żadnej nie wyglądam specjalnie, ale z przyjemnością kilka bym przeczytał.

  OdpowiedzUsuń
 7. "Między książkami" chciałabym przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zarówno "Między książkami" jak i "Księgarenka" mają świetne okładki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Przeczytałabym "Kaiken", "Galop '44" i "Spiralę zbrodni" ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wyszukałam dla siebie kilka ciekawych pozycji :)

  OdpowiedzUsuń
 11. "Między książkami" wydaje się być ciekawe. Na Galop 44 i Księgarenkę... czekam z niecierpliwością i po prostu muszę przeczytać! :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Kolejne ciekawe książki, a ja mam takie zaległości.

  OdpowiedzUsuń
 13. "Lawendowy pokój" i "Druga szansa" wpadły mi w oko. Chętnie się za nimi rozejrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Z Twojej listy zainteresowało mnie "Między książkami", jeżeli ma klimat, jakiego się spodziewam, może być całkiem miłą w odbiorze książką :) Ale na razie lista czytelnicza rośnie zamiast maleć, więc "Między książkami" będzie musiało poczekać ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie widzę nic specjalnie dla siebie z powyższych, ale jak na razie wakacje spędzałam z "Wilkiem z Wall Street". :)

  OdpowiedzUsuń
 16. "Galop 44", gdzieś widziałam jej reklamę, to byłoby coś dla mnie! A tak zupełnie letnio to "Księgarenka...." , lawendy wręcz nie trawię :/ i może "Druga szansa" pod pachę i mogę leniuchować!! :)

  OdpowiedzUsuń
 17. ,,Sieroce pociągi" i ,,Księgarenka...,, tak na wakacje:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Genialne zestawienie! Prawie wszystkie książki chciałabym przeczytać. :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że trafi w moje ręce :)

   Usuń
 20. Premiera Drugiej szansy jest chyba przeniesiona na 2015. ;)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka