Uwaga!


Wszystkie teksty zawarte na blogu Aleksandrowe myśli, chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.

Translate

Łączna liczba wyświetleń

Susan Merrill "Mama z pasją"


Kiedy kobiety stają się matkami pragną jak najlepiej wywiązać się ze swojej nowej roli i stworzyć dziecku bezpieczny, szczęśliwy dom i optymalny rozwój. Jednak nie zawsze czują i wierzą w to, że kroczą właściwą drogą. Często jest w nich niepokój i pytanie: Czy jestem dobrą mamą? Co mogę zrobić by jeszcze lepiej zaopiekować się swoim potomstwem? Na rynku wydawniczym jest wiele poradników, które mogą pomóc spojrzeć na swoją rodzinę obiektywnym okiem i podpowiedzieć na co jeszcze można zwrócić uwagę by i mama i dziecko było spokojne i szczęśliwe.

Do tego grona dołączyła Susan Merrill. Kiedyś pracownica finansowej korporacji, dziś pełnoetatowa mama pięciorga dzieci. W skład jej rodziny wchodzą "córki i synowie, dzieci biologiczne i adoptowane, uparte i potulne, twórcze i analityczne, introwertyczne i ekstrawertyczne". Swojego czasu szukała poradnika, który pomógłby jej ogarnąć całą gromadkę. Nie znalazła jednak takiego, który zapewniłby jej kompleksową wiedzę i odpowiedzi na każde pytanie. Jej poszukiwania zakończyły się wraz z odnalezieniem w Biblii Księgi Nehemiasza. W niej odkryła plan, który śmiało wykorzystała w swoim macierzyństwie i metodach wychowawczych. Postanowiła również podzielić się swoimi spostrzeżeniami z większą grupą ludzi w poradniku "Mama z pasją".

"Nehemiasz miał to, czego potrzebuje każda matka, by dobrze wychować swoje dzieci w dzisiejszym świecie." Jego historia jest źródłem wskazówek, które możemy wykorzystać w macierzyństwie. Wskazówki te układają się w dziesięć zagadnień:

1. Wnikliwość
2. Rozmyślanie
3. Pasja
4. Modlitwa
5. Cierpliwość
6. Przygotowanie
7. Cel
8. Planowanie
9. Rozwiązywanie problemów
10. Wytrwałość

Jakie jest rozwinięcie tych haseł?
Wnikliwość- trzeba wnikliwie przyglądać się temu, co dzieje się w życiu dziecka. Ważne jest by z dzieckiem rozmawiać a przede wszystkim słuchać o ma do powiedzenia. Nigdy nie lekceważyć jego słów, pytań, problemów, obaw, oczekiwań.
Rozmyślanie- ciągła obserwacja i analiza zachowań dziecka
Pasja- zaufanie macierzyńskiej intuicji.
Modlitwa- zawierzenie Bogu swoich trosk, zmartwienie, strachu, lęku o przyszłość swoich dzieci. Modlitwa pomaga w przezwyciężeniu paniki, która łączy się z dorastaniem pociech i ich własnych wyborów.
Cierpliwość- koniecznie trzeba zapanować nad swoim niepokojem i irytacją. Spokój rodzica udziela się dziecku, co sprzyja rozmowom i dzieleniem się troskami, tajemnicami...
Przygotowanie- należy przygotować się do roli rodzica, by w  procesie wychowawczym  nic nam nie umknęło.
Cel- ustalić cel w wychowaniu. Zastanów się jakie wartości chcesz przekazać dziecku? Jakim chcesz być rodzicem? Co chcesz osiągnąć?
Planowanie- ułożenie planu, który zapewni dzieciom życie- pożywienie, ciepło, bezpieczeństwo, przyszłość.
Rozwiązywanie problemów- każdy napotyka na swojej drodze mniejsze czy większe problemy. Trzeba nauczyć się z nimi radzić i pokazać to dzieciom, by w przyszłości nie załamywały się przy każdym potknięciu.
Wytrwałość- "wytrwać w rodzicielstwie i się nim cieszyć."

Susan Merrill ma duże doświadczenie w byciu mamą. W swoim poradniku "sprzedaje" bardzo przydatne wskazówki ale również pisze o tym, co każdy z nas dobrze zna z własnego życia. Niektóre rady nie podobały mi się gdyż jak na mój gust były zbyt restrykcyjne. Nie można dziecka kontrolować na każdym kroku, jak sugeruje autorka. Rozumiem niepokój o ich bezpieczeństwo ale nieposzanowanie ich prywatności to gruba przesada. Każdy człowiek powinien mieć swoją prywatną przestrzeń, na której może pobyć sam ze sobą i podzielić się swoimi emocjami np. przelewając je na kartki dziennika wiedząc, że nikt, absolutnie nikt nie będzie miał do niego dostępu.

"Mama z pasją" to poradnik jakich wiele. Jeżeli czujesz się niepewnie w roli mamy albo chcesz poznać inny punkt widzenia na wychowanie dzieci, to lektura tej książki może stać się inspirująca.
Susan Merrill "Mama z pasją", tł. Maria Smulewska, Wydawnictwo M, Kraków 20143 komentarze :

  1. Nie przepadam za poradnikami, ale mojej mamie ta książka mogłaby przypaść do gustu. Mam nadzieję, że nie jest to pozycja w stylu: "Masz zrobić to i to", tylko raczej w stylu wolnych porad. :)) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Od czasu do czasu zaglądam do poradników, więc czemu nie. Poza tym książka ta idealnie nadaje się na prezent.

    OdpowiedzUsuń
  3. Też jestem zdania, że każde dziecko powinno mieć kawałek swojej intymnej przestrzeni, np wspomniany przez Ciebie dziennik czy pamiętnik, do którego nawet rodzice nie mają wstępu :)

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze :)
Wszystkie czytam i staram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Pozostawiam sobie możliwość usuwania Spamu i komentarzy wulgarnych czy obraźliwych...


Administrator strony Aleksandrowe myśli korzysta z systemu komentarzy Disqus. Adresy IP i adresy e-mailowe są przechowywane przez administratora Disqus'a. Zakładając stronę na platformie Disqus wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aleksandrowe myśli © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka