Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Przedpremierowo (Billie- Anna Gavalda): Outsiderzy

Są ludzie, którzy nie pasują do schematu, których inność jest podkreślana, wyśmiewana, prześladowana. Są ludzie zagubieni we współczesnym świecie, którzy nie chcą lub nie mogą iść z prądem i pozostaje im wyjść mu na przeciw. Wreszcie są ludzie pokaleczeni życiem, zniszczeni przez bliskich, którym ścieżkę losu wyznaczają zależności pomiędzy pochodzeniem cierpieniem, przemocą, a patologią.

Blurb książki "Billie" Anny Gavaldy jest niezwykle tajemniczy i trudno jest wywnioskować czego konkretnie dotyczy. Dla mnie nie było to jakąś wielką przeszkodą. Z zapałem i z podnieceniem  rozpoczęłam lekturę. Już sam sposób narracji zaskakuje. Anna Gavalda proponuje coś na kształt pamiętnika, swoistej spowiedzi, apelu. Historię poznajemy z punktu widzenia Billie, która po niebezpiecznym upadku w górach błaga o życie swojego przyjaciela i wybawienie z trudnej sytuacji. Adresatem jej żarliwych modlitw jest jedna z gwiazd na nocnym niebie. W zamian za pomoc Billie oferuje historię swojego życia i genezę relacji łączącej ją z Franckiem.

Dowiadujemy się, że oboje byli szkolnymi outsiderami, żyjącymi własnymi problemami, przytłaczającym otoczeniem. Nie mieliby pojęcia o swoim istnieniu gdyby nie zadanie domowe. Zostali połączeni w parę mającą odegrać scenkę ze sztuki Alfreda de Musseta "Nie zadzieraj z miłością". Wspólne próby zbliżyły ich do siebie i właśnie wtedy połączyła ich nietypowa przyjaźń.

Słowa Anny Gavaldy są bezkompromisowe, pełne furii, surowe, szorstkie, a ich ostre kanty ranią i zagłębiają się prosto w serce. Krzywda drugiego człowieka zawsze budzi sprzeciw, a dążenie ofiar przemocy do kontroli nad własnym życie wzbudza wiarę i nadzieję.
I Billie i Frack nie mieli łatwego dzieciństwa. Ona żyła w ubogiej przyczepie campingowej gdzieś na śmieciowisku na peryferiach małego francuskiego miasteczka. Matka porzuciła ją gdy była rocznym bobasem, ojciec jest alkoholikiem, a macocha dała jej odczuć, że jest niepożądanym lokatorem. Ignorowana, opuszczona, niekochana, bita wycofuje się z życia, swojej społeczności. Ciągle gotowa do konfrontacji, zamknięta w pancerzu obojętności. Szuka akceptacji na różne sposoby. Czy ją otrzymuje? On wychowywał się w domu gdzie rządziła przemoc, niezrozumienie, wygórowane ambicje i oczekiwania. Boi się wyzwań, nie umie walczyć o swoje, poddaje się biegowi wydarzeń. Dopiero razem mają siłę stawić czoło światu, przyznać się do swojego zdania, walczyć z własnymi słabościami.

"Billie" to książka o akceptacji, tolerancji i podnoszeniu się z upadków jakie serwuje nam życie. Surowość, nieprzejednaność otoczenia koreluje z hojnością duszy i serca. Anna Gavalda udowadnia, że wystarczy odrobinę otwartości na świat by odkryć cenne wartości na co dzień głęboko skryte w pancerzu ograniczeń,  uprzedzeń, dyskryminacji.

Anna Gavalda "Billie", tł. Paweł Łapiński, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2014


premiera książki: 5 czerwiec 2014


Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Pani Marty reprezentującej Wydawnictwo Literackie :))) Dziękuję za okazane zaufanie :)18 komentarzy :

 1. Teraz jest dużo na te tematy, ale ta wygląda na dobrą. Inną. To fakt. Zainteresowało mnie szczególnie ten wątek z gwiazdą. Kiedy pojawi się w księgarniach, na pewno kupię :)
  http://art-forever-in-my-mind.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Gavalda urzekła mnie jedną ze swoich wcześniejszych powieści, dlatego mam wielką ochotę sięgnąć po Billie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że po tą książkę sięgnę w przyszłości :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie wczoraj skończyłam ją czytać i jestem nią wprost oczarowana:) Świetna narracja i niebanalny pomysł przekazu trudnej przeszłości;D

  OdpowiedzUsuń
 5. Tematyka ciekawa, a język, o którym piszesz wprost mnie zahipnotyzował. Lubię właśnie taki styl. Z chęcią więc sięgnęłabym po "Billie"

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo wartościowa tematyka, dlatego chętnie bym się skusiła :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pięknie napisałaś o tej książce i bardzo mnie zainteresowałaś. Muszę w końcu sięgnąć po Gavaldę.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa i warta uwagi tematyka- może się skusze na powieść.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wydaje się być naprawdę bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie znam autorki, ale będę pamiętać o tej książce. Zapowiada się ciekawie, choć raczej unikam form zbliżonych do pamiętnika.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zaciekawiła nie ta książka. Chce ją poznać i to koniecznie!

  OdpowiedzUsuń
 12. Intrygująca. Muszę przyjrzeć się jej bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ostatnio przeglądałam zapowiedzi tego wydawnictwa i nie natknęłam się na tę książkę, jednakże wydaje się warta mej uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 14. Wydaje mi się, że ta książka mogłaby mi się spodobać - muszę to koniecznie sprawdzić ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Wygląda na wartościową lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Na początku nie byłam przekonana do tej książki. Jakoś tak mało mnie intrygowała. Ale po Twoim tekście nabrałam większej ochoty na nią i chyba dopiszę ją do listy. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja nie jestem 100% przekonana, ale pewnie w najbliższym czasie i tak nie będzie mi dane przeczytać tę książkę, więc nie mam zmartwień :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Właśnie jestem po lekturze i bardzo mi się ta książka podobała :) Świeży, współczesny styl :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka